şükela:  tümü | bugün
  • yemine siyanur katilmi$ tavuklarin ya$adigi hastaligin bilimsel adi.. halk arasinda gapcik denir..
  • "hatrin icin cig tavuk bile yerim" deyiminin gelme sebebi. iyi pismemis tavuk, besin zehirlenmesine neden olabilir gayet. bu yuzden tavuklarimizi iyi pisirelim, tavuk yedigimiz bir aksamin ertesinde de deli gibi kusuyorsak, sebebini bilelim.
  • tavuğun bozuk olduğunun yerken anlaşılamaması sebebiyle,besin bağırsaklara ulaştığında ancak idrak edilebilen zehirlenme türü.ve bence zehirlenmelerin içinde en bi fenası..
  • damarınıza birkaç serum zerk edilerek 3-4 saatte mide bulantısı ve baş dönmelerinizden kurtulabilecekken, gerizekalı doktorun tekinin hiç müdahale etmeden, -normal süresi 1 saatken 2 saatte çıkan- tahlil sonuçlarını bekleyip, sonuçları görünce de zehirlendiğinize karar verip başka hasteneye göndermesi suretiyle saatlerce başınızın dönmesi ve oraya buraya kusmanıza sebep olabilecek hastalık. ayaklarda, ellerde ve yüzün özellikle dudak çevresinde yoğun uyuşmaların görüldüğü tecrübe edilmiştir. kusmuğun rengi ve kıvamı da giderek koyulaşmaktadır, hardal gibi olmaktadır; ancak bu siz hastanede içecek su istediğinizde "ama su yok napalım" diyen sağlık görevlilerinin iki yudum su verememesi sebebiyle de olabilir elbet. oysa içtiğiniz sıvıyı anında kussanız da, sıvı alımı önemlidir bu durumda.

bu zehirlenme ya istanbul teknik üniversitesi yemekhanesinde binlerce insanın yediği balıktan, ya da aynı kampüsün her kantinini ele geçirmiş -allah belasını veresice- kampüs kafe'nin yaptığı, yüzlerce kişinin yediği tavuk ızgara tarafından gerçekleştirilmiştir.

bahsi geçen hastane de kağıthane devlet hastanesi'dir.

ha unutmadan, ambulans istediğinizde de "ah, olmaz, o kalp krizi geçirenler için filan" demiştir doktor. belki kalp krizi geçirmedim ama yürüyemiyordum arkadaşım, önünde taksi bile olmayan bir hastaneden sürüne sürüne yola çıktım da taksi buldum.
  • bunu önlemek gayet kolaydır ancak çok kuvvetli irade gerektirir:

tavuğu kendiniz kesin, tüylerini yolun, pişirin ve yiyin.
  • sabah vakti şiddetli mide yanması ve ishal ile uyanıp, önce sıçsam mı yoksa kussam mı diye düşündürüp,
    popo tuvalette, leğen elde saatlerce kitlenmenize sebep olabilecek bir olay.
  • biri çıkıp "bir gün mc donalds yedikten sonraki hafta müthiş bir kilo kaybı yaşayacaksın" deseydi hayatta inanmazdım dostlar.

hayatımın en sancılı 1 haftasıydı, fakat sonu güzel bitti. *

şaka bir yana hayattan soğutur. kusarsan sorun değil de kusamazsan sıkıntı.
    soluğu hastanede alırsın, mideni yıkarlar, bu esnada sen halsiz, yorgun ve bitkin halde sedyemsi yatakta yatarken "midem bir kese kağıdı içinde çıkışta bana teslim edilecek herhalde" diye düşünürsün falan...

bu anlattığım başka bir zehirlenmenin sonucuydu.

tavuk olayında ben kusarak yırtanlardanım. sonraki günler halsizlik ve iştahsızlık devam etti yalnızca.
  • son 3 gündür beni esir alan üstüne bide final haftama gelerek beni daha da mutlu etmiş olaydır. ne ders çalışabildim ne tuvaletten çıkabildim olan gene bana oldu.
  • pazartesi öğlen, şirkette çıkan yemek sonrası başıma gelen olay. sporcuyum ve senelerdir tavuk yiyorum, ilk defa başıma geliyor.

pazartesi gecesi kusma isteğiyle uyandım. 40 dak kusarak rahatladım.
    dün tüm gün hiç bir şey yemeyerek,hayatımın rekorunu kırdım.
    bugün çarşamba ve sabah 1 simit yiyerek güne başladım,bakalım sonrası ne olacak.

o bulantı hissi hiç gitmeyecek sanmıştım ama siz siz olun pis boğazlığınızın kurbanı olup,1,5 saat masada kapağı açık tencereden tavuk kanat yemeyin.
  • 1 kere yaşadığım ve bir daha dışarda tavuk asla ve asla yemedim. sadece kusma ile atlatanlar çok ama çok şanslı. bu zıkkımın bir karın ağrısı var öyle ki duvarları yumruklatır insana..

bir öğle arası tavuk döner yemiştim ki öyle çok kötü bir yer değildi şehrin en bilindik tavuk dönercilerinden biri diyebilirim. neyse yedikten 2 saat sonra karnımda garip hareketler olmaya başladı ve ayaklarıma sanki demir bağlanmış gibi halsiz kaldım. sonrasında geçen saatlerde kusma isteği halsizlik ve ishal başladı işin kötü yanı kusamıyorum ve ishal de sancı ile geliyor ama bir dışkılama olmuyor. derken ateşim de çıktı soluğu acilde aldım. doktor muayenesi sonucunda bir iğne vurdurdu yolladı geçmez ise tekrar gel dedi ama benim ağrım hala var. iğne işe yarar umudu ile eve geldim kusma şiddeti artmaya başladı bir yudum su içsem dahi kusuyordum artık öyle bir duruma geldim ki mide boş ama ben hala kusuyorum karın kaslarım kasilmaktan ağrımaya başladı ayrıca her 1 dakikada başlayan sancı beni ağlayacak kadar güçlüydü evde 1-2 saat zor dayandım yine acile koştum acile geldiğimde sancı o kadar dayanılmaz olmuştu ki ölmeyi istedim evet evet abartmiyorum o derece bir sancı adım attırmiyor insanı iki büklüm ediyor. sonunda doktor kan tahlili idrar ve dışkı numunesi istedi ama ben bunları verirken bir yandan kusuyorum bir yandan hala acıdan ugunuyorum. işlem bitince serum verdiler. ben en son serum takılırken bayıldığımi hatırlıyorum uyandığımda saatler geçmiş serum bitmiş biraz kendime gelmiştim etkisi 1 gün daha sürdü sonrasında toparladim.
    çok acı çektim ama bu karnıma giren sancı gibisi olmadı. sosyal mesaj: emin olmadığınız yerden yemek yemeyin.