• 2008 yılının yazında kazandığım paraların ödenen vergilerini bana bugün geri göndermiş sistem. yuh mu desem sandalyeden düştüm mü desem yarıldım mı desem bilemedim. hesap özetinin karşısında taş kesildim. ben bu olayın varlığını unutalı aylar olmuşken hesabımda havadan para görünce ne kadar mutlu olduğumu anlatamam tabi ama durum sadece hesaba havadan para gelmiş olması değil sanki. öyle bir sistem düşünün ki siz onu çoktan unutmuşken bile sizin menfaatlerinizi korumayı bırakmasın. bu topraklara çok uzak bir sistem. yapanın terazisine tıklarım.
  • çoğu kişinin bilmediği vergi iade işlemi.geçen ay türkiye 'den aldığım i phone 7 plus dan ,700 lira hava alanında vergi iadesi aldım.
    işlem şöyle oluyor; herhangi bir alışverişinizde tax refund belgesi alıyorsunuz ve bu belgeyi kaşeletip ,(yaşadığınız ülkenin pasaportunu veya fotokopisini istiyorlar)hava alanında bulunan gümrük noktalarında onaylatıyorsunuz.istanbul hava alanında global exchange ofisleri geri ödemenizi yapıyorlar.önceden bütün vergi iadesini geri alabiliyordum ama bu sefer devlet türk vatandaşı olanların vergi iadesinin yarısına çökmüş.

tabi bu işlem için yabancı bir ülkeden oturum veya vatandaşlık şart.

not: ben tl olarak aldım ancak döviz büroları euro veya dolar olarak da iade yapabiliyor.
  • ingilizce vergi iadesi
  • tax rebate olarak da bilinir.
hesabın var mı? giriş yap