• hazırlık sınıfının ilk günleri.. sıra arkadaşım (acep nerelerdedir şimdi) dinlemem için revolver ı vermişti bana -ki o günlerde offspring, bad religion vb. dinler, okul gömleklerimi yırtıp çengelli iğnelerle tutturarak dolanırdım, ne utanıcam canım, öyleydim işte... ulan ne manyak albümmüş diyordum ama sağda solda da benim gibi sözde punk kankişlerimden çekindiğimden beatles dinlediğimi söyleyemiyordum. taxman de en vurgun olduğum şarkıydı. lakin ingilizce hocamın 'which job do you think to choose in the future?' sorusuna da utanmadan kalkıp -biraz da punklığımın verdiği 'sikerim lan' haleti ruhiyesiyle- taxman diye cevap vermiştim. kadıncağızın boş nazarlarla suratıma baktığını hatırlıyorum:) birkaç gün sonra da haftalık projemin konusu, violence in the dreams olunca, paşa paşa haftada 2 saat rehber hocasıyla okul sonrası terapiye başlamak zorunda kalmıştım. vay be anarchy in the u.k. den all you need is love a... hepsi güzel, hepsi özel....
  • revolver albümünün ilk şarkısı, george harrison bestesi.

aynı zamanda george harrison'ın bir the beatles albümünde yer alan ilk 1. sıra şarkısı. kendini john lennon ve paul mccartney'e bir besteci olarak kanıtladığı ilk şarkı da denebilir.

george, şarkının sözlerini yazarken john lennon'dan yardım istemiş. john bu konuyla ilgili, "paul'dan zaten böyle bir şey isteyemezdi" gibi bir şey diyor ama tam olarak sebebi nedir bilmiyorum. john da pek istekli değilmiş yardım konusunda. halihazırda kendisinin ve paul'un şarkıları yetiyormuş zaten ancak george'u kırmamak için kabul etmiş.

şarkı, adından da anlaşılacağı üzere o dönemin ingiltere'sinde devletin aldığı fahiş vergilere edilen bir sitem olarak yazılmış. "bu denli vergi alındığını para kazanmaya başlayınca fark ettim. kazandığımızdan fazlasını devlete veriyorduk." diye bir demeci de var george'un. hakikaten de öyle ki beatles, the rolling stones, the who gibi ingiliz grupların ingiltere'den çok amerika'da takılma sebeplerinden biri de bu durummuş.

taxman, beatles'ın ilk politik şarkısı. daha sonra revolution, blackbird, piggies, all you need is love gibi şarkılarla grup, protest yönünü tekrar göstermiş.

şarkıda isimleri geçen mr. wilson ve mr. heath, vergilerin bu denli artmasında parmağı olan eski ingiltere başbakanı harold wilson ve muhafazakar parti lideri ted heath'ten başkası değil. dipnot olarak; beatles, bu şarkının yayınlanmasından 2 yıl önce, 1964'te harold wilson'ın elinden bir ödül de almış.

şarkının solosu paul mccartney'e ait. fade out'taki solo, yine aynı solonun kesilmemiş, tam hali. aynı solo, albümdeki bir diğer şarkı olan tomorrow never knows'da da kullanılmış. tabii biraz deforme edilerek.
  • james rolfe'nin de programında bahsettiği bir apple ii oyunudur.
  • george harrison vergi sistemini eleştirdiği psychedelic bir the beatles şarkısı. şarkıda taxman yani vergi memurunun ukala , yüzsüzce para isteyişini dinlersiniz. revolver albümünün açılış şarkısıdır aynı zamanda.

--- spoiler ---
    let me tell you how it will be
    there's one for you, nineteen for me
    'cause ı'm the taxman, yeah, ı'm the taxman

should five per cent appear too small
    be thankful ı don't take it all
    'cause ı'm the taxman, yeah ı'm the taxman

ıf you drive a car, ı'll tax the street,
    ıf you try to sit, ı'll tax your seat.
    ıf you get too cold ı'll tax the heat,
    ıf you take a walk, ı'll tax your feet.

don't ask me what ı want it for
    ıf you don't want to pay some more

now my advice for those who die
    declare the pennies on your eyes
    and you're working for no one but me.
    --- spoiler ---
  • the beatles'in o dönemde iktidara gelen işçi partisinin ve harold wilson' un vergi politikalarını eleştirmek amacıyla yazdığı şarkı. bu şarkı başarılı olmuştur ve işçi partisi vergi politikalarında değişikliğe gitmek zorunda kalmıştır.
  • iskoçya'da bir dj'in kovulmasına neden olmuş. bambaşka bir rekabet anlayışı var demek ki oralarda...

http://tr.eurosport.com/…sak_sto3490685/story.shtml
  • bu sabah yatakta gözlerimi araladığımdan beri beynimde dönen george harrison imzalı the beatles şarkısı.

şarkının bass riff'leri muazzamdır, youtube'dan bass isolated versiyonu dinlenmeli.

solosu olağanın dışında, karman çorman notalar basılmış, şarkının ritmi ve sözlerini mükemmel bir şekilde tamamlamış.

ve gelelim sözlere... oldum olası protest sanatçılara ayrı bir saygı duyarım, ve george bu şarkıda protestliğin dibine vurmuş. akp döneminde yazsaydı müzik kanallarından veto yer, 1 hafta sonra da şafak operasyonuyla evine uyuşturucu operasyonu düzenlenirdi.
  • akp döneminde gerçekleşmiştir hissi uyandıran george harrison imzalı the beatles şarkısı.
  • bunu stevie ray vaughan'dan dinleyen bünye şiddetle sarsılmıyorsa söylenecek birşey kalmamıştır.

(bkz: orjinalinin eline veren coverlar)
  • (bkz: #18636238)
hesabın var mı? giriş yap