• izmir alsancakta mekan olarak sıcak, fiyat olarak ortalamanın ortasında bir balık restaurantı.
  • kalabalık gittiğinizde hesap aşamasında çok ama çok dikkatli olmanız gereken mekan. şöyle ki içtiğiniz 3 tane su 6 tane*, 10 bira 12 tane olabiliyor. garsonların türlü cambazlıkları var. bu kadar diyorum; dikkatli olun. yine de bu riski almaya değecek kadar güzel balık yapıyorlar orası ayrı.
  • izmir alsancakta yemekleri ve muhabbeti güzel ancak hesap kakalamak için türlü cinlikler yapan müesese. şöyle ki üç kişi bir 70'lik rakı içtiğinizde tümünüzün kafa olduğundan o kadar eminler ki içmediğiniz 35'liği adisyona yazmaktan bir saniye bile olsun çekinmiyorlar. ayrıca tam adı: "tayfa balık evi"ymiş efendim.
  • özellikle yaşadığımız şu düşündürücü günlerde atatürk fotoğrafları altında rakı içmenin keyfini ve bu ülkede atatürk'e hayranlıkla saygı duyan insanlarla alışveriş yapmanın güzelliğini yaşatan balık evi. ayrıca ali kocatepenin eski eviymiş, atatürk fotoğrafları arasında birde ali kocatepeye ait bir plaket var...
  • dogru ismi tayfa balik evi olup ali kocatepe'nin dogdugu evdir..
    garsonlar, masadan aldigi elektrige gore ya masaya yapisir.. yada suratsiz davranir..
    6-7 kez gitmeme ragmen ancak algiyabildigim bunlar idi.. son kez gittigimde hicbirsey goremeyecek halde idim..
    rakinin yaninda getirdikleri muziklerden pek lezzet alamayabilirsiniz..

o zaman sizi issstisnasiz suraya alalim;
    (bkz: endulus)
  • (bkz: tayfa)
  • kanımca gün ortasında ve mekan boşken gidilince tadı daha fazla çıkan alsancak meyhanesidir. yıl itibariyle meze fiyatları 3 lira, yetmişlik rakı fiyatları ise 55-65 lira civarındadır. canlı müzik olmasa da çaldıkları şarkılarla keyfinize keyif katar. kordon sevdalısı değilseniz, ucuza demlenebileceğiniz gidilesi bir mekandır kısacası. burada yer bulunamazsa, bir pahalı versiyon olan kulup ali'ye doğru yol alınabilir.
  • meze menüsünde eroin var bu mekanın; yanlış hatırlamıyorsam porsiyonu 6 lira!

ömrü hayatımda ilk defa gördüm böyle bir şeyin menüde yazdığını. amsterdam'da "ot menüleri" olduğunu duymuştum da bunu beklemiyordum türkiye'de. şaşırdım. sipariş de vermedik ne olduğunu bilmediğimizden; bol acılı bir şey imiş. gerçi porsiyonu ucuz geldi biraz; ne bileyim 100 dolar, 1000 dolar falan olsa hadi bi' derece...

yalnız bir dahaki rakı-balık akşamımızda bu mezeden söylemek lazım. insanın, "şu hayatta her şeyi en azından bir kere tadacaksın" klişesi körelir en azından.*
  • istanbul'da olsa süper olurdu. hoş istanbul'da olsa kısa sürede favori olur, akabinde bozulurdu. lezzetli yemekler, güler yüzlü personel, uygun fiyat, ortama uygun müzikler...

harbiden istanbul'da olsa en azından iki haftada bir orada olurdum. tavsiye edilir.
  • ali kocatepe'nin eviymiş eskiden kendisi. hem samimi hem vefalı mekan. battı balık da var aile mekanı gibi mesela ama aynı samimiyeti bulamıyor insan sanki. bi "eroin" bile arkadaş arası şifreli konuşma gibi. (tavsiye artı uyarı : hem yanıyor hem yemeden duramıyoruz arkadaş). "pink floyd'tan mfö'ye geniş yelpazesi"nde "gecede 5 kez leman sam - gül güzeli çalmasa..." diyor iken onu bile oyuna dönüştürdük. her gül güzeli çalışında "haydi şerefe o zaman" diyen masalar giderek artıyor. yaz geldi sokağa da yayıldık, oh...
hesabın var mı? giriş yap