şükela:  tümü | bugün
 • kendisi, saygin bir biliminsani olup; 2 ayak ustunde yuruyememe hastaliginin -diger bir adiyla unertan sendromunun- sebebi olan geni bulmustur. arastirmasini anlatirken, dunyadaki bircok ekiple yaris haline girdiklerini soylemis, insanin aklina "elini cabuk tutmazsan, anca hava alirsin" gibi bir dusunce yerlestirmistir.
  ayrica kendisi advisor'imdir (bkz: danisman ogretmen). ama nedense odasina her girdigimde, "sen bizim bolumde misin ki?" gibisinden bir soruyla karsilasirim. ah be hocam, ogren artik...
 • kendisinden mbg110 dersi alinmamasi lazim gelen bilkent hocasi. bonus odevde internetten yapilan kaynaklari kabul etmemis ve plagiarism muamelesi gostermis. bu yuzden odevi yapmasa a alacak adamin notunu b- dusurmustur.
 • bilkent üniversitesi moleküler biyoloji ve genetik bölümü'nün başkanı. (bkz: bilkent genetik) kendisi dünya çapında ünlü bir bilim adamı olup, prader willi hastalığıyla ilgili çalışmalarından dolayı türk tıp fakültelerindeki genetik derslerinde genetikçi olmak isteyen türk doktorlara ilah olarak tanıtılır.

  prof.dr.tayfun özçelik, 2009 yılında düzenlediği medimedgen isimli konferans/workshop ile mary claire king gibi bir genetik ilahesini türkiye'de genetik çalışmalara gönül vermiş insanlarla buluşturmuş, ve bu organizasyonun başarısı ile dünyaca ünlü genetik dergisi nature genetics'in ağustos 2009 sayısının editorial'ına da konu olmuştur (http://www.nature.com/…/v41/n8/full/ng0809-861.html) bu durum, nature'da her defasında rezaletle anılan türkiye'ye ilaç gibi gelmiştir.

  otoimmünite, üner tan sendromu, rett sendromu gibi birçok değişik hastalık ile ilgili bilimsel çalışmalarının yanısıra sanatçı kişiliği ile de tanınan tayfun özçelik'in yaptığı grafik çalışmaları da nature genetics'in üç ayrı sayısında kapak olarak yayınlanmıştır.

  ayrıca... (bkz: science connexion) (http://www.scienceconnexion.com/)

  (edit: imla)
 • bilkent universitesi ge100 oryantasyon etkinlikleri kapsamında verdigi charles darwin ve insan genetigi adlı konferansa sırf laf olsun diye gelip de salonu terk etmeye calısma gafletinde bulunan birkac mala belki de bilkent tarihindeki en hayvani ayarı vermis olan muthis zeki ve aynı zamanda sevimli kisilik.

  --- spoiler ---

  bu konusmayı yapmam icin universiteler pesimde kosuyor. aynı sunumu gecen hafta pariste yaptım, haftaya da yale ve stanford da olacagım...

  --- spoiler ---
 • eski hocamdır.. ilk okulda küme çalışmalarında arası öğretmen, müdürle iyi olan 3. sınıf öğrencilerin ödevini aşıran kendisi gibi 5. sınıf öğrencileri öğretmene şikayet eden ve yapmadığı arakladığı ödevleri rahatlıkla ben yaptım diyebilen biridir (öğretmen,n, müdürüm, rektörüm ben yaptım onlar tembel:)). yolu açık olsun.
 • genetik duayeninin ''heykeli dikildi''

  25 temmuz 2012 11:09 (son güncelleme 25 temmuz 2012 12:40)
  tübitak'ın bu yılki sağlık bilim ödülü sahibi bilkent üniversitesi'nden prof. dr. tayfun özçelik, abd'deki stanford üniversitesi'nde çalışmalarının heykel strüktürleri dikilen 22 bilim insanından biri oldu.

  ankara - selma kasap

  tübitak'ın bu yılki sağlık bilim ödülü sahibi prof. dr. tayfun özçelik, genetik üzerine çalışmalarıyla dünya çapında adından söz ettirirken, son olarak abd'deki stanford ünversitesi'nde ''çalışmalarının heykeli'' dikilen 22 bilim insanından biri oldu.
  bilkent üniversitesi moleküler biyoloji ve genetik bölümü öğretim üyesi prof. dr. özçelik, aralarında abd büyükelçisinin eşi maria riccardione tübitak-twas bilim ödülü sahibi mehmet öztürk, hacettepe üniversitesi rektörü prof. dr. murat tuncer, tübitak bilim ödülü sahibi aytemiz gürgey ve ankara üniversitesi öğretim üyelerinden özden uzunalimoğlu ile birlikte 1998'de çocuklarda lösemiye neden olan ailesel kaynaklı genlerden ilkinin bulunması konusundaki çalışmasıyla genetiğin önemli keşiflerinden birine de imza attı.
  kırk genin insan ve fare kromozomlarındaki lokuslarını belirleyen ve türkiye'nin ilk babalık testini yapan özçelik'in en son ve henüz yayımlanmayan araştırması, adana'daki üner tan sendromlu aileyi hasta eden geni tayin etmek oldu.

  kaynak: http://www.aa.com.tr/…netik-duayenine-tubitak-odulu
 • bu seneki nobel tıp-fizyoloji ödülü alan bilimadamlarının yolunun açılmasında çok önemli bir payı olan, bir genetik efsanesi.

  http://www.haberturk.tv/…ilan-bilimsel-calismalar/9
 • sirkadian ritm- uyku uyanıklık- uykusuzluk ile geni bulan ekibin içindedir. bu çalışma 2017 yılının en değerli makalesi seçilmiştir cell dergisi tarafından...