şükela:  tümü | bugün
529 entry daha
  • bir yol hikayesi isimli bir kitabı var çocukluğundan başlıyor anlatmaya bam teli'ne kadar hayatını nasıl geçirdiğini, 80'li yılları, lise zamanlarını, evliliğini, iş arama maceralarını anlattığı. 1 gün sürmez okuması, ara ara bakıyorum kitaba, o kadar güzel yazmış ki akıp gidiyor, yazdığı gibi kitapta bu ülkede aslında hiçbir şey değişmiyor, insanlar değişiyor olaylar hep aynı.

okurken hep sesinden dinliyormuş gibi oluyorum daha da hoşuma gidiyor hikayeleri. gördüğüm en naif insanlardan biri kendisi, hani çok kibar bir insanla konuşurken böyle bir ezilirsiniz ya suratınızda anlamsız bir tebessüm oluşur hep öyle oluyorum hem okurken hem de izlerken.

--- spoiler ---

''başındayız biliyorum, sonu da yok bu yolculuğun. nöbet sırası bizdeymiş gibi geldi bana. çünkü gördüm ki en çorak toprakta biten ayrıkotu bile bir şeyler aktarmakta kuşagına... ''dane'' vermeden gitmek bize yakışmaz, haksızlık olurdu ustalara... boşuna mı çekilmişti bunca emek, bunca hasret? ''danelerden biri'ysek, kendi çapımızda bir tomurcuk da biz vermeliydik... öykülerimizi anlatırken sizi sıkmadan mesajlar iletmeliydik satır aralarında. çünkü ''gökten duşen elma'' kalmadı. hepsini bölüştüler çoktan... yaşadığımız hiçbir olay yeni değil. nedenleri, sonuçlarından daha eski. o gün anlattıklarımızı duymazlıktan, görmezlikten gelenler, sorumluluklarını çoktan unuttular. onlar şimdi şikayetçi. benim yolum, 80 kuşağından bir kesit aslında. yolun, sadece adı benim. hepimiz aynı yoldaydık oysa...''
    t.t
    --- spoiler ---
6 entry daha