şükela:  tümü | bugün
832 entry daha
  • bugüne kadar hangi takımda hangi başarısına istinaden veya aldığı hangi eğitimine, diplomasına dayanarak yardımcı antrenör olduğu tüm türkiye tarafından merak edilen adam.

türk futbolunun gelişmesi için öncelikle vasıfsız eski futbolcu artıklarından kurtulmak gerektiğini bir kez daha göstermiştir bugün bize.
  • an itibarıyla yaptığı basın toplantısında oldukça efendi-terbiyeli bir görüntü çizmektedir. hatasını kabul edenlere o kadar hasret kalmışız ki ufak bir örnek bile görünce şaşırıyoruz tabi.
  • basın toplantısında "bütün maçları izleyerek oyuncuları seçiyoruz, saygı duyun" dedi. biri de çıkıp demiyor ki hangi maçı izleyip arda'yı kadroya aldınız?
  • bugüne kadar hangi takımda hangi başarısına istinaden veya aldığı hangi eğitimine, diplomasına dayanarak yardımcı antrenör olduğu tüm türkiye -
    1 tarafından merak edilen adam.

şahsen ben etmiyorum.

çünkü bu işleri öğrendik

taşaklı hoca kendi ekibiyle geliyor

az taşaklılara yukardakilerin yakın adamları gazlanıyor.

luceye yazık olacak amk
  • bu sitede tayfur havutçu savunmak zorunda kalacağımı hiç düşünmezdim...

tayfur havutçu kendi jenerasyonundaki birçok eski türk futbolcu gibi uefa pro lisans sahibidir. bu lisans geçtim milli takım yardımcı hocalığını gayet milli takım teknik direktörü olabilmek için de yeterlidir.

başarısız bir teknik direktördür evet. zaten teknik direktörlükte başarılı olan biri kalkıp milli takımda yardımcı antrenörlük yapmaz. ptt'de takım çalıştırsa çok daha fazla para kazanır. milli takımdaki diğer yardımcı hoca da kariyeri son derece sınırlı olan levent şahin.

yardımcı hocanın abdullah ercan, mehmet özdilek, hamza hamzaoğlu, nihat kahveci, oğuz çetin, engin ipekoğlu, okan buruk, mesut bakkal olması (hepsi bu göreve geldi) hiçbir şey ifade etmez. bir yardımcı hocanın yapabilecekleri kendi yetilerinden çok birinci teknik direktörün izin verdiği yerle belirlenir. bu isimlerden kaç tanesi milli takım yardımcı antrenörlüğüne gelmeden önce başarılıydı? belki mehmet özdilek, o da son gelişimde belki... gerçi görevde bir ay bile kalamadı yanılmıyorsam.

sorun milli takım teknik direktörlüğüne yüklediğimiz anlamda. bu iş öyle taktik deha olmakla alakalı değil; aksine bazen bu zarar verir. (şu an sampaoli-arjantin örneğinde görüyoruz) senin ülkende bir futbol ekolü varsa yetiştirdiğin antrenör grubundan jenerasyona hakim olan herhangi biri milli takımda bırak yardımcı antrenörlüğü teknik direktörlük yapabilir.

löw almanya'nın başına geçtiğinde herhangi bir teknik direktördü. yetenekleri açısından hala herhangi bir teknik direktör. ama en nihayetinde bir ekolün ürünü, elindeki metodu uygulayabilecek kadar da kapasitesi var. 11 yıldır almanya milli takım teknik direktörü bu adam... ispanya yüzlerce seçenek arasından lopetegui'yi seçti. çünkü jenerasyonu en iyi bilen teknik direktörlerden biri. alt yaş gruplarında metodu hatim etti. ingiltere bok gibi paraya rağmen southgate'i tercih edip işin özüne döndü.

bunun tek bir alternatifi vardır o da ülke futbolunu artık hatim etmiş bir hocayla çalışırsın. portekiz, danimarka, isveç, kuzey irlanda, polonya böyle tercihlerde bulundular. bu takımların hepsi ya 2018 dünya kupası'na gitmeyi garantiledi yada işleri son maça kaldı.

bizim meselelerimiz çok başka. tayfur havutçu'ya sıra gelmez. terim gittiğinde ortaya taşak koyup genç bir teknik direktöre işi emanet etmeyenlerden başlamak lazım. altınordu'yu hepiniz biliyorsunuz; oyuncu fabrikası vs... ama kaç taneniz şu an google'a yazmadan teknik direktörünün kim olduğunu söyleyebilirsiniz?

biz bu kafayla gittikten sonra daha çok milyon euro'lar veririz gereksiz yere. esas sorunu da hiçbir zaman çözemeyiz.
  • türkiye'de liyakat olayı var mı sorusunun cevabı aha bu adam. genç nesil bilmez yarrak gibi topçuydu bu. mehmet topal'dan ozan'dan falan daha kazmaydı. süleyman seba'nın yeğeni olmasının ekmeğini yiyerek yıllarca beşiktaş'ta oynadı kaptanlık yaptı. sonra birden beşiktaş'ta hoca olarak buldu kendini. ne olduğunu anlamadan şikeden hapse girdi çıktı. sanki bir beşiktaş efsanesiymiş gibi yedek kulübesinin yanına maketi dikildi falan. bu hapisteyken yerine gelen carvalhal ağamız hapisten çıkınca koltuğu buna bıraktı sonra.

birkaç senelik sessizlik sonrası adana demir'de mi ne başarısız bir 2.lig macerası oldu. bugünse pat diye milli takıma yardımcı hoca oldu. aylık maaşı en az 50 milyardır bu adamın. senden benden çok ne bilir bu allah aşkına ya? kim abi bu adam? hangi vasıfla bizim hayalini kuramayacağız parayı kazanıyor?
  • hocalığı zaten felaket de, ben tayfur, ümit özat, oğuz çetin gibi adamlar bu sığlıkla nasıl üç büyüklerde kaptanlık yapmışlar ona hayret ediyorum.
  • antrenörlük açısından en büyük vasfı, maç öncesi menajer arayıp oyuncu ayartmaktır. tabi ki bunu oraya getiren gerizekalı ordusu, milli düzeyde oyuncu ayartmanın mümkün olmadığının henüz farkında değil.
  • bundan 13 ya da 14 sene evvel topu atmamla otopark girisi kapisindan geri donen topu bir voleyle karsilayan eski futbolcu. meger adamin kapisinin onunde oynuyormusuz. dikkat edin, arabalara gelmesin dedi. peki tayfur abi dedik bizde.
2 entry daha