şükela:  tümü | bugün
 • 2018 arap tay şampiyonu.allah sakatlık vermesin enfes bir at.babası da şampiyondu zaten.4 yaşlılığında bakalım bu performansı sürdürebilecek mi.inşallah 10 gün sonra koşulacak olan cumhuriyet koşusuna kayıt olmaz çünkü çok sık koştu.kendisinden bir ayabakan,bir turbo performansı beklemiyorum ancak babası özgünhan seviyesinde bir kariyer bekliyorum.
 • az önce bir sürü şampiyonun arasından sıyrılıp cumhuriyet koşusunu kazandı halis karataş jokeyliğinde. ve daha 3 yaşında bu kerata,sanırım bir şampiyon daha geliyor.
  yarışın ödülü 1.390 bin tl.
 • turbo ve ayabakan gibi iki tane doğaüstü atı bir kenara koyarsak; en az özgünhan-yavuzhan ayarında bir at geliyor. müthiş bir karakter. izlemek inanılmaz keyif veriyor bu atı. tarihin en iyileri arasına şimdiden girdi benim gözümde. umarım gelecek senelerde devamı da gelir. uzayan mesafelerde daha da iyi olmasını bekliyorum. ancak çok çok tempolu bir arap atı, diliran gibi, geçebilir bu atı. ikili mücadelede geçilmesi çok zor.
 • tunca, bamka 3, bükentay, çetin ve denizim'in ardından son 30 yılda cumhuriyet koşusu'nu kazanan altıncı 3 yaşlı tay olmuştur. çetin hariç hepsini cumhuriyet koşarken canlı izledim. tayken cumhuriyet kazanan taylar arasında uzak farkla kazanan tunca'dan sonra bu koşuyu en rahat kazanan ikinci tay oldu taykut.

  bu arada, bu tip atların nedense hep arabesk bir hikayesi varmış gibi anlatılır; kafkaslı'ya talip çıkmayınca remazan kaya 35 bin liraya aldı ve 8 trilyon kazandı; cangıl o kadar ufak tefekti ki, 1 cm daha kısa olsaydı lisans alamıyordu; arızası var denilen yavuzhan'ı kimse almak istemedi ama ayaküstü gönülbağı kuran yavuz gülerce "bunu da alalım" dedi ve bir şampiyon yarattı vs gibi... taykut'un da bir hikayesi var ama diğerleri gibi türk filmi havasında değil, aksine oldukça sıradan: geçen sene tam bu zamanlarda veliefendi'de sultansuyu yetiştirmesi taylar satışa çıkarıldığında taykut 100 bin lira bedelle günün en ucuza giden taylarından biri olmuştu.
 • daha 3 yaşında..yani 1 yıldır koşuyor bu efsane adayı tay ve şimdiden 3.200.000 tl kazandırmış sahibine. 100 bin tl ye alınan olduğunu düşünürsek çok karlı çıkmış alan eküri. umarım sık sık koşturup anasını ağlatmazlar cankardeşler,kafkaslı vs gibi.
 • şimdiden 6 ayda 13 koşu koşmuş tay. istisnalar dışında büyüklerle koşan ve üstelik bu kadar sık koşan taylar ilerleyen dönemlerde problem yaşar. taykut'un da bunu yaşama ihtimali çok yüksek. zaten yanına at gelince kendini zorlayan ve efor sarfeden bir tay. bu sık koşma hevesi, büyüklerle mücadele ve paragözlük yüzünden uzun yıllar izleyebileceğimiz şampiyonları erken kaybediyoruz.
 • taykut yılın arap atı ödülünü çoktan kazanmıştı. bence en büyük rakibi dilirandır bu iki atın kapışmasını seneye bol bol göreceğiz. ayrıca taykut kendinden büyüklerle ilk kez koşmuştur ek olarak taykut yanındaki atı bilerek bekler sonra tempo verip geçer ve bunu yaparken fazla zorlanmaz yarış içinde rakipleriyle dalga geçer
 • diliran çok sık koşmadı diye taykut iyi sanılıyor. oysa ki diliran toplamda 200-300 günlük aralarla koştuğu son 2 grup yarışı kazandı. son yarışı kendinden büyüklere karşı önemli operasyon geçirmiş olmasına rağmen dalga geçer gibi rahat bir birincilik. üstelik üstünde karataş değil akın var. diliran taykut’u kilo niyetine sırtına alır gider.
 • her şeyi sidik yarışına dönüştürmesek olmaz. diliran muazzam bir at ama gülerce ekürisi 3 yaşlılığında da bu sene de kum pisti tercih etti safkan için. elbette önümüzdeki çimde koşmayacak demek değil ama tercihlerinin ne yönde olduğu ortada . kum pistte de yeterince büyük koşu varken taykut ile karşılaşmaları düşük bir ihtimal.
  taykut iyi sanılıyor olayı da saçma. at 3 yaşlılığında son 3 senenin galibine ve 4 yaşlıların en formda ismi olan serdümen e karşı koştu ve kolayca kazandı.
 • bu akşam 20.30 da koşulacak yarış ile pistlere dönecek şampiyon arap atı.
  zorlu çim sezonu öncesi sentetik kumda yarım kan rakiplerinin karşısına çıkıp ,mohaç öncesi kondisyon depolayacak .