şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ilk romanının adı cölanj; ikinci romanının adı da poe'nun kuzgunu olan yazar.
 • gerçek ismiyle yazmadığından sezgisel olarak emin olduğum ilginç yazar. hatta tanıdığım biri çıkacacağını da aynı sezgiyle biliyorum. şu an ben bunları yazmaktayken omzumun üzerinden okuyup gülümseyecek kadar yakınımda bile olsa şaşırmam.

  "bir densizlik denemesi" altbaşlığıyla yayımlanan "böyle de buyurabilirdi zerdüşt" isimli kitabı, kendisini bir kitapçı rafında keşfettiğimden beri başucumdadır. her fırsatta da tavsiye ettiğimdir.

  taylan kara, ya da gerçek adı her ne ise, yazmaya ve yayımlamaya devam etmelidir.
 • eski yandaşlar sola nasıl pazarlanır başlığı altında şöyle bir yazı kaleme almıştır: (bkz: http://www.insanbu.com/a_haber.php?nosu=1882)

  içerik bulamayınca nilgün marmara, tezer özlü, nazım hikmet, aziz nesin, yılmaz güney ve diğerlerini kapağa taşıyarak okuyucuya ulaşmaya çalışan sikimsonik dergileri konu edinmiştir.
 • "sis bulutları, gizem… “bende bir sürü şey var ama göstermem” mistifikasyonu çoğu kez tek sermayeleridir. “bu ne demek?” sorusu, onlar için asla duymak istemedikleri, onları çılgına çeviren öldürücü bir sorudur. anlam arayanları aşağılamalarının, cahillikle suçlamalarının nedeni budur. anlamsız metinleri, zor anlaşılır metinlerle karıp, anlamsız metinlere derin anlamlı imiş muamelesi yaparak saçmalığı “büyük edebiyat” diye yutturdukları gizemli dünyaları asla bozulmamalıdır. okurun metin karşısında sadece hipnotize olup inanma hakkı vardır, sadece “vaaav süpeeer” deme hakkı; ötesi sanattan anlamamazlık, geri kafalılıktır.

  “muhtar ne güzel konuştu, heç bir şey anlamadım”

  kemal sunal’ın bir filminde köylü kadının muhtarın anlamadığı konuşmasına verdiği tepki budur.

  karşılarında bekledikleri okur kitlesi böyle olmalıdır. okur, ya anlamadığı halde güzel bulmalıdır, ya da anlamış gibi yapmalıdır. “muhtar ne konuştu?” diye soranlara nefretlerinin nedeni budur."

  hasan bülent kahraman ya da 'bunun anlamı nedir?'
 • nuray mert'in sarfettiği ; “evrim teorisi de, adından da anlaşılacağı gibi bir 'teori'dir, yani varsayımdır." cümlesi ile mısırlıoğlu'nun, “shakespeare’in gerçek adı şeyh pir’dir ve gizli müslümandır.” ifadesi arasındaki abi-kardeş ilişkisini, birinin öbürünün doğal sonucu olduğunu ve iki zırva arasında bir dirsek boyu mesafe olduğunu ironik bir üslupla belirttiği bu yazıda can dündar ve bülent somay da nasibini almış görünüyor.
 • emre kongar, asuman kafaoğlu büke, orhan pamuk ve sahte sol...
  taylan kara, bir kitle imha silahi olarak edebiyat
 • bir kitle imha silahı olarak edebiyat konuşması mutlaka dinlenmelidir. gerçekten şahane.

  orhan pamuklar, ahmet altanlar nasıl pazarlandı?

  bir ara görüntü gidiyor 3-4dk sonra geliyor: https://www.youtube.com/watch?v=rbxs0z2a59g
 • sol'daki yazıları aracılığıyla kendisini tanıdığım yazar. o yazıların her biri birbirinden harika. takipteyim.
 • "her söylediği yanlış ama hep haklı

  peki yıllardır yaptığı onlarca siyasal analizin tamamı yanlış çıkan siyaset bilimcisine ne olur?

  yazdığı her konuda yanılan, iddiaları aylar içerisinde çürütülen, önerileri kısa sürede yalanlanan bir siyaset bilimciye ne olur?

  2-3 yıl önceki yargısı, 2-3 yıl sonra bizzat kendisi tarafından yalanlanan, birkaç yıl önce ateşli bir şekilde desteklediği partiye şimdi amansız düşmanlık gösteren, birkaç yıl önce devrimci bulduğu hareketleri şimdi gericilikle suçlayan bir siyaset bilimciden söz ediyorum.

  yanıt?

  hala konuşur. hatta siyaset okulu açıp ders bile verir!

  bu kişiler, birbirine tamamen zıt görüşleri, birkaç ay arayla savunurken bile açıklama yapma gereği duymaz. her pozisyonda kendilerini haklı görürler. bu tutumun nesnel tanımı “pişkinlik”tir. birbiriyle tamamen çelişen tavırlarını, kendilerinin yanlışı olarak değil, durumun çelişkisi ya da “somut durumun somut tahlili” olarak açıklarlar. önceden destekledikleri parti çok iyidir, sonrasında desteklememişlerdir çünkü o parti sonradan kötü olmuştur! "

  sol gazetesine link
 • son yazısında nuray mert'e acayip ayar vermiş. bu yazısı paylaşım rekoru kırdı. demek ki takipçi sayısı hayli fazla. ayrıca youtube kanalındaki videoları oldukça bilgilendirici.

  http://haber.sol.org.tr/…-yazi-yazma-rehberi-205832

  https://www.youtube.com/watch?v=a6kjzobsx7c