şükela:  tümü | bugün
  • türk vatandaşlarının sahip olduğu hiçbir pasaportuna tabii olmadığı vizedir. diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi her türk vatandaşı tayland'a vize işlemleriyle uğraşmadan giriş çıkış yapabilir.
  • türk vatandaşları için havayoluyla girişte 29 gün. karayoluyla girişte 15 gündür.
    yani burdan gittiğinizde vize bitiminde bir kere kambocya veya malezya giris cıkısıyla 45 gün kalabilirsiniz.bu giriş cıkısların maliyeti de turla 1900 baht civarıdır.
    gitmeden turist vize alırsanız altı aylık 3 girişli vizeyle iki ayda bir komsu ulkelere cıkıs yaparak, bir yıl içinde 180 gün kalabilirsiniz.eger vize surenizi geçirirseniz bes gune kadar günlük 500 baht cıkısta ceza ödersiniz.beş gunden sonrası sıkıntı olur.
  • tayland`a gittiginizde eger 1 ay daha kalmak isterseniz. immigration ofiste kalis surenizi yilda bir defaya mahsus net 30 gun uzatabilirsiniz. tabi 1500 baht (120tl)karsiliginda.

ben gittigimde 5 gun daha kalmam gerekiyordu, gittim form doldurdum ve 2 tane vesikalik fotografla muracat ettim.dedim ki abla benim 5 gun daha kalmam gerekiyor uzatmak istiyorum. o da bakti bana aldi formlari elimden 1500 baht i da istedi. sonra pasaportu aldi dediki 2 saat sonra gel. (sisteme bilgi girmeleri falan gerekiyor anlik.) gezdim dolastim ve 2 saatin sonunda 30 gun uzatma aldim.
    yani uzun lafin kisasi ulke degistirmenize gerek yok 1 defaya mahsus 1 ay daha bu sekilde kalabilirsiniz.
  • aslında böyle bir vize yok, ama ülkeye yedinci girişimde ilk defa benim pasaport kontrolü 10 dk sürdü. aslında ben o bombalama olaylarından ve son girilen *entrylerden sonra ayrı bir odaya götürülmeyi bekliyordum , yine de dönüşte havaalanına erken gelmekte fayda var sanırım.
    ilk defa gece gelince sırada da sekiz kişiyi görünce sevinmiştim, beklerken de devamlı kendimi telkin ediyordum, en fazla geri gönderirler çokta tın, olmadı malezya yaparız diye.
    önce polis dönüş biletimi sordu, o var. kaçıncı gelişin, yalnız mısın gibi sorular. sonra emin olamadı ve üst rütbeli kapalı gişelerde oturan bir başkasına yönlendirdi. ama o hiç bir şey sormadı , ne para, ne de hotel booking, aslında girişte hotel ismini forma yazıyoruz ama şimdiye kadar ben yazdıgim yere pek gitmedim.
    artık daha sıkılar ve sadece bize değil, ilk defa polisin camında hotelin adresinin ve telefonunun yazılması gerekli yazısını gördüm. önümde avrupalı bir genci benim gibi sorguladıklarını gördüm, hintliye benzer bir elemanın uzun uzun bekletildigini ve de amerikalı bir çifte formu iyi doldurmadıklarından gişeden kovduklarını gördüm. ve bunlar sadece 8 kişiyi beklerken.
    o yüzden mutlaka dönüş bileti, hotel rezervasyonu vede tabiki biraz nakit dolları hazır etmekte fayda var. son bir yılda neler değişmiş önümüzdeki günlerde göreceğiz.
    * birde böyle bir şey çıkarttılar, pasaportumda eski girişlerimin ve bir çok başka ülke vizelerinin olmasına ve de başka bir ülkeden gelmeme ragmen girişte sorgulanıyoruz, bu sadece tayland için degil,birde sıfır pasaportla denesek kesin sahte pasaport muamelesi yaparlar.
  • vize karadan girişlerde 15 gün mü 30 gün mü veriliyor diye bir çok bilgi kirliliği mevcut. aslında bunun sebebi karadan geçiş yapan gezginlerin farklı deneyimlere sahip olması. biz de kamboçya - tayland sınırında 15 günlük mü alacağız diye düşünürken 30 günlük vize verildi.

kamboçya'dan tayland'a karadan sınır geçişi ile ilgili