şükela:  tümü | bugün
 • edit: baslik suradan devam ediyor;

  (bkz: tayland'da mağarada mahsur kalan çocuklar)

  ------------------------------------------------------------------------------

  9 gundur kayip olan, yaslari 11 ile 16 arasi degisen futbol takimi oyuncusu cocuklar ve koclari bir magara bulunmus.

  buraya kadar mutluluk sebebi tabii ki, ama asil bundan sonrasi onemli, cunku;

  suyun yukselmesi nedeniyle, dort ay boyunca magarada kalabilirlermis!

  ekipler cocuklarin gunluk ihtiyaclarini gidermek icin malzeme tasiyorlarmis.

  kaynak
 • aç susuz 9 gün iyi dayanmışlar helal olsun. inşallah bir an önce kurtarılırlar.
 • 4 ay daha orada kalmak zorunda kalabilecekleri konuşuluyor.

  https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-44701903
 • al sana gerçek survivor.

  allah yardımcıları olsun.
 • ilüstrasyon olayın ciddiyetini açıklıyor
 • kurtarma çalışmasına katılan bir dalgıç oksijensizlikten hayatını kaybetmiş. adam triatlon sporcusu, navy seal *yapamamış.

  2 gönüllü olarak mağaraya oksijen tüpü taşımışlar. dönüşte badisi çıkmış ama saman çıkamamış.

  okuduğuma göre mağaradan çıkmak için 2.5 mil bir yol çıkmak gerekiyor. profesyonel bir dalgıç için bu 5-6 saati bulabilir diyorlar. 1 oksijen tüpünün 3 saat gittiği düşünülürse tek tüple dalmak mümkün değil. profesyonel dalgıçlar için bile çok zor olan bu yolu, küçücük çocuklar (çoğu yüzme bilmiyormuş) başaramaz.

  yağmurlu sezon bitene kadar bekleyelim diyorlardı ancak yetkililerin son aşamada fark ettikleri çok acı bir durum daha var ki mağarada oksijen seviyesi düşüyor. en son %15'lere gelmiş. içim daraldı. korkuyla takip ediyorum haberleri.

  olay hakkında:

  çocuklar bir arkadaşlarının doğum gününü kutlamak için buraya inmişler. kurak dönemde açık ve ziyaret edilen bir mağara. temmuz itibariyle yağışlar başlayınca da kapatılıyormuş. çocuklar 23 haziran'da henüz kurak sezondayken girmişler ancak yağış bu sene erken geldiği için, çocuklar içerideyken mağara yolu kapanmış. 23 yaşlarındaki öğretmenin çocukları aramak için yola çıkıp yanlarına gittiği söyleniyor. mağarada 9 gün kalabilmelerinin sebebi yanlarında atıştırmalılar olması. öğretmen kendi yiyeceğini durumu kötü olan çocuklarla paylaşmış. mağarada yatabilecekleri bir düzlük yok. ayrıca su da bulanık. bu suda dalmak da çok zor diyorlar. adeta sütlü bir kahve fincanına dalmak gibi, hiçbir şey görülmüyormuş.
 • profesyonel dalgıç başaramamış bu çocuklar nasıl başaracak oradan çıkmayı. inasanı kara kara düşüncelere sevk eden olay.
 • 38 yasindaki bir navy seal, bu cocuklara yardim etmek icin bogulmus.
  elon musk'in mudahalesi konusuluyor.

  fakat, dangalagin teki hala basliga girip grammar erdogan'ligi yapiyor. odin, yaratiyorsun; bari takip et aq.
 • o karanlıkta, düzlük olmadan.. o kıyafetlerle nasıl 4 ay geçirecek çocuklar. nerede nasıl uyuyacaklar, nasıl ihtiyaçlarını giderecekler ya gitgide azalan oksijen. off. içim daraldı. şilide yerin 700 metre altından 33 madenciyi çıkartan teknik bilgi ve profesyonellik umarım burada da bir güzel sonuç verilmesini sağlar.