şükela:  tümü | bugün
  • türkiye'de bir kesim bunun benzerini atatürk ile diğer bir kesim de rte ile yapıyor zaten. gücü olsa öbür kesim de abdullah öcalan ile yapmazsa da hiçbir şey bilmiyorum.

bir de gelip, kendinizi burada taylandlılardan üstün görüyorsunuz.

edit:
    tanım: geri kalmış toplumlarda görülebilen cinsten bir olay.
  • 13 ekim 2016 tayland kralının ölümü sonrasında tayland'da ülkeyi yöneten monarşiye tepki gösteren kadının polis zoruyla eski kralın fotoğrafı önünde diz çöktürülmesi.

hakikaten insan tiksiniyor , ölüsüyle dahi zulm devam etmiş.

tayland'da krala ve ailesine yapılan eleştiriler büyük cezaları getiriyor.

kaynak

video

edi..imla
  • ahaha tayland hakkinda zerre fikri olmayan, kralin yasarken zulm ettigini sanan hiyarlari ortaya cikaran ceza.

kral ve monarsi ailesine hakaret lese majeste kanunuyla yaklasik 100 yildir hukumdedir. buna ragmen thai krali zamaninda verdigi demeclerde "elestirebilirler tabi. neden elestiremesinler ki' diyerek bu kanunu yumusatmistir.

bu yapilan ceza tayland'da geleneksek bir cezalandirma yontemidir ve hapse atmak, para cezasi vermek gibi yontemlerin alternatifi olarak kullanilir.

tayland'da kral yari tanridir. budizm bunu gerektirir ama 30 milyar kusurluk servetine ragmen rahmetli rama 9, hic bir zaman satafata kacmamis, bati'nin tasaklarini yayip oturan liderlerinin aksine tum hayatini daha iyi bir tayland icin harcamistir. o yuzden cok sevilir zaten.

o yuzden sayin hiyar, sen sunniland'de uzunu elestirirsen olacaklari hesaba katip tayland'a geri kalmis ulke demeden once kendi haline bak.

tayland toplumu geri kalmis degildir, aksine sunniland davarlariyla kiyaslandiginda melek gibi toplumdur.

bangkok'dan sevgiler.

edit: nasil geri kalmis degil yaa diye alinanlar olmus. peki soyle anlatayim. sizin geri kalmislik kiyaslariniz nedir bilemem ama bence birbirlerini tanisinlar tanimasinlar yolda goz goze geldiklerine selamlasan, yaptiginiz en ufak bir iyiligin bile mutlaka bir karsiligi olan (yasasin karma), ufak seylerle mutlu olup kapris yapmayan, agiz burun goz kivirmayan, enerjinizi dusurmeyen aksime suratiniz asik oldugunda nedenini ogrenmek icin israr edip soyleyince o konuda muhakkak fikir uretip cozum bulmaya calisan, devlet dairelerinde bile insan gibi davranirsaniz insan gibi karsilik aldiginiz (devlet dairesine atiyorum vize yenilemeye sort, askili tisortle giderseniz hayvan muamelesi yaparlar. ama gomlek, pantolon giyerseniz hem isleminiz hizlica cozulur hem de bir sorununuz varsa o konuda da yol yordam gosterirler), nufusunun tasra sehir ayirmadan yaklasik 30'unun akici ingilizce konustugu, geri kalanlarinin ise size yardimci olacak kadar ingilizce bildigi, her daim mutlaka etrafinizda size herhangi bir konuda yardim edecek birilerinin oldugu bir ulkeden bahsediyoruz.

tum bu saydiklarima batidan gelen hiyarlar sayesinde yozlasan phuket, koh phi phi veya bangkok'daki backpacker merkezi iq ortalamasi 30 olan khaosan road ve cevresi dahil degildir. onlar turizm sayesinde nasil insan yolunur, nasil kazik atilir ogrendikleri icina artik iflah olmazlar. her zaman dedigim gibi asil thailand, ısaan'dir, bangkok'un ic kesimleridir, pattaya'ya gelmeden once kasabalardir, chiang mai'dir.

edit 2: biri demis ki bati'nin dudukledigi. tayland guneydogu asya'da somurge olmamis tek devlettir, o da krallari sayesindedir. hatta bir adim oteye gidersem turkiye icin ataturk neyse tayland icin de kral rama 9 odur. sevmeyeni de bir zahmet daha olumunun birinci haftasi dolmamisken saygi duysun, toplumun 90%'inin (guneydeki seriatcilar da dahil) sevdigi krala dil uzatmadan iki dakika dusunsun.

edit 3: tayland'in kiyaslanacagi ulkeler endonezya, kambocya (ki kambocya fena ulke degildir hani) vs degildir. guney kore, malezya hatta singapur'dur. ekonomik ve sosyopolitik durumlari hemen hemen benzerdir bu ulkelerin. japonya ise apayri bir dunya. dunya'da esi benzeri yok.

edit 4: bu arada kralin olumunda sonra mevzu bulan hadiseler gerek askeri hukumetin muazzam kriz yonetimi gerekse de ekonomik nedenlerden oturu soylenildigi kadar abartili olmadi. ilk iki gun saray ve emerald buddha etrafinda yuzbinlerce insan toplandi, mum yakip dua ettiler (ki gayet normal), barlar ve eglence hayati kapandi (ki yine normal). ama ucuncu gun hem duasini eden isine gucune bakmaya basladi hem de barlar bokunu cikarmamak kaydiyla tekrar acildi. hatta saraya 500 metre mesafedeki ergen mekani khaosan bile acildi diye biliyorum. ıste tek sart 30 gun siyah veya koyu renkli kiyafet giymek ki o da zorunlu degil de iste adamlarin baba dedikleri krallari olmus bir zahmet giyiveririz siyah 30 gun boyunca. eski kralin fotograflari indirildi, yenisi asilacak ama dovmeli yea diye asagiladiniz prens taci almayi erteledi yas tutuyorum diye. gerci halk da pek hoslasmiyor kendisiyle. belki plase prenses gecer tahta.

edit: dovmeli playboy basgan 2 hafta sonra kral oluyor.
  • kral öldüğünde tayland vatandaşı olan eşim bir gün boyunca ağladı. ağlaması bittikten sonra sordum "kızım sen manyak mısın?" diye ve emin olun şu kadına verilen ceza benim yaşadıklarımın yanında çok hafif kalmış bile olabilir. o derece çok seviyor kralını.

daha sonra tekrar sordum "niye seviyorsun bu kadar" diye... söylediklerinden anladığım kadarıyla, ölmüş kralın olayı muazzam bir yardım örgütü gibi çalışıyor olması... tayland halkına o kadar çok yardımlarda bulunmuş ki, kral "her ihtiyaç sahibine yardım elini uzatan" allah gibi bir şey olmuş. ve bu yardımlar milletin kafasına satranç takımı atmak gibi basit şeyler değil, baya büyük paralar gerektiren ve kalıcı çözümler sağlayan yardımlar... mesela;

- barajlar yaptırması. bu sayede, çoğunluğu pirinç yetiştiren halkın su baskınlarından ve susuzluktan etkilenmemesini sağlaması.
    - kurak bölgeleri ağaçlandırması, su götürmesi, tarıma elverişli hale getirmesi.
    - geri kalmış şehirleri kalkındırmak için bütçe sağlaması.
    - her sene bütün çocukların bütün okul ihtiyaçlarını gidermesi, cahilliği bitirmek için büyük mücadele vermesi.

bunları ve başka sayısız yardımı bütün hayatı boyunca durmaksızın yapmış olması...

ne derece başarılı olduğu tartışılır tabi ki ama samimiyetinden ve yönteminin doğruluğundan -neredeyse- hiçbir tayland vatandaşı şüphe duymuyor. öyle ki, bireysel olarak yapılmak istenen yardımlar da mutlaka doğru adrese gideceği inancıyla krala ulaştırılıyor. tema gibi bir şey olmuş adam.

tabi bütün bu durum sadaka kültürünü besliyor, sosyal devletin oluşumunu engelliyor, bunlar aslında devletin görevi olan ve devletten beklenmesi gereken şeyler falan demedim eşime. tırstım biraz. ama anladım.
  • bizim memleketin durumu düşünüldüğünde hafif kalmıştır. hadi o monarşi. bizde demokratik seçimle gelmiş cumhurbaşkanını eleştirince adamın götünden şırıngayla kan çekip "götürürler merkeze, gösterirler herkese" ayağı çekerler.
  • --- spoiler ---
    strict lèse-majesté laws in thailand make it a crime to criticise, defame or insult members of the royal family. any thai can open a case, which can see people jailed for up to 15 years on each count.

ın practice, this means any open discussion or critical reporting about the royal family is considered illegal.

the military junta, which took power in a 2014 coup, has been criticised for using the law to stifle political opposition.
    ın 2015, a man was jailed for 30 years over six facebook posts and the local printer of the new york times refused to publish an edition with a story on the king.
    --- spoiler ---

şimdi "eleştirebilirler tabe, yumuşattım" demeden önce eleştirilip 30 sene hapis cezası verilen adamlardan(facebook postlarını bilmiyorum, özel hayata saldırı değilse ve bu adam 30 sene ceza aldıysa geçen sene, sikerler öyle yumuşatmayı) bahsedildiğini öğrendik.

tayland şöyledir, böyledir, über gelişmiştir, bangkoktan sevgiler pukhetten öpücükler sizin ülkeniz yarrak gibi demeden önce şunu anlamak gerekir:

hiç bir ülkede bir iktidarıeleştirmenin cezası zaten hapsi işkenceyi public humiliation'ı filan gerektirmemelidir. iktidarlar eleştirilebilmeli, nasıl övülebiliyorsa yanlışlarında yerilebilmelidir de.

"beni eleştiremezsiniz ailemi eleştiremezsiniz, yumuşatıcıyla sikerim sizin sülalenizi" diyen kral, monarşi ailesi, yarı tanrı, cunta, kutsal inek, ulu ağaç kurbağası konseyi vb. aklınıza gelen ne kadar yönetim şekli var ise hepsi çomardır.

isterse aşure gününde herkese çeyrek altın dağıtan, süper iyilik timsali bir ülke olsun fark etmez, bu yasanın bulunduğu ülke çomardır. madem o kadar ilerici, süper ve gelişmiş ülke, bu 19. yy'dan kalma yasalar günümüze göre düzenlenebilir diye düşünüyorum.

durum bundan ibaret. sunniland'de durum bundan çok daha beterdir, sıkıntı yok onlar da çomardır zaten. başka bişey demiyoruz.
  • eski kralı öpüp başlarına koysunlar.

yeni tayland kralı bu olacak.

artık yeni kral önünde diz çökecekler.
  • (bkz: bhumibol adulyadej)

bildiğim kadarıyla tayland'da çok seviliyordu, samimiyet derecesini bilecek değilim tabi ama şöyle bir anım var, yaklaşık iki üç ay önce başıma geldi:

youtube'da afostv diye bir kanal var (asian festival of speed), gt asia series yarışlarını canlı olarak yayınlıyorlar; yanlış hatırlamıyorsam buriram pistindeki yarıştı, canlı yayın başladı, yayınla birlikte canlı sohbet bölümü de açıldı. sohbet bölümünde yarışı izleyen dünyanın bin türlü yerinden insanla geyik yaparken formasyon turunda kamera bir an rahmetli bhumibol abinin fotoğrafı olan kocaman tabeladaki "long live the king" yazısını gösterince sırf hoşuma gittiği için "haha "long live the king"" yazdım sohbet bölümüne.

hay amına koyim yazmaz olaydım.

ne kadar taylandlı izleyici varsa üzerime çullandı, "neden gülüyorsun" diyen, "sen onun ne kadar iyi bir insan olduğunu bilmiyorsun" diyen, "ağzını topla" diyen... allahım neler neler.

dedim ben bi bok yedim canlar kusura bakmayın ama niyetim de halisti, varmayın üzerime kurban olduklarım deyip sohbeti kapattım.

siz siz olun, krallıkla yönetilen yerlerdeki insanları gücendirmeyin.