şükela:  tümü | bugün
  • okumaya doyamadım gece gece müthiş bir aydınlanma yaşadım.
  • islam dinini çok çok yanlış anlamış bayanların kombini...

(bkz: gerçek islam bu değil)
  • kavram kargaşası nedir?
  • elif şafak’ın üzerinde çalıştığı ve 2018 gibi çıkaracağı yeni romanının adıdır. farklı kesimlerden gelen ve hayatı sorgulayan iki genç kızın arkadaşlıklarını, hayatı sorgulamalarını, bunalımlarını, çelişkilerini ve kendilerini kabullenme mücadelelerini anlatacakmış.
  • başını örten kadınlarda, özellikle gençlerde yaygın olan durum.

sorsan, onlar da tayt uygun değildir, giyilmemelidir derler.

direk tayt adı altında satılan ürünü alıp giymezler ama giydikleri pantolonların tayttan hiç bir farkı da yoktur.

onlar dilediğini giymekte özgür, ben de onun tayttan bir farkı olmadığını düşünmekte özgürüm.
  • sanane yarraam sanane diye geçiştirilemeyecek bir durum.

islam dini son derece anlaşılır bir şekilde gönderilmiştir ve buyrukları kesindir.

eğer islam dinini kafanıza göre eğip bükmeye kalkarsanız küfre düşersiniz ve bu durumda da cezanız bellidir...
  • normalde kimseyi ilgilendirmez derim, hala diyorum lakin bunu giyenlerin kafasında kafada bir dönemin "mağduriyet" sembolü türban ve onun taşıdığını iddia ettikleri değerler, islam, ahlak vs. ile asla örtüşmeyen bir durum var.

bu da bir nevi siyasal islamın bir tezahürü. yani mevzu türban, kapanma, okulda, askeriyede, kamuda giymek, dini yaşama meselesi değilmiş işte? bütün olay mikro ve makro manada rövanş ve onun devamı o kadar.

şu an gelinen durum tam da türbanın bir dini gereklilikten çok bir ayrımcılık, sizden bizden anlama aparatı meselesi olduğu iddiasının kanıtı niteliğinde... türban takıp kısa kollu veya body, dar pantalon, tayt, kapri giyen kesim hem ait olduğu kesimin nişanını,bende sizdenim işaretini taşırken hem de yaşıtlarının, çevresindeki zamanın, modanında gerisinde kalmak istemiyor. burda kendi içinde bir tutarsızlık, kapana kısılmışlık, belki zorunluluk, mecburiyet vs. vs var ama buna sempati falan duyacak bir durum kişisel olarak bende yok, sizde varsa bilemem.

netice olarak evet kimseyi ilgilendirmez ama gelinen bu durum esasında tam da tantana koparılan dava denilen şeyin nasıl bir şey olduğunu göstermesi açısından ibretlik. davanın bu mevzuda geldiği nokta bu, çünkü zaten olayı bu. amaç din, kitap, allah, peygamber değil onlarla elde edilecek kişisel, maddi şeyler, ufak kazanımlar, anlık çıkarlar.

benim için sorun yok, isteyen istediği gibi giyinir. kimse de karışamaz ve karışmamalı. birinin türban altı tayt giymesi ile benim dini duygularım incinmiyor, benim için sadece yapılan ikiyüzlülüğün somut kanıtı o kadar. birilerine dert olacaksa "samimi müslümanlara", bunun için geçmişte uğraşıp bir şekilde bedel ödemiş olanlara olabilir. o da zaten umrumda değil.