şükela:  tümü | bugün
 • hakkında, çocuklarının hazırladığı harikulade internet sitesini duyurayım diye sözlüğe bir şevkle gelip de esef içinde, böylesine mümtaz, böylesine mühim çalışmalara imza atmış, osmanlı tarihçiliğinin yüz akı isimlerden m. tayyib gökbilgin için tek bir entarinin dahi yazılmadığını gördüm. nankör anam bu dünya dediğin, hakikaten nankör. kıymeti kendinden menkul, "ben şunu şöyle iyi biliyorum", "ben şu kadar dili böyle mükemmel konuşuyorum", "ben bunları kitaplarimda anlattım" diyen nice gozboyacisinin tarih gurusu, büyük entelektüel, memleketin medar-ı iftiharı addedildiği günümüzde, tayyib gökbilgin gibi, şerafettin turan gibi, cavit baysun gibi, halil sahillioğlu gibi tarihçilik zanaatinin memlekette hakiki işçiliğini yapmaya bir ömür hasretmiş şahsiyetler bırak hak ettikleri değeri görmeyi, tanınmıyor, bilinmiyor bile. bilenlerdense bazıları dudak büküyor, "dinozor onlar, kaldı mı artık öyle tarihçilik hem" diye sağda solda caka satıyor.

  evet, hakikaten pek kalmadı tayyib gökbilgin gibilerinin yaptığı ve yazdığı osmanlığı tarihçiliği memlekette. osmanlı kültür dünyasına yön veren üç şark dilini de bilen, yetmedi ihtisasını aslen hungaroloji'de yapan, o da yetmedi, belli başlı avrupa dillerindeki çalışmaları daima takip eden, yalnızca kendi üniversitesindeki/şehrindeki/çalıştığın konudaki akademisyenleriyle değil dünyanın öbür ucundaki önde gelen müsteşriklerle her dem irtibatta olan tarihçi türü pek kalmadı. bugün misal memleketteki tarihçi cemaatinin belli bir kesimi, araştırmalarını yurtdışında yürütenlere karşı kendilerini biraz olsun rahat hissetme adına öfkeyle karışık küçümseme edasındadır. "amaaaan, bırak canım, belge versen okuyamaz, elifi görse mertek sanır, hem onlara tezlerini hep biz yazdırdık, araştırma için buraya geldiler, hep bizim sayemizde yaptılar-ettiler, ımpppf, pımffff" diye kibre bulanırlar. ve işin en kötü tarafı, tayyib gökbilgin gibi ilk tahsilini osmanlı dünyasında yapıp cumhuriyet devrinde tarihçiliğe meyleden gerçek manada beynelmilel tarihçi neslini en çok sahiplenir gibi yapanlar da en çok onlardır. halbuki bugün tayyib gökbilgin tarihçiliğini yapabilmeye muktedir araştırmacılar, uzmanlaştıkları arşiv belgesini okuyabilmenin kendilerini büyük tarihçi yapmaya yeteceğini sanan, bırak başka dilleri ingilizce yayın yapmayı zul gören, ingilizce yayın yapmayı da geçtim ingilizce yayın okumayı dahi önemsemeyen, doçentlik meselesinde ingilizce zorunluluğunun olmamasını öneren, dil sınavında başarısız olma ihtimalini her türlü katakulliyle bertaraf etmeye çalışan her anlamda karakuru tarihçilerin o en çok eleştirdiği, o en çok itin bir taraflarına sokmaya gayret gösterdikleri, yolu bir şekilde yurtdışından geçmiş olan araştırmacılardır.

  neyse, entariyi tayyib gökbilgin'e hasredecekken nerelere geldik. burada tayyib gökbilgin biyografisi ve yayın listesini vermeye kalksam sözlüğün en uzun entarisi rekorunu boş yere kırmaya çalışmış olurum. o nedenle sizi alkışlarla şu siteye uğurluyorum.

  http://tayyibgokbilgin.info/

  zeyl: makaleleri şu siteden daha muntazam bir biçimde takip etmek de mümkün - https://independent.academia.edu/agokbilgin
 • 300'den fazla bilimsel çalışmaya imza atmış kıymetli bir tarihçimizdir. çocuklarının açtığı siteyi görünce nasıl memnun oldum tarif edemem. hocanın çalışmalarının büyük kısmını koymuşlar. derhal işime yarayanları indirip istifledim ve siteyi sık kullanılanlara ekledim. daha fazla isminin zikredilmesini hak etmektedir.
 • "milli mücadele başlarken" adlı 1959 tarihli bir kitabı mevcuttur.
 • 'osmanlı paleografya ve diplomatika ilmi' adlı başyapıtı ile kendisinden müstefid olduğum kıymetli bir müverrihtir. bununla birlikte; rumeli yörükleri ve osmanlı müesseselerini ele aldığı yapıtlarıyla da tarihçilik eğitimimde hatırlı ve faydalı yerini almıştır.
  rahmetli sahaf etem coşkunun dediği gibi "faidesi umuma şamil olsun içün iş bu mahalle (türk tarihçiliğine)" pek çok neşriyat vermiştir.
hesabın var mı? giriş yap