şükela:  tümü | bugün soru sor
 • son birkaç günde ciddi anket firmalarının açıkladığı sonuçlar üzerine incecilere serzenişim(iz)dir.

  1-2 hafta önce sevinçle üzerine atladığımız, her platformda "bu daha başlangıç. daha da yükseleceğiz / daha da düşecekler" diye umutla paylaştığımız anketleri yapan firmaların anketlerine şimdi huysuz apartman yöneticileri gibi sövüyoruz, sayıyoruz. gördüğümüz yerde o çomar gibi "vatan haağğyinii" diye gürlüyoruz.

  ortada bir geçmişi ya da geçmişte bir başarısı olmayan anket firmalarını geçin. elimde türkiye'nin en başarılı anket firmalarından konda, metropoll ve gezici'nin güncel anketleri var (konda kendisi açıklamadı, bir yerden elime geçti).

  erdoğan'ı en düşük gösteren 46.5 gösteriyor, 50'nin üzerinde göstereni de var. oysa çok değil 1-2 hafta önce aynı anket firmaları erdoğan'ı 45'in altında, ince ile akşener'i 20 civarlarında başabaş gösteriyordu. ne oldu? ince chp seçmenini konsolide edince, "solcu cumhurbaşkanı geliiğğyeaa" diye erdoğan da akp seçmenini konsolide etmeyi başardı ve yıllardır deneyip, her seferinde kaybettiğimiz iki kutuplu yapıya döndük. chp'liler akşener'den oylarını çekince, peşinden akp'liler de çekti ve erdoğan 45'in üstüne fırladı. işte biz size aylarca bunun için dedik, "2. turda kazanmak için akşener" diye.

  "akşener akp'den oy koparıyorsa bu turda koparsın, bizden oy istemeyin" dediler; akşener'in cumhur ittifakından en az 12-13 puan kopardığını görmeden. "25 puan koparsın, 30 puan koparsın" dediler, içine ettiler. iyi parti 13-14, akşener 15-16 bandına indi. şimdi ince akp-mhp'den koparır o puanları da görürüz.

  "cumhur ittifakı'ndan en az 13 puan koparıyoruz. bunlar yıllarca akp-mhp'ye oy vermiş kişiler. biz 2. tur'da ince'ye veririz (yine de vereceğim) ama bunlara akşener de sözünü geçiremez, saadet'e karamollaoğlu geçiremez. türkiye'de seçmenin kafasında bir sağ-sol tabusu var. bu son yıllarda maalesef daha da güçlendi" dedikçe bizi "iyipliler siz akşener'e oy verin, biz ince'ye oy vermeyiz diyorlar" diye suçladılar. salaklar. bu kadar akıllı uslu okumuş adam, yıllardır cahil cühelanın elinde koyun gibi güdülüyoruz işte bu kafa yüzünden.

  16 yıl sonra bir ufacık umudumuz olmuştu, paradigmalarını bozmuştuk. geldiniz bisikletle, apoletle 16 yıllık umudu 16 günde hiç ettiniz. apolet konusunda evet ince bence de haklı ama anca sizi burada, tayyipçileri de orada konsolide etmeye yaradı işte. sandıkta göreceksiniz.

  şimdi ne olacak? erdoğan'ın ilk turda kazanma ihtimalini ciddiye bile almıyordum, artık bu %25-30 da olsa sözkonusudur. korkun. ilk turda kazanamasa da en az %47-48 gibi bir yerlerde olacak ki, 2. tur'da -hele de karşısında ince varsa- güle oynaya kazanır. sırf saadet'ten gelenler bile yeter, göreceksiniz.

  2018 umudumuz chp'lilerin 1. tur mastürbasyonuna kurban gitti. bir daha da nah bulursunuz siz seçim meçim.

  --- özet ---

  erdoğan'ı en düşük gösteren 46.5 gösteriyor, 50'nin üzerinde göstereni de var. oysa çok değil 1-2 hafta önce aynı anket firmaları erdoğan'ı 45'in altında, ince ile akşener'i 20 civarlarında başabaş gösteriyordu. ne oldu? ince chp seçmenini konsolide edince, "solcu cumhurbaşkanı geliiğğyeaa" diye erdoğan da akp seçmenini konsolide etmeyi başardı ve yıllardır deneyip, her seferinde kaybettiğimiz iki kutuplu yapıya döndük. chp'liler akşener'den oylarını çekince, peşinden akp'liler de çekti ve erdoğan 45'in üstüne fırladı. işte biz size aylarca bunun için dedik, "2. turda kazanmak için akşener" diye.
  --- özet ---
 • olumsuz hava yaratma çabaları yine, bir bitmediniz.
 • muharrem ince çekildim desin diye mi bekliyorsunuz? farkındaysanız cumhurbaşkanı adayıdır kendisi.
  meclis için ittifak yaptılar cumhurbaşkanlığı için değil. çatı aday mı oldu da akşener. https://youtu.be/vs1ipu-ysx8
 • başıma bir şey gelmeyecekse adam haklı beyler.

  adam 3 sayfa yazmış. bir kimse de çıkıp dememiş ki "sen şu şu konularda haksızsın. erdoğan'ın oyu yükselmedi. şu söylediğin yanlış. akp seçmeni akın akın ince'ye akıyor". varsa yoksa siktir çekin, sövün.

  anketçileri linç edince muharrem ince seçimi ilk turda kazanıyormuş genşler. kesin bilgi yayalım.
 • en saygın anketlerde bile oyu %9 ile %14 arasında değişen akşener'in adı anılmasa daha gerçekçi bir trolleme olur. yazar bunu akılda tutsun.

  onun dışında hdp seçmeninin oy vermeyeceğini açıkladığı gün akşener'in şansı zaten bitmişti. daha dün ahmet şık bile, ikinci turda ince'ye seçmenlerinin oy vermesini isteyeceklerini söyledi. hatta sloganı bile buldu adam: "köprüden ince son çıkış"

  ikinci turda erdoğan'ın karşısına çıkacak adayın, her kesimden oy alacak bir sağ siyasetçi olması chp'nin ilk istediği idi. olmadı. fakat akşener zaten bu tanıma uymuyor.

  o halde mevcut adaylar içinde, geçmişinin önüne çıkmayacağı, sırtında geçmiş siyasi hayatının yükü olmayan biri olmalı. bu da yine akşener değil, ince. akşener görünen o ki, türk seçmeninde fazla karşılığı olmayan bir siyasetçi. mhp'nin bile hala %5-7 oyu olduğundan söz ediliyor. düşünün gerisini.

  öyleyse türkiye'nin ikinci turda bir şansı olacak ise, bu mutlaka ince olmalı.
 • öncelikle açık söyleyeyim, anketlere çok güvenme tayyibin başkan olmasına olanak yok. kararsızlardan ve fikrini açıklamayanlardan erdoğan'a tek bir oy bile gideceğini düşünmüyorum. ince özellikle son zamanlarda yanlış bir strateji izleyip işi karşılıklı atışmaya/laf yetiştirmeye döndürdüğü için istediği çıkışı, oyu alamadığı bir gerçek. burada bu konuda devamlı danışmanları uyarıldı. dinlemiyorlar, kendi bilecekleri iş. ama bu yanlış stratejinin bir getirisinin akşener ve temel karamollaoğlu'na olacağı konusunda oldukça eminim. ince başta umut pompaladı, şimdi karşılıklı sataşma dili var, akp'liler dahil umudun bir kere kokusunu alan her kesimden insan o kadar kolay vazgeçmez, sadece insanlar bu "gerginlikten" kaçmak için alttan alta ideolojisine yakınlığa göre akşener ve temel dedeye kayacaktır. ha bu onlara, özellikle akşener'e 2. turu getirecek kadar oy kazandırır mı, tahmin etmiyorum. ama 24 haziran'da erdoğan'dan kaybolan her oy onun "güç" imajına zarar vereceği için,2. turda alması olanaksız. hele hele mecliste çoğunluk muhalefet bloğuna geçerse. yani yanlışstratejiye rağmen kaybedilmiş bir şey yok.
 • bir bitin artik ya engelle engelle yoruyorsunuz insani.
 • malesef haklı bir serzeniş..

  16 yıldır girdiği her seçimi, ben giderim chp gelir korkusu salarak kazanan adam karşısına en chp'li aday çıkarıldı..

  ecevit bile yüzde 42 aldi en iyi zamanında bu ülkede, ikinci turda sag ve sol arasi tercihe döndürecek rte bu işi çok net şekilde..

  beni en çok üzen 16 senedir ders cikarilmamasi..

  meral aksener ikinci tura kalsa ince baskan yardımcısı olacaktı.. şimdi bir kez daha rte'nin balkon konuşmasını dinleyeceğiz..