şükela:  tümü | bugün
  • 23 haziran seçimi ile ilgili akla gelendir. sayın cumhurbaşkanımız neden böyle bir riske girmiştir?

sonuçta her seçim bir risktir. kazanırsın veya kaybedersin. ama 23 haziran seçimlerinin bir farkı var. eğer reisimiz bu seçimi de kaybederse, tarihte görülmemiş biçimde üst üste 2 yenilgi almış olacak. hem de aynı adama karşı. hem de chp nin adayına karşı. hem de istanbulda. hem de halkın büyük çoğunluğu karşı tarafı mağdur görürken.

bu riski almaya değer miydi?

demek ki öyle bir şey var ki, bu riski almaya değer kılıyor. sonuçta reisimiz 31 martta yenildiğini kabul etse, ne olacaktı? bir belediye seçimidir, chp zihniyetidir, 5 senede eline yüzüne bulaştırır, akp bir dahaki seçimi daha fazla oyla seçimi kazanırdı. ama reis buna bile tahammül edemedi. o zaman başka bir sıkıntı var.

kimileri buna yolsuzlukların ortaya çıkması, rantın elden kaçması, istanbulun kaybedilmesinin getireceği büyük imaj kaybı der, kimileri de beka meselesi derler farketmez. sonuçta 2 sefer üstüste yenilme pahasına değecek bir sebep var.

işte asıl soru budur.

böyle bir sebep varken, reisimiz yenilir mi?

7 haziran seçimlerinde chp ile koalisyon için "intihar olur" diyen reisimiz, uğruna seçim iptal ettirip bütün dünyada diktatör imajı çizmeyi bile göze aldığı istanbulu chp ye teslim eder mi? halk oy vermiyor, tercih etmiyor diye bekasını tehlikeye atar mı? madara olmayı kabul eder mi?

belki de bizim riskli gördüğümüz seçim sonuçlarını o pek de riskli görmüyordur. o yüzden seçimleri yeniletmiştir. sonuçta koskocaman cumhurbaşkanı. o sezemeyecek de ben mi sezeceğim ne olacağını?
  • ali koç için benzer şeyler söylenmişti.
    "aziz yıldırım akrabalarını üye yaptı,çoğunluk onda. ali koç'un şansı yok!"
    ...
    içerikli birçok cümle duydum, buna benzer birçok yazı okudum.

benim o zamanlar dediğim şu olmuştu:
    " ali koç kaybedeceği seçime girmez."
    ne olursa olsun,türkiye'de "koç" bir soyadından çok daha fazlasıdır. inanarak söylüyordum ve haklı çıktım.
    konu ile alakalı ise ortak noktaları seçim olması. yalnız biri siyasi seçim. tamam.
    siyaset çok karışık,mide bulandırıcı ve mantık sınırlarını fazlasıyla zorlayan olaylar yaşattığı için "kesin şöyle olur" diyemeyiz.

o çok güvendiğin argümanlar konu "siyaset" olduğu için çöp olabilir,hiç ihtimal vermediğin bir şey ise "kontrollü" bir şekilde hayata geçirilebilir. hiç şans tanımadığın,ihtimal bile vermediğin durum ya da kişi ortaya çıkabilir. sen x zannedersin ama aslında olay y ile alakalıdır. karışıktır. siyasetin iç yüzü normal insan beynine error verir.

kısaca; erdoğan da zamanı gelince aşama aşama siyasetten çekilebilir,yerine yetiştirdiği (bkz: berat albayrak) daha aktif olabilir,
    x partisi tarihin tozlu sayfalarına karışıp,onun yerini y partisi "kontrollü ve desteklenerek" bayrağı devralabilir...
    tıpkı anap,refah,fazilet,demokrat partinin 2 kere kapatılması...

demek istediğim kişilere göre değil, parti ve kurumlara göre değerlendirmek gerekir. geniş açıdan bak. perspektif açıdan bak. değerlendir.

2023 için bu yazdıklarım geçerli çünkü erdoğan'ın seçime gireceği tarih 2023 olacak.
    23 haziran binali yıldırım vs. ekrem imamoğlu değil mi? hadi partileri de dahil edelim.
    ak parti vs chp.

ee "erdoğan" diye niye özellikle belirtmek istedin anlamadım çünkü bu çok alakasız. parti genel başkanları bazında bakacak olursak da erdoğan vs. kılıçtaroğlu olur. e bu versus istanbul için oldu mu? oluyor mu?
  • secim yapilmadan kaybedecigini nereden bilecek ki???
  • ahahahahahaah.

lan bu adam 31 mart seçimlerinde ankara, antalya, adana, mersin, istanbul'u kaybetmedi mi? yine kaybedecek.

(bkz: boş tencerenin yıkamayacağı iktidar yoktur)
  • benim de sorduğum soru. senin benim düşündüğüm şeyi yılların kurt siyasetçisi düşünmemiş midir? trend şu an imamsson lehineyken, kendi yandaş anket şirketleri bile 2 puan fark gösterirken reyis neye güvendi de seçimi yeniletti acaba? istanbul'un bir domino etkisi yapacağını hepimizden daha iyi gören reyis kolay kolay bırakmaz orayı. muhakkak seçime yakın sansasyonel bir olay olacak diye düşünüyorum.
  • girdi, yine girecektir.
    (bkz: 31 mart 2019 yerel seçimleri)
    (bkz: tarih tekerrürden ibarettir)
  • seçim sistemini değiştirmezse yakında girecek
  • kaybettiği seçime kaybedeceği değil
  • ah be reis. bu akşamki açıklamalarını dinledim. 31 mart seçimlerindeki hırsızlıkları önlemek için önlem aldık dedin. yazılanlara bakılırsa sana nefret besleyen kemalistler bunun ne anlama geldiğini anlamadı. gel beraber bir analiz yapalım.

şimdi reisim sen diyorsun ki, imamoğlu 31 martta hırsızlıkla kazandı. iyi de, bu adam 23 haziranda da kazanırsa, bu söylediğinin yalan olduğu senin iftiracı olduğun ortaya çıkmayacak mı? yani mesela sen ankara belediyesi için de hırsızlıkla kazandı diyorsun. bu da bir iftira ama sana zararsız. çünkü aksi ve doğruluğu ispatlanamaz. seçim bitmiş. kazanan kazanmış. ysk onaylamış. bunun için ne kadar sallarsan salla geçmişte kaldı. en fazla çamur atarsın belki izi kalır.

ama şimdi istanbul seçimleri öyle değil ki. hırsızlıkla kazandı diyorsun ve bu iddianı ispatlamak için seçimi yenilettin. peki ya imamoğlu seçimi yeniden kazanırsa? düşününce insanın beyninden aşağı kaynar sular dökülüyor değil mi? yani 23 haziranı imamoğlunun kazanması aslında 31 martta hile olmadığı anlamına gelecek. ve sen iki defa üst üste yenilmekle ve istanbulu kaybetmekle kalmayacak aynı zamanda yalancı ve iftiracı olduğun ve seçimi de senin iptal ettirdiğin ayan beyan ortaya çıkacak.

işte durum böyleyken söyle be reis, sen bunları göze alıp da seçimi iptal ettirir misin? rakibine hırsız der misin? yenilgi şampiyonu olur musun? istanbulu verir misin? asla!.. allah kitap diyerek hem sana aşık aktroll psikopatları hem de nefret eden kemalist psikopatları uyutuyorsun belki ama yazdığın senaryo çok belli be reis.

keşke dini inançlarım izin verse ve iddiada "23 haziranda kim kazanır" bahsi olsa da evi arabayı satıp sana basabilsem. seçimi iptal ettirme gücüne, hırsına, mecburiyetine sahip adam yeniden seçime giriyor ve bu bir beka meselesidir diyor, gerekli önlemleri aldık diyor. kemalist mallar da sandıklara sahip çıkalım çağrısı yapıyor. vatandaşı olmasan eğlenceli ülke aslıda lafını kim buldu ise selamlarımı gönderiyorum.

ayrıca (bkz: devletin bekası için oy çalınabilir fetvası)