şükela:  tümü | bugün
  • --- spoiler ---

üst edit: şuan bu tür propagandalar yapılmıyor mu? yapılıyor. ama herkes bireysel olarak bunu yapıyor. bir database yok. bir örgütlülük yok. ben diyorum ki, toplumsal hafızamızı yitirmemek adına bir arşivimiz olsun. sonra o arşivden herkes " aynı " şeyi alsın ve bu tür platformlarda paylaşsın. ya da yeri gelince bir tartışma ortamında biz bu arşive başvurabilelim. bir nevi wikierdoğan'ımız olsun.

16 yıldır erdoğan'ın yalanları sağda solda konuşuluyor, yıllardır paylaşılıyor. bir düşünün bakalım ne kadarını hatırlıyorsunuz? erdoğan elbet gidecek. ama bir de kahraman olarak anılması durumu olacak. böyle bir arşiv hem propaganda hem de toplumsal hafızamız için gereklidir.

--- spoiler ---

kurulması gereken bir web sitesi.

mesela erdoğan'ın tek parti dönemi chp'sini hedef aldığı bir çok konuşması yalan üstüne kurulu. bugün yine bir başkasını söylemiş,

--- spoiler ---

erdoğan: chp'nin tek partili döneminde 75 kişilik sınıflarda okudum.
    --- spoiler ---

erdoğan 1954 doğumlu. çok partili hayata 1950'de geçildi. onun okuduğu yıllarda cumhurbaşkanı kemalist bir askerin, iktidar ise adalet partisinin ya da koalisyonların elindeydi.

bunlar gibi yalanların sıralı tam listesinin yapıldığı, göze hitap eden, son derece anlaşılır bir web sitesi niye yapmıyoruz?

işsizce listeler, siteler vs hazırlayan bir çok insan var bu sözlükte. yapın abi bir web sitesi, paylaşalım her yerde. özellikle akp facebook gruplarını taciz edelim.

oturduğumuz yerden sıkmak kolay. herkes bu başlığın altına bir yalan ve yalan olduğunun ispatını yazsın kısaca, bir kaç cengaver de web sitesini yapsın.

unutmayalım, unutturmayalım.

zorla, taciz ederek hatırlatalım. mesela koyu akp'li bir çomarla tartışma halindeyiz. aklına bir şey mi gelmedi? adam üste mi çıkıyor? aç sıralı tam listeyi al ulan savun de. ondan sonra savunmaya çalışırken iki büklüm oluşunu izle.

oturduğumuz yerden muharrem ince'ye, akşener'e falan sallıyoruz sürekli. gerçekten yapabileceğimiz bir şey yok mu?

var işte.

karıştırın arşivleri. çıkartın tek tek yalanları. videolar, kaynaklar, açıklamalar... herkes buraya tarihiyle beraber atsın bir tane. akp'liler bu adamı hala dürüst güvenilir, alnı secdeye değen adam falan diye seviyor. halkına sürekli yalan söylediğine ikna olan 20 kişiden 1'i bile olsa bu bir kazançtır.

yapalım bir web sitesi, kronolojik olarak erdoğan yalanlarını yayınlayalım. çok mu zor?

internet biz muhaliflerin elinde. ama onu etkili kullanamıyoruz. daha sistemli, daha disiplinli ve hatta örgütlü hareket edebiliriz.

edit: fav atıp geçmeyin, başlığa bir şeyler yazın ki bu bireysel talebim örgütlü bir hale dönüşebilsin. 1 yalan da sen yaz ey ekşi sözlük yazarı.

edit2: sıralı tam listeyle beraber propaganda yapabileceğimiz ekstra kategoriler de açabiliriz. sağda olur mesela bir buton " dolar neden yükseliyor " gibi. bilale anlatır gibi anlatırız.

bir propaganda web sitesi kuralım. destek olun lan sözlük. yapalım bunu. web sitesi yapmayı bilmiyorum birincisi, yurtdışında yaşamıyorum o web sitesini ben yapmam bu da iki. özellikle yurtdışında yaşayan yazarlar ilgi göstermeli yazılım ayağına.

edit3: site yasaklanacağı için twitter, facebook, instagram üzerinden bir arşiv oluşturalım demiş bir yazar, verdiğim cevabı buraya da yazıyorum:

--- spoiler ---

facebook sayfası olabilir. ama facebook üzerinden caps tipi paylaşımlar olayın ciddiyetini ve güvenilirliğini düşürdüğü gibi tam olarak bir arşiv gibi de olmuyor. böyle bir arşiv sitesi hazırlayıp daha sonra bu arşiv sitesinin içeriğini bu platformlarda paylaşmak daha mantıklı gibi.

--- spoiler ---
  • eğer kırsaldaki sıradan insanlar oturup izlemek yerine parise yürümeselerdi fransız ihtilali gerçekleşmezdi. (bkz: les sans culottes)

sıradan insanlar atatürk için savaşmayı ya da çalışmayı kabul etmeselerdi biz de cumhuriyeti kuramazdık.

cumhuriyetimiz tehlike altında. artık mücadeleler silahla olmuyor, sokağa çıkmamıza gerek yok.

artık mücadeleler parayla ve propagandayla oluyor.

hadi paramız yok, elimizde çok daha etkili bir şekilde propaganda yapabileceğimiz internet gibi bir nimet var.

neden onu daha etkili kullanmayalım?

16 yıldır sövüyoruz ben 6 yıl önce neye sövdüğümü unuttum. biz bunları yazmadıkça unutuyoruz. biz bile unuturken akp'li seçmen zaten hiç bilmiyor, hatırlamıyor.

bizim görevimiz önce unutmamak, sonra unutturmamak olmalı.
  • (bkz: big data)
  • (bkz: dogruluk payi)
  • web sayfasını dakikasında banlayacakları için twitter, facebook ve instagram üzerinden yürümek daha mantıklı olacaktır. kimliği olan ciddi bir kampanya yapılırsa çok tutar. muharrem ince'nin danışmanları okuyorsa bu işi onlar örgütleyebilir. ben de yardımcı olmaya hazırım.
  • zor mu? zor!
    biz toplum olarak teoride mangalda kül bırakmıyoruz...
    "öyle bişey yapsın varyaaaa, orayı başına yıkarım aha buraya yazıyorum. sen takma kafana." diyen adam olay ciddiye bindiğinde r.

ekşi'de dahi kaynak sağlamak için birkaç saatini ayıracak üç kişi bulamazsın. armut piş, ağzıma düş modunda herkes. bu gerçekle yüzleşmemiz şart.

bir gerçek daha var: hedef kitle'nin interneti facebook, youtube, okey/tavla ve benzeri sitelerden ibaret. adam oturup okuyacak olsa (ki okumuyor zaten, aha buda 3. gerçek) siteyi bulamaz ... hayır yani google'da ne aratacak da bu siteyi bulacak?!

haaa, kısa kısa belgesel tadında video olabilir, sosyal medya üzerinden yayılan.
    yapmak istedim bunu; gerekli donanıma, bilgiye ve isteğe sahibim - ama (bkz: birinci gerçek), tek başına ne yapıyorsun?!

sen de fazla şeyyapma bence. düşürme potansiyeli olan başlıklar dururken buraya fazla uğrayan olmaz.
  • muhalifi eglendirir. zaten muhaliflerin son 10 yilda sosyal medyada ve basinda, yalani yaymak ve bunun yanlis olduguna karsi tarafi ikna etmeye calismaktan buyuk bir cabasi olmadi. bir websitesi kurdum hayatim degisti gibi bir durum da olmaz. bu isi en aptala anlatir gibi yapan yalovali fizik dahisi hipertansiyon muharrem ince suan meydanlarda videolu sekilde , sikmamak adina mizahi ogeler serpistirilmis sekliyle , anlamazlar belki diye iki kere videoyu dondurerek yapmaya calisiyor. en hizli ve etkili yontem, bu videolari muhalif topluluklarin icinde dondurup yine ne kadar hakliyiz seklinde zevk alip gulmek yerine, hedeflenen kesime ait gruplarin icine birakmak. twitterda uzun sure once bu aktroll arkadaslarin calisma prensibi de buydu, muhalif gibi uzun sure fenomen hesaplara yanlayip sonra reyizci oldular birdenbire.
  • yakın bir veritabanı var halihazırda (bkz: akp kurmaylarının fantastik beyanları)

kronolojik olarak dizilebilir. isim önerim www.gercekakparti.com
  • böyle bir sitenin domainini alanı bu ülkede sikerler.