şükela:  tümü | bugün
 • bir kere yeni kuşağı kaybetti.
  geçmişte özgürlüğü temsil ediyordu. bugün baskıyı.

  hiçbir genç böyle bir politikayı uzun vadede kabul etmez. genç bir insanın doğasına aykırı.

  ikincisi politikaları iflas etti.
  suriye iflas.
  ırak iflas.
  filistin iflas.
  israil iflas.
  mısır iflas. (hele mısır)
  rusya iflas.

  müslüman kardeşlerle aynı trendeydi, topluluk terörist örgüt ilan edildi. katar sıkıştırıldı. halk bankasının müdür amerika'da rehin.

  barzani adım adım bağımsızlığa gidiyor.
  kürt sorununu çözeceğiz dediler, 90lara geri dönüldü.
  milliyetçiliği ayaklarımızın altında aldım dedi adamcağız bugün büyük milliyetçi.

  ab karşısında.
  amerika karşısında.

  durum bu. şu halde tabiki kendi kaderi ile türkiye'nin kaderi birmiş gibi hava yaratıyor.

  yüzlerce yıllık bir devletin kaderi bir vatandaşın kaderi ile bir tutulabilir mi?
  sultan süleyman'a kalmamış türkiye, tayyip erdoğan'a mı kalacak? herkes geçici.

  sayın cumhurbaşkanı ivmesini çoktan kaybetti.
  pik noktası çoktan geçildi.

  başka bir seçenek var.
  başka bir yol var.
  80.000.000 türkiye'yi yönetecek başka insanlar çıkar elbet.

  aranızdan birileri!
  -----

  tayyip erdoğan geçmişte bu coğrafyanın gerçeğine tekabül ediyordu. bugün bir gerçeğe tekabül etmiyor. bugün havuz medyasının suni gündemini yaşıyoruz.

  neydi o gerçek? türkiye'de sistemden dışlanan milyonlarca insan vardı.
  madunlar. tayyip erdoğan bu insanların, aslında sınıfsal bir hıncın sözcüsü oldu.
  onlara bir gelecek vadetti. kendi imgesi ve geçmişi de bu isteğe uygun düşüyordu.
  bir gün zengin olursam bilin ki çalmışımdır diyen bir adamdı tayyip erdoğan. sözleri

  şimdi? ne durumda?

  bugün tayyip erdoğan ezilenlerin mi, ezenlerin mi sesi?bu milletin a. koyacağız diyen milyar dolarlık adamlarla yan yana poz vermek midir ezilenlerin sesi olmak? sedat peker midir ezilen?

  o ezilenlere ne olmuştur?
  dışlananlar dışlamış mıdır?
  mazlumlar milyon dolarlık mı olmuştur?
  hak edene hak ettiği veriliyor mu? devlette hak eden mi görev almaktadır eş, dost akrabalar mı?

  bunların bir faturası olmayacak mı? elbette olacak. ama bugün ama yarın.

  tayyip erdoğan, necmettin erbakan'dan farklı bir şey yapmıştı. necmettin erbakan anti-emperyalist bir çizgideydi. çizgisini değiştirmesi için baskı yaptılar. vazgeçmedi.

  tayyip erdoğan ise iktidar için amerika ile israil ile masaya oturmak gerektiğine inanıyordu. gömlek meselesi böyle çıktı. gerekirse papaz kıyafeti giymeli diyordu. bize iktidarı ancak öyle verirler. öyle de oldu. bop eş başkanı oldu. videoların yalancıyız. bop

  neydi bop? bölünmüş ırak, bölünmüş suriye. sonuç milyonlarca mülteci, ölüm. bu muydu isteği muhafazakarların? elbette değildi. gelinen nokta neresi? ittifaka girilen amerika tayyip erdoğan'a darbe yapmaya kalkıştı. tayyip erdoğan coca cola fabrikası açıyor. başarı diye buna denir. maşallah.

  asıl mesele şu: bugün muhafazakarlar ne düşünüyorlar gerçekten? tayyip erdoğan ve çıkar grubu dışındakiler? mesela abdullah gül? ahmet davutoğlu? abdülkadir aksu? cemil çiçek? bu önemli çünkü ak parti bir şahıs partisi değildi. bir sosyal hareketin sonucuydu. bir kolektifin sonucuydu. bugün bir patron şirketi gibi. böyle bir parti kültürü olabilir mi? böyle bir parti kurumsallaşabilir mi? böyle bir parti ayakta kalabilir mi?

  sanıyor musunuz yol arkadaşlarının bugün dışlananların içleri rahat. elbette değil. mesela saadet partisi'nin belki oy oranı yüksek değil, ama bir düşünce olarak her zaman dindar vatandaşlarımız için bir yere tekabül ediyor. mesele oy değil, düşüncedir. öyle olmasa has parti neden aceleyle bölündü? neden numan kurtulmuş başbakan yardımcısı yapıldı? böyle bakınca saadet partisi bugün ne diyor? açıkça hayır diyor. tayyip erdoğan'a ve başkanlığa hayır.

  artık anlayın. oy oranı değildir mesele. mesele yönetebilme gücüdür. bu da ittifaklarla olur. belirli güçlerle pazarlıkla olur. ki tayyip erdoğan'da elbette bu pazarlıkların bir sonucudur. dinleyin nasıl önceden biliniyordu başbakanlığı

  kısaca bir devir kapanacak. ve bu seçimle olacak. sosyoloji değişiyor, insanların problemleri, çatışmaları değişiyor. bugün 2000lerde doğanlar oy veriyor. gençler dünyayı izliyor. hiçbir şey yapmasalar oturup dizi izleseler dünyayı anne babalarından daha iyi okurlar. ki sonuç ortada. gençler ak parti'ye yönelmiyor.

  konu tayyip erdoğan da değil. konu bu ülkenin insanlarının ne karar vereceği. nasıl bir yaşam istediği? nasıl ittifaklara gireceği. oy oranı dert değil. oranlar değişir. yüz kere değişir. gitmez denen anap'ın yerinde yeller esiyor. ki çok daha kurumsal bir partiydi.

  türkiye'nin gerçek dindarlarının, gerçek demokratların ortak bir yerde buluşabileceği açık. ve ne kadar baskı altında tutulursa o kadar hızlanacak süreç.

  fetö: siyasette özür olmaz. fatura olur. halk orta vadede bu işi örgütleyenlere, bu işi palazlandıranlara, genelkurmay başkanını terörist diye içeri atanlara elbette seçimle fatura kesecektir. tıpkı tayyip erdoğan'ın söylediği gibi dereyi geçerken at değiştirilmez. 3. dünya savaşı hemen yanımızda. halkımız bu gerçeğin farkında. fetö ile ak parti arasında hiçbir ilişki yokmuş. peki kardeşim. peki. peki. peki. susturun bugün. yarın?

  kısaca tayyip erdoğan bir siyasetçidir. allah değil. coğrafyanın sonucudur. bir tarihin, bir sosyolojinin sonucudur. coğrafyaya cevap vermediği gün, geldiği gibi gidecektir. ki ben bugün cengiz inşaat'a daha fazla cevap verildiğini düşünüyorum. benim hacı dedemi 88 yaşında kaybetti mesela. mühim olan toplumu bir araya getirebilecek, ortak bir paydada birleştirebilecek, ortak bir gelecek duygusu yaratabilecek bir siyaseti örgütlemek. bu da en çok gençlerin işi.

  "genç seçmen normalden fazla bu iki partiye evrildi. ak parti’nin bütün seçmenlerdeki oyu yüzde 40’lardayken gençlerde yüzde 25 olması normal bir durum değil. ak parti 2002’de, 2007’de genç seçmen gözünde umut olmuştu. ak parti’nin seçmen ortalaması yaşlanıyor. özellikle son dört, beş yıldır izlenen statükocu politikalarla ak parti gençlerden kopmaya başladı."

  buradan
 • kendisinin de çok iyi bildiği gerçektir. o yüzden iki de bir yanlış kullandığı metal yorgunluğu lakırdısını tekrarlıyor ve teşkilatını sıkıştırıyor.
 • inanmak istediğim gerçektir.
 • 24 yıldır istanbul'un, 15 yıldır hükümetin başında. köşeye falan sıkışmaz, felaketten bile kendine fayda çıkarabilecek birisi. gitmeye de niyeti yok, allem eder kallem eder o koltuğu bırakmaz.
  - köşeye sıkışan; masallarla 15 yıldır uyutulan türk milletidir,
  - köşeye sıkışan; kötü yönetilen, çağdışı bırakılan, önemsiz bir ortadoğu ülkesine çevirilen türkiye'dir.
  - köşeye sıkışan; toplanan paraları duble yollara yatırıp tamamen yıkıma açık bırakılmış istanbul'dur.

  herkes başının çaresine baksın.
 • arkadaşlar umut etmekten sıkılmadınız mı? ben sıkıldım da.
 • sadece ab, abd, ortadoğu ve rusya karşısında değil, halkı karşısında da köşeye sıkışmış, halen "we don't work with the losers" mottolu cia'in desteği ile ayaktadır.
 • suriyelilere tanınan ayrıcalıklar + ülke geçliğinin işsizliği ve parti teşkilatlarının rant kapısı haline gelmesi = yıkım

  gençler,yeni mezunlar hiç bir zaman mutlu olamayacak. ülke ağır bir işsizlik içinde.bu koca kitleyi gözünden ve elinden kaçırıyor tayyip erdoğan...
 • olmayan gerçektir. muhalif görüştür. tebaası için hâlâ liderdir ve hâlâ her şeyi başaran insandır. geçiniz.

  edit: akp'li değilim olanı söylüyorum ki durum malesef bu.
 • yüzde 43 oyu olan, hiçbir seçim kaybetmemiş adam nasıl bitiyor anlamadım. kutuplaştırma politikasıyla saflar da sık tutuluyor. muhaliflerin çapsızlğı da eklenince bitecek gibi değil.