şükela:  tümü | bugün
 • gectigimiz haftalarda turkiye cumhuriyeti'nin koskoca basbakanini zavalli minik bir kedi seklinde cizen cumhuriyet gazetesi karikaturisti musa kart'a 5,000 ytl'lik tazminat davasi acilmasini elestirmek amaciyla, penguen dergisi karikaturistlerinin bir araya gelip ‘tayyipler alemi’ konulu bir kapak calismasi yapmasi sonucunda, bu karikaturistlere de devletin basbakaniyla girgir gecilemeyecegini gostermek icin, hukumetin basbakaninin 22 mart 2005 tarihi ile gerceklestirdigi yasal eylem.

  recep tayyip erdogan bu calisma icin bu sefer 40,000 ytl’lik bir tazminati uygun gormus. bunu da kiclarindan atmamislar herhalde… kapaga bakmislar, demisler ki “evet bu hayvanlarin hepsi sayin basbakan’a benziyor; suc unsuru tasir” demisler, sonra saymislar kapakta kac hayvan var diye. (1) fil, (2) zürafa, (3)maymun, (4) deve, (5)kurbağa, (6) yılan, (7) inek ve (8) ördek. butun hayvanlarin ayni derecede bir hakaret unsuru tasidigini dusunursek 8 x 5,000 ytl = 40,000 ytl diye de hesap yapmislar zannedersem. adil olmak istemisler kisacasi ve de olmuslar...

  olmuslar olmuslar da, bir tepedeki pengueni unutmuslar zannedersem selcuk erdem’in cizdigi... onu da gorseler hukumetin “benim de maasim bana yetmiyor” diyen mustesna basbakanina bir 5,000 ytl daha kazandirmis olurlarmis...

  gormemis, unutmuslar selcuk’un penguenini dedim ama iki ihtimal daha var. belki anlamamislardir... belki de suc unsuru saymamislardir...

  onlar hepimizden daha iyi bilir cunku: benim memleketimde hayvanlar smokin giydigi zaman suc unsuru tasimaz...
 • ben de tayyip hakkinda yazdigimiz entryler ne zaman gotumuze girecek diye bekliyordum . adam alisti hizini alamaz artik, bundan sonra sozluge dadanir. bu sefer, hergece "allahim ben dombili miyim taocu muyum" diye yer durur kendini.
 • internethaber sitesinde verilen haberinin altina girilen bir yorumun oldukca hosuma gittigi olaydir.
  resmen basbakana inceden ayar vermis bu kisi. aynen aktariyorum:

  "atalarimizdan aldigimiz onemli miraslardan biri olan "osmanli hosgorusu" vardir. zat-i aliniz bilmeyebilirler ne oldugunu. bir zahmet arastirip ogrenin. ogrenin ki karikaturistleri mahkemelere vermeyin.
  o hosgorudur ki, padisah ferman verir "bundan sonra or...p.'ya alenen or....u denmeyecektir" der. "
 • sayın başbakanımızın geçim derdine bulduğu hızlı ve kesin çözüm.

  (bkz: ticaret yapmasam üç bin euro maaşımla geçinemem)
 • yurdum insanının mizaha, mizahın doğasında varolan, özünü teşkil eden tenkitlere başbakan düzeyinde bile ne derece dayanıksız, hoşgörüsüz olunduğunun göstergesi, hukuk fakültelerinde okutulası bir durumdur. bunun örneklerini türkiye daha önce de gördü. tek adamlar sevmedi, menderes sevmedi, haydi daha geriye gidelim 2. abdulhamit çok kıllanırdı öyle eleştiriyi henüz yapılmadan sezdiğinde filan. bu ülkenin geleneğinde toplumsal ve bireysel olarak demokrasi anlayışı bir türlü geliştirmedi. karikatüristler ne çizecek, mizahçı kimi eleştirecek, yazar kendi görüşünü ifade edemeyecek mi; ne olacak? "sayın" başbakan, saygıdeğerliğini yitirdiğini düşünüyorsa kedi karikatürünü gördüğünde, biraz dönüp düşünmeli, müslüman demokrasisinin terazisine biraz daha tevazu ve hoşgörü koymalı. aksi halde bu ülke ondan pek de hoş bahsetmeyecek, tıpkı özal gibi... eğer demokratsan sanattan, müzikten, özünde muhalif düşünceler barındıran hiçbir şeyden korkmayacaksın. demokrasi; tayyip başlı kediye de yılana da, ayıya da, insana da gülümseyerek bakabilmektir. aksi halde akayev'in kırgızistan'da başına gelenler dergi sayfalarında başımıza gelir ki, emin olunuz bugün iktidarda olanlar için pek hoş bir durum değildir bu.
 • ülkemize zarar veren hazımsızlık..
  konuyla ilgili tüm basının destek verdiği penguen dergisi çizerlerine, dünya gazetelerinden telefonlar yağmakta.. her zaman olduğu gibi hadise, ''türkiye bu mudur''? konusuna dönüşüyor..
  basın özgürlüğünüz yok mu? karikatüre dahi dava açılabiliyor mu bu ülkede? vs..
  çizerler 40000 ytl derdinde değil, olayın büyüyerek ülke aleyhine dönüştürülmesinin rahatsızlığında..
  onlar rahatsız, biz rahatsız.. ilk rahatsız olması gereken kişiyse, koltuğunda dava sonucunu bekliyor olsa gerek..
 • herkesin kendine demokrasi talep ettiği bir ülkede şaşırılmayacak durum. tayyip erdoğan bi ara attan düşmüştü. ona da dava açtılar mı diye merak ettim şimdi.
 • akpnin çoğunluğunu kullanarak meclisten yakın zamanda başbakan karikatürü çizme esasları kanunu geçirmesine vesile olacak davadır. ayrıca anlatılanlara göre penguenin 2500 dolarıda cebinde kalacaktır. tazminat miktarının karikatürün boyut ve sayısına bağlı olduğu düşünülürse , bu parayla küçük ama daha fazla sayıda hayvan çizilebilir pekala.

  bir benzeri için http://www.jcnot4me.com/images/bush-monkey.gif

  (bkz: ailecek seyrediyoruz)
 • tahammülsüzlüktür.