şükela:  tümü | bugün soru sor
  • şu an faizlerin indirilmesinin tayyip için hayati bir önem taşıdığını görebiliyorum ancak iktisatçı olmadığım için bu husustaki ısrarını tam olarak anlayabilmiş değilim. 17 aralık sürecinde, bir dış mihrak yaratmak amacıyla "faiz lobisi" kavramını oluşturduğunu düşünmüştüm. ancak "faiz lobisi" algısı yaratmaktan ziyade, şu an faizlerin indirilmesine acil ihtiyacı olduğu çok açık. merkez bankası'na sürekli sataşması ve bağımsızlığını eleştirmesi de bu yüzden. ancak faizlerin indirilmesinin, yaklaşan ekonomik krizi önlemedeki işlevini tam olarak anlayabilmiş değilim.

yine cari açığımız ve enflasyon oranımız da faizlerin indirilmesine müsait değil. gerçi tayyip, faiz oranlarının enflasyona göre belirlenemeyeceğini söyledi ama onu pek ciddiye almıyorum.
  • önce bir genel bilgi verelim;

düşük faiz = ucuz finansman
    ucuz finansman = artan yatırımlar , büyüme
    artan yatırımlar = canlanan ekonomi ve azalan işsizlik ama buna bağlı olarak artan enflasyon...

ayrıca

düşük faiz = paranın faiz yerine borsa veya dövize gitmesi
    borsaya giden para = borsaya talep artışı ve yükselen borsa
    yükselen borsa = borsa çekici olursa kısa vadeli yabancı sermaye gelir (faizden kaçan para da buraya girer)
    yabancı yatırım gelirse = bütçedeki cari açık finanse edilir, ekonomi suni olarak iyi gider... (cari açık=kabaca ülkeden çıkan dövizin ülkeye giren dövizden fazla olması hadisesi)

benzer bir durum faizlerin yükselmesinde de yaşanır. bu sefer gelen sıcak para hazine bonolarına yatırım yapar. yine cari açık finanse edilir.

ayrıca... bence hükümetin düşük faiz istemesinin asıl sebebi:

düşük faiz = ucuz para
    ucuz para = daha fazla kredi alma ve bireysel harcama
    daha fazla bireysel harcama = insanların hissedeceği suni refah (bireysel gelirler aynı ama daha fazla harcama)
    daha fazla harcama = harcamaya dayalı büyüme (daha çok talep daha çok ithalat, daha çok cari açık.. .... ideali daha çok üretim olmalı ama bizde üretime bağlı büyüme sınırlı)

hükümet daha fazla büyüme hedefliyor gibi gözüküyor ama bence gizli hedef seçimlere kadar insanlara sahip olmadıklarını harcamaları ve ekonominin çok iyi olduğu hissiyatını vermek. daha çok harcıyorsan mutlu olursun ...
  • heralde doları var baya, arsa falan alacaksa demek ki...
  • tarlayı tapanı böbreği satmış dolara basmış demek ki. karlı iş valla ben de cumhurbaşkanı olsam öyle yaparım
  • tarihte hiçbir başbakan yahut cumhurbaşkanı tcmb gibi özerk bir kurumla bu kadar uğraşmamıştır.
    yahu kurumun kendi kanunu iç tüzüğü var onlardan daha iyi mi biliyorsun bu işleri.
    türkiye merkez bankası gerçekten her zaman en eğitimli en gerçekçi şekilde hareket etmiş bir kurumdur.
    siyaseten birisinin bu kuruma müdehale etmesi kadar saçma bir şey yoktur.
    varsa yok son günlerde tcmb ye sallıyor cumhurbaşkanı.

vardır altında bir şey.
  • yurtici ekonominin tek bi calisan kalemi var. o da insaattir.

faiz yukselirse insaat iflas eder. insaat biterse turkiye ekonomisi biter.

temel sebeplerden biri bu.
  • sebebi seçim öncesi doları fırlatarak kriz çıkartmaktır.

başka hiçbir açıklaması olamaz.
  • sadece ve sadece kendisini çok müslüman gösterme gayreti . sadece ve sadece halkın karşısında söylüyor bunları. öyle bir isteği yok zaten . faiz oranını mb belirlemez serbest piyasa belirler. o da tasarruf oranıyla , enflasyonla ve cari dengeyle alakalıdır . oysa kiiiii ekonomi iyi olduğu zaman faiz artar , kötü olduğu zaman düşer. cahil halk enflasyonu faiz sandığı için bol bol faiz oranından yükleniyor. ne de olsa kimse karşı çıkamaz. hem günah değil mi yaaa . ben müslümanım çekiyor .
  • bi şey bildiğinden değildir, kara cahil bi adamdan bahsediyoruz. sadece ben dediysem olacak inadı. evde iktidar olamiyosa demek ki anca gariban halka yetiyo gucu.
  • bir ihtimal de olası bir ekonomik krizde suçu başkasının üstüne yıkmaktır.

ekonomi niye çöktü? çünkü merkez bankası faiz indirimi yapmadı. tam bir illüzyonist işi. ekonomik krizi chp üstüne yıkamayacağı için, tcmb üstüne yıkacak. chp ahır yaptığı için gerek de yok zaten.