şükela:  tümü | bugün soru sor
 • akşam ne pişirsem, bugün hangi tarifi denesem gibi dertleri ortadan kaldıran bir yemek kiti aboneliği sistemi. www.tazesef.com'dan web sitelerine ulaşılabiliyor. şimdilik klasik ve vejetaryen olmak üzere iki abonelik sistemi mevcut. tercihinizi yapıp evde olacağınız saati belirtiyorsunuz ve paketi size söylenen vakitte kapınıza ulaştırıyorlar.

  bir anne ve yemek yapmaktan pek anlamayan iki kızı olarak bir adet klasik paket sipariş ettik. malzemelerle dolu (ve soğutuculu) kutu evimize son derece güvenli ve şık bir paketle ulaştırıldı. bu paketin daha sonra kedi yuvası olarak kullanılabilmesi ise oldukça hoş bir detay. kutunun içindeki hiçbir malzemenin çöpe gitmiyor olmasının yanında kutunun da bu şekilde işe yarıyor olması insanı mutlu ediyor gerçekten.

  klasik paketin içerisinde her biri ikişer porsiyonluk 3 adet yemek tarifi ve bunlara uygun malzemeler bulunuyor. bunları haftanın 3 (tek kişiyseniz 6) günü tüketebiliyorsunuz. ancak ben, annem ve kız kardeşim paketi gördüğümüzde bir hafta bekleyemeyecek kadar heyecanlandık, birer tarif seçtik ve işe koyulduk. öncelikle belirtmem gerekiyor ki tarifler oldukça anlaşılır (yine de, tabii, deneyimli aşçıların sıkıntı yaşamayacağı ancak bizim gibi çaylakların altından kalkmakta zorlanacağı birkaç eksik noktada annemizden yardım istememiz gerekti), malzemeler (sebzeler, etler) çok taze ve tamı tamına kullanılması gerektiği kadar konulmuş, bu sebeple 5 gram körinin ne kadar ettiğini ölçmeniz gerekmiyor ve 15 gram un için bir çuval un satın almak durumunda kalmıyorsunuz.

  eğer aboneliğinizi devam ettirirseniz dilediğiniz gün ve saatte üç yeni tarifi içeren yeni bir paket bir sonraki hafta tekrar evinize getiriliyor. yani sürekli aynı yemekleri yapmak ve yemek gibi bir problem yaşamıyorsunuz.

  genel olarak birlikte yemek yaparken çok eğlendiğimizi, hayretler içinde kalsak da mutfağı çok fazla dağıtmadığımızı (malzeme artmadığından olsa gerek?) ve kendimize bir ziyafet çektiğimizi söyleyebilirim. evet dayanamayıp tüm kutuyu yedik. yemekler gerçekten çok lezizdi. bu sebeple, eğer kontrol problemleri yaşıyorsanız ve yemek yapmak da hoşunuza gidiyorsa, porsiyonları bir haftaya yayma konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. bunun dışında, verdiğiniz siparişi bizim yaptığımız gibi bir anne-kız aktivitesine dönüştürmek gibi bir niyetiniz olursa, onu da kesinlikle tavsiye ederim.
 • (bkz: blue apron)
 • sunduğu paketlerin ortalama ne kadar sürede hazırlandığını ve porsiyon başına kaç kalori olduklarına dair bilgileri de eksik etmeyen, "kendin pişir kendin ye" düsturunu benimsemiş olan firma.

  vejetaryen paketleri de mevcuttur.
 • internetten gördüğüm kadarıyla, gönderdikleri kutuları bir makas yardımıyla bir kaç dakika içinde kedi evine çevirmek için kutu üzerinde işaretlemeler var. nerden baksan şık hareket.