şükela:  tümü | bugün
 • adı maalesef çok klas olmayan kanyondur. tazılar falan orada yaşamadığına göre ismini 15 temmuz şehitler kanyonu olarak değiştirmek gerekmektedir.
 • hani huawei reklamı vardı ya.
  orada harika bir yer vardı, altında da tazı kanyonu yazıyordu.
  ışte o kanyon...
  görsel

  erişimi, ulaşımı son derece zor. antalya'ya 95 km uzaklıkta.
  görsel

  zor olduğu için herkes gidemiyor.
  benim gibi bir manyaksanız ama ne yapıp edip gidiyorsunuz işte.

  tazı kanyonuna antalya-manavgat arasında taşağıl'dan köprülü kanyon tabelasına saparak gidiyorsunuz.
  ayrıca aspendos antik kentinden de buraya giden bir ara yol var.

  burada köprüçay ırmağı var.
  ırmağin her iki yanında da asfalt yol var.

  yollardan biri(köprüçay'ın batı yakasındaki yol) köprülü kanyon'a gidiyor ve tarihi roma köprüsünden geçiyorsunuz.
  köprülü kanyonun köprüsü şu(tarihi roma köprüsü);
  görsel

  bu da alttan görünüşü;
  görsel

  burası st paul yolu adı verilen 500 km'lik yürüyüş parkurunun önemli bir noktası.

  ışte st paul yolunu takip ederek gaziler köyüne ulaşıyorsunuz.
  isterseniz köprüçay'ın doğu yakasındaki yolu da kullanabilir, gaziler köyüne direkt ulaşabilirsiniz.

  gaziler köyünden sonra bir toprak yola giriyorsunuz o güzergahın sonunda karşınıza bir meydan çıkıyor orada atv kiralayan köylüler var.
  oradan ister atv kiralarsınız isterseniz arabanızla isterseniz yürüyerek orman yolundan aşağıya iniyorsunuz ve karşınıza tazı kanyonu tabelası çıkıyor.
  tabela bile doğal ve çok hoş.
  görsel
  görsel

  bu noktada birkaç dakika durun ve cırcır böceklerini dinleyin.
  doğanın senfoni orkestrası size iyi gelecek.

  bu tabeladan sonra bayrakları takip ediyorsunuz, takriben 4 bayrak geçince karşınıza şu manzara çıkacak;
  görsel

  ışte tazı kanyonu bütün güzelliği ve azametiyle karşınızda.
  tadını çıkarın.

  ama biraz elinizi çabuk tutun, yakında burada adım atmaya yer bulamayabilirsiniz.

  tavsiye:
  tazı kanyonuna akşamüstü saatlerinde gidin, saat 18.00'den sonra misal.
  saat 18.00'e kadar köprülü kanyonda vakit geçirebilir, köprüçay'da yüzebilirsiniz ki bunu mutlaka yapın su çivi gibi ve çok iyi geliyor.

  edit: görsel linkleri düzeltildi.
 • muazzam bir doğa harikası.
  artık buraya da millet bahçesi yapılmayacaksa nereye yapılacak?
 • neden ısrarla herkesin ulaşılması zor yazdığını anlamadığım kanyon. biniyorsun aracına yolu takip ediyorsun ve hedefe ulaşıyorsun. mis gibi yolu var. ya siz sapa yol görmemişsiniz ya da bayılmayı ölmek zannediyorsunuz kaşif panpalar.

  gideceklere dipnot:
  hedefe varınca arabaların park edildiği bir nokta var. atv kiralanan yer. oradaki atv kiralayan dayı ve familyası o noktadan öteye ancak atv ile gidilebileceğini, yürümenin adeta imkansız ve zor olduğunu vurgulayıp durarak, oraya asla yürünmez falan gibi iddialarla 60 liraya atv çakıyor millete. insanları adeta mecbur hissettiriyorlar atvye binmeye. sakın ha aldanmayın.

  birincisi; atv kiralamayıp yürümek isterseniz son derece keyifli ağaçların arasında 15 dakika bile sürmeyen kestirmeden bir orman yürüyüşü yaparak kanyonun manzarasına yürüyebiliyorsunuz ve komik kısmı atv ile düz yoldan gidince de aynı sürede varılıyor. yürümek daha iyi. kanyon görmek için o kadar yol katedip ormanlık alanda iki adım yürümekten imtina etmek olmaz.

  ikincisi;
  o noktaya fake park yeri yapmış kurnaz atv'ci dayı. sanki son durak orası. ordan sonra araba gitmez gibi bir hava yaratmış. aracınızı oraya park etmeyin. arabayla atv'lerin arasından ormanın içindeki bilinmez toprak yola doğru girin ve gözleme yapılan yere kadar tozlu yolda yardırın. standart binek araclar için sıkıntısız gidilen temiz bir yol. korkmayın. atv kiralamak zorunda hissedip manzaraya doğru atv süren insanların yanından cliolar mercedesler geçip gidiyordu. atv masalına kanmayın yani... arabayla gözlemeciye kadar giderseniz 15 dakika bile değil, 3 dakikalık yürüyüş ile manzaraya varıyorsunuz. atv'ci adam ve zevzek ailesini hiç sevmedim. çok köylü kurnazı ve saf turist insanları manipüle ederek geçimini sağlayan bir aile. ne akla hizmet dağın başında kendilerine böyle alan tahsis edip işletme açmışlar belli değil kimse mi denetlemiyor, devletin ormanını ne güzel işgal etmiş uyanık köylüler, gelene geçene tuzak atıyorlar.

  kanyon ise muazzam bir güzellik. ortadaki fotoğraflık kayanın haricinde yüzünüzü uçuruma verip sağ koldan kayalardan zıplayarak sağ diplere ilerlerseniz 2 dakikalık mesafede çok görkemli bir uçurumla daha karşılaşabiliyorsunuz. bana kalırsa daha derin bir uçurumdu o sağdaki yer... burayı da görmeden dönmeyin.

  ömür vefa ederse bir kış günü burayı tekrar görmeyi çok isterim. gidilen yolun karşılığının alınıp alınmadığı kişiye göre değişir.
 • insanın içinde (bkz: yüksekten aşağı bakınca doğan atlama isteği) 'ni doğurur.
  dik, kayalık uçurumlar ve büyüleyici bir derinlik, hele ki akşamüstü vadiye karanlık çökmeye başladığında o dipsiz hale gelen boşluk hafızadan kolay kolay silinmez. ülkemin gidilip görülesi güzelliklerinden biridir.

  yukarıda ki yazar sizi atv kullanmaya teşvik edenlere kesinlikle aldanmayın falan demiş ama ben o konuya biraz açıklık getireyim. asfalt yolun bittiği noktadan sonra ( burası atv kiralanan yer aynı zamanda) atv ile gitme zorunluluğu yok. her koşulda yürünebilir, güvenli bir yol var önünüzde. ama o yol standart binek araçlar için sıkıntısız gidilen bir yol değil. arazi ve sair aracınız yoksa binek aracınızı kesinlikle o yola sokmayın derim. kısacası ya yürüyün. ya da atv kiralayıp tadını çıkarın. neticede kiralama rota ile değil saat ile sınırlı.
 • huawei reklaminda gorup 'adamlar hazar golunden, hasankeyf'ten sonra neden norvec'ten goruntu paylasmis' diye dusundukten sonra alt yazida bulunulan bolgenin aslinda tazı kanyonu olduğunu öğrendiğim yer.

  muazzammis dogrusu.
 • huawei reklamından gelenlerden biriside benim diyebilirim. harika bir manzaraya sahip kendileri. en kısa sürede ziyaret etmek istediğim yerlerden. reklamın kendisi de dahil ülkenin değişik ve bilinmeyen güzelliklerini de gösterdikleri için helal olsun. müziği de buraya bırakalım, arka fonda dinleyebilirsiniz. link
 • köprülü kanyona tahmini 15 dakika mesafede olan ısparta sınırına yani yukarıya doğru gidildiğinde ulaşabileceğimiz görsel olarak mükemmel şölen sunan bir kanyondur.kampçıların yeni gözde mekanlarındandır.
  görseller
 • hazır antalya'dayken göynük kanyonu görmeden geçilmemelidir.
 • reklamlardan sonra popüler olunca bu yaz oraya market büfe, ücretli çadır kamping, otopark hizmeti falan da getirirler. çember daralıyor. nisan mayıs’a kadar gittiniz gittiniz. sonrası turizm.