şükela:  tümü | bugün
 • 1892 yılında doğmuş 1953 yılında vefat etmiş efsanevi pilot.1920 yılında motorsiklet yarışlarına katılmış ve bir kaç zafer kazanmıştır. başka bir yarış pilotu olan enzo ferrari ile tanıştıktan sonra 4 tekere geçiş yapmıştır.targa florio yarışını kazandıktan sonra ismi tüm italyanlar tarafından telaffuz edilir olmuştur. çeşitli italyan yarışlarında kazandığı zaferler sonrasında italya'nın en ünlü pilotu haline gelmiş ve grand prix'lere katılmaya başlamıştır. 1932 yılında monaco,fransa ve italya grand prix'lerini kazanarak geçilmez olduğunu dünyaya ispatlamıştır. yarışlarda (yaşadığı sakatlıklar/yanıklar,hatta bi yarışı kırık kolla tamamlamıştır) ve özel hayatında (2 oğlunu kaybetmiştir) yaşadığı şanssızlıklara rağmen hayata ve otomobil sporuna sıkı sıkıya tutunması, vazgeçmemesi ne kadar güçlü bir karaktere sahip olduğunu gösterir. insanlar tarafından bu kadar sevilen bir pilot olmasının asıl sebebi de budur.ferdinand porsche kendisi için "geçmişin,bugünün ve geleceğin en büyük pilotu" yorumunu yapmıştır.auto union ile kazandığı zaferler ve firmaya kattığı değerlerden dolayı audi kendisine vefa borcunu ödemek ve ismini yaşatmak için konsept modeline onun ismini vermiştir.
 • gelmis gecmis ve gelecek en buyuk yaris surucusudur. kimse onun 1946'da coppa andrea brezzi'de su yaptigini yapacak kadar cilgin ve tutkulu degildir:
  https://upload.wikimedia.org/…it/e/e9/nuvolari_.jpg

  yarista aracinin direksiyonu kopan nuvolari, yarisi birakmak yerine aracini direksiyon milini tek eliyle cevirerek yonlendirmis ve yarisi 13. olarak bitirmistir.

  bunu yaptiginda 54 yasindadir ve saglik durumu pek iyi degildir.
 • yarışlarında kullandığı sembol yukarı tırmanan kaplumbağadır.
  oldukça ironik bir seçim olsada çok uzun bir süre yarıştığı düşünülürse manidardır.