şükela:  tümü | bugün
 • yeni tck'da icad edilen, borcunu ödemeyenleri ödemeye zorlayan hapis türü.
 • icra iflas kanunu'nunda yer alan ve kanunun belirttiği hallerde kişinin usulüne uygunu ödeme taahhüdünün yerine getirilmesi, nafaka borcunun ödenmesi veya mahkemece bir şeyin yapılması veya yapılmamasına ilişkin kararlarda, kişinin mahkeme kararının emrettiği eylemi yapmaya veya yapmamaya zorlanması için yaratılmış olan icra ceza kurumudur. icra ceza mahkemelerince yapılacak yargılama neticesinde karar verilir. borcunu ödemeyen herkes hakkında tazyik hapsi kararı alınması ve bu yolla ödemeye zorlanması mümkün değildir. bu kararın alınabileceği durumlar kanunda belirtilmiştir;
  (bkz: taahhüdü ihlal)
  (bkz: nafaka borcu)
  (bkz: çocuk teslimi)
  bir para borcundan dolayı tazyik hapsi kararı ancak usulüne uygun bir ödeme taahhüdü var ise ve bu taahhüd yerine getirilmez ise mümkündür. onun dışında kimse borcunu ödemediği için hapis cezası ile cezalandırılamaz. zaten burada da cezalandırılan borcunu ödememek değil bir nevi yalan beyanda bulunmaktır. nafaka borcunun ödenmemesi konusunda ise boşanmalarda ekonmik olarak zayıf durumda olan ve/veya ortak çocuğun bakımını üstlenen tarafın korunması amacıyla getirilmiş kanunun genel sistematiğinin biraz dışında duran bir tazyik hapsi türü bulunmaktadır. tazyik hapsi kararı, suçun oluştuğu her dönem için tekrar tekrar verilebilir. kişinin hapis cezasıyla yerine getirmeye zorlandığı durumun gerçekleşmesiyle (nafakanın ödenmesi, taahhüdün yerine getirilmesi, çocukla kişisel münasebet kurulması) hapis cezası ortadan kalkar.
 • borcunu ödemeyen adamı bir odaya kapatıp "abi tamam valla billa ödicem" dedirtene kadar tazyikli suyla işkenceye maruz bırakmak şeklinde uygulanır.
 • cok zor bir hapis cezasi. borcun var ödeyemiyorsun seni iceri atiyorlar ama yine de borcuna karsilik gelen birsey yok. cikinca haciz, faizler vs. seni bekliyor. yine ödeyemeyince yine iceri aliyorlar, sonra yine cikiyorsun ve yine ayni dertler. belki disarida olsan yine birseyler yapip ödemeye calisacaksin ama olmaz, ödeyemedigin icin öncelikle hapiste kalmalisin.

  bu sen sagligini kaybedip ölene kadar sürüyor.

  kim icat ettiyse oldukca düsünmüs olmali.
 • icra iflas kanuna ve türk ceza kanuna göre taahhüdü ihlalden dolayı verilen cezaların adıdır. devlet aklı o kadar fazla çalışıyor ki niteliği ve cezası itibariyle ağır suçlardan hükümlü olanlar denetimli serbestlikten yararlandırıldığı halde, basit ve adi nitelikteki suçlardan tazyik hapsine mahkum olanlar denetimli serbestlikten yararlandırılmıyor. bunun adı kısaca, ülkeyi terörize edebilirsin sorun yok denetimli serbestlik var ama borç taahhüdünü yerine getirmezsen sikeriz. anayasada ve ceza kanunlarında tazyik hapsi suçlarını istisna sayan bir hüküm olmamasına rağmen ve anayasanın ve ceza hukukunun en temel prensibi olan ve tck'nın 2. maddesinde açıkça belirtilen suçta ve cezada kanunilik ilkesinin amına koyan da yine bu devlet aklını temsil edenlerin bizatihi kendisi oluyor.

  bu arada bir noktayı belirtmeden geçmemek gerek. tazyik hapsi ile hapsen tazyik birbirinden farklı durumlarda verilen cezalardır.

  1-) tazyik hapsi cezaları :
  *icra iflas kanununun değişik 340. maddesinde belirtilen taahhüdü ihlal suçundan 3 aya kadar tazyik hapsi cezası,
  *i.i.k.’nun 341. maddesinde çocuk teslimi hakkındaki ilamın veya ara kararının gereğini yerine getirmeyen ve engelleyen kişi hakkında verilen 6 aya kadar tazyik hapsi cezası,
  *i.i.k.’nun 343. maddesi gereği işin yapılmasına veya yapılmamasına muhalefetten verilen 3 aya kadar tazyik hapsi,
  *i.i.k.’nun 344. maddesi gereği nafaka borcunu yerine getirmemekten verilen 3 aya kadar tazyik hapsi cezaları.

  2-) hapsen tazyik kararı :
  6183 sayılı amme alacakları kanununun 59. maddesi gereği usulüne uygun mal bildiriminde bulunması istenenler, 60. madde gereği “kendisine ödeme emri tebliğ edilen borçlu tebliğden itibaren 7 gün içinde mal bildiriminde bulunmaz ise tahsil dairesinin yazılı talebi üzerine, icra hakimliğince “mal bildiriminde bulununcaya kadar 3 ayı geçmemek üzere hapsen tazyik” kararı verilir
 • haciz esnasında kapıyı açmayan, açsa bile pişkin pişkin konuşan veya gözünüzü korkutmaya çalışan, ödemeyeceğim istediğinizi yapın diyen insanlar fazlasıyla mevcutken öyle ya da böyle bir ödeme iradesi ortaya koyup bunu yerine getiremeyen kişilerin bu bahsettiğim şahıslardan daha ağır bir muameleye maruz kalması açıkçası benim içime sinmiyor. tazyik hapsi kalksın demiyorum ki o da olmasa zaten alacağı elde edebilmek adına fiili neredeyse hiçbir yöntem kalmadı (artık eve girip eşyaları haczetmek falan dönemi resmi olarak olmasa da teamülen bitti şartlar zorlaştırılarak) ama dediğim gibi bir orta yol bulunmalı. taahüt vereni cezalandırıp vermeyeni ödüllendiren bir hukuk sistemi var şu an adeta ve bu hiç adil değil.

  tabi bu bahsettiğim taahhüdü ihlal suçu karşılığında verilen tazyik hapsi onu da belirteyim.
 • (bkz: hapsen tazyik)
 • tazyik değil fidyedir o. kimse makul bir borç için hapis yatmak istemez. zaten ödeme gücü yoksa da içeri atıldığında daha beter yolsuz kalır. demek ki yapılan tazyik borçlunun yakınlarına yapılmaktadır. bunun karşılığı da olsa olsa fidye olabilir. ha borçlu psikopatın önde gideni ise onu ayrı tutup kurunun yanında yaşı yakmıyoruz.
 • gülben, şimdi de aynısını erol köse için aldırmış.
 • şunu merak ediyorum. adam nafaka ödemeye mahkum edilmiş, ödemiyor. haciz konulacak maaşı/malı da yok. tazyik hapsine giriyor, yine ödemiyor. 3 ay sonra çıkması lazım. 3 ay sonra halen nafakasını ödememeye devam ettiğinde bu adamı tekrar mı içeri alıyorlar?

  edit: su sekilde oluyormus, tekrar sikayet edilmesi lazimmis. boylece icerdeyse cikamayabilir, veya ciktiysa tekrar iceri girermis. yani omur boyu hapiste kalabilir pratikte.