şükela:  tümü | bugün
  • twitter'ın başı çektiği ve ekşi sözlük dahil pek çok yerdeki yeni giriş kısmının muhtemel şeklidir.

tc kimlik, kullanıcı adı ve şifre şeklinde de düşündüm ama o kadar uğraştırıp yormazlar herhalde, bizleri üzmek istemezler zannediyorum.
  • olmayacak bir iştir ve daha çok suistimale müsait bir giriş yöntemi olacaktır. tc kimlik no ulaşılması çok zor bir bilgi değil. fotokopicide kimlik fotokopisi çekerken bile insanların tüm kimlik bilgilerine erişebilirsin, fotokopi makinelerinin hafızaya alma özelliği var. rastgele insanların kimlik bilgileri ile hesap açıp istediğini yazarsın ve asıl yazan kişiye yine ulaşılamaz. çözüm değil aksine daha çok karmaşaya sebep olur bu durum. bir suçun yokken senin de kapına polis dayanmasına neden olurlar. açar senin adına bir twitter adresi, ip adresinden kendisini bulamayacakları bir yerden senin adını, tc kimlik numaranı kullanarak cumhurbaşkanına küfür eder, kapısına polis dayanan kişi sen olursun.
  • ayakkabılarınızı çıkararak giriniz.
  • “şuraya da uzanın şöyle çıplak...”

oraya doğru koşuyoruz. du bakalım
  • mobil bankacılık uygulamasının talebidir.
  • bundan 10 sene evvel metin2 oynarken ve daha türkiye’ye private serverlar gelmemişken çin’de bir server bulmuş ve çinceden çeviri yapa yapa zor bela kayıt olmaya çalışmıştım. orada, oyuna kayıt olabilmek için çin vatandaşlık numarası istediklerini görmüştüm. baya şaşırmıştım tabi. bir gün çin halkı ile aynı durumda kalabileceğimizi tahmin edemezdim.
  • tc kimlik değil de telefon onayı olur. telefon numaraları artık kişiye özel.