• e-fatura uygulamasına geçen perakende şirketleri yüzünden artık kasada ödeme yaparken söylemek zorunda kaldığımız pek de gizli kalamayan numara. ya da beni yediler bilemiyorum.
  • bunun hakkında güzel bir yazı var.

http://egeninsesi.com/…_kimlik_numarasi_ayaga_dustu
  • kargocular imza istediklerinde ek olarak tc kimlik numaramı da istiyor. her seferinde aynı diyaloğu yaşıyoruz:

k: şuraya tc kimlik nonuz ve imza
    299: tc kimlik nomu yazmasam olmuyor mu?
    k: yazmanız gerekiyor.
    299: peki.

her seferinde yanlış/farklı tc kimlik nosu yazıp teşekkür ediyorum.
  • sırada onlarca kişi varken bir tekno markette cep numaram ve açık adresim ile beraber beyan etmem istenilen numara
    e fatura nedeni ile istiyorlarmış
  • kesinlikle herkesle paylaşılmasına gıcık olduğum tckimlik nosu, eski nvi sitesinde ekstra bilgi vermeden sorgulanabiliyordu. höldür höldür veri çekebiliyordunuz. trdeki bütün herkesi keşke database e indirseymişiz o zamanlar.

ilk verilen tckimlik numarası 10000000146 ile atatürke aittir.
    sondaki 2 sayı checksum için kullanılmaktadır. bu yüzden aslında atatürke verilen numara 100000001'dir.
    son iki hane check sum olması dolayısıyla 100 lük 100 lük bloklar arasında sadece 1 insan vardır. sanırım akrabalık ilişkisi de bir şekilde buradan görülebiliyordu.

algoritması

tc. kimlik numaraları 11 basamaklı olup, sadece rakamlardan oluşur. ilk 9 rakam arasındaki formül 10.cu rakamı, ilk 10 rakam arasındaki formülasyon ise 11.ci rakamı oluşturur.
    ilk rakam 0 olamaz.
    1,3,5,7 ve 9.cu hanelerin toplamının 7 ile çarpımından 2,4,6, ve 8. haneler çıkartıldığında geriye kalan sayının 10'a göre modu 10. haneyi verir. (çıkarma işleminden elde edilen sonucun 10'a bölümünden kalan)
    1,2,3,4,5,6,7,8,9 ve 10. sayıların toplamının 10'a göre modu (10'a bölümünden kalan) 11. rakamı sağlar.
  • nüfus cüzdanı fotokopisinden bir alt düzeyde kişisel güvenlik açığı yaratan uygulamadır. çeşit çeşit arayüzden çeşit çeşit merkezi veritabanlarında saklanan çeşitli kişisel bilgilerinize aracılığıyla kolayca erişilir. bu işin sakıncalarının farkında olup durumu belgeleyenler vardır ama kimse aldırmaz. genel olarak ekonomi sağlar çünkü.

neden ve nasılı:
    (bkz: #43617727)
    (bkz: #46592427)

uluorta istenmesinin ve verilmesinin kişisel güvenlik açığına yol açmayacağını ancak safların zannedeceği numaradır. hangi şekilde ezberlendiğinin bir tür aidiyet hissiyatı ile önemli olduğunu zannetmek de ayrı mesele.

zinhar resmi makamlar ve bankalar dışında vermekten kaçınılmalıdır. ötesi piyangodur çünkü.

not: yukarıda linkini verdiğim iki entry'i önceki nickim olan naculos olarak yazmıştım. bu hesabım bir kısım yazar tarafından haklı olarak çalınık kaldığı ikibuçuk yıllık süre içerisinde engellenmiş.
  • en son anonymous'un paylaştığı veritabanında 2010 yılında 18 yasını gecmıs tum vatandaslar var sanırım. emniyetten değil ysk'dan alındığı iddaa ediliyor bu bilgilerin ki sadece 18 yaşından büyüklerin olması bunu mantıklı gösteriyor. evet database'in içinde kendim de varım. devlet beni nası koruyamamış , aslında devlet ilk başta bu kargocular , elektrikciler , bilmemnecilere bu dataları istediğinde höyt demeyi bilmeliydi.
  • 1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1 şeklinde ezberlediğim numara. hatırlarken görselden ziyade ezberlediğim ses aklıma geliyor. işitsel olarak ezberlemişim demek ki.

ancak karşı taraf bunu 2li yada 3lü dememi söylediğinde baya zorlanıyorum. her 3lüye varmak için yeninden sayıyorum içimden.
  • şöyle bir algoritması var, örneğimiz de bu olsun:

12345678950

öncelikle ilk dokuz hanesinin zaten 1'den 9'a kadar 9 haneli bir sayı olduğunu görmüşsünüzdür. son 2 hanenin de bir doğrulama fonksiyonu olduğunu bilmeyen kalmadı.

doğrulamayla işimiz olmadığı için son 2 haneyi kullanmayacağız. geriye kalan 9 haneli sayıyı 5 hane-4 hane şeklinde ayırıyoruz.

12345-6789

şimdi bu elimizdeki sayının ilk kısmına 3 ekler, ikinci kısmından 1 çıkarırsanız nüfus kütüğüne bu kişiden bir önce kaydolan kişiyi bulursunuz.

12348-6788 > bir önceki (daha yaşlı kişi)

ya da tam tersini yaparsak, ilk kısımdan 3 çıkarıp ikinci kısma 1 eklerseniz de bir sonraki kişiyi bulursunuz.

12342-6790 > bir sonraki (daha genç kişi)

tabi bu elimizdeki 9 haneli sayıları da 11 haneli yapmak için tekrar son 2 güvenlik hanesini hesaplama yapmanız gerekecek. onun için de şurada bir php fonksiyonu mevcut.

12348-6788-96 > nüfus kaydında bir önceki
    12342-6790-04 > nüfus kaydında bir sonraki
  • şöyle bir düşündüm de, kendimi 2091 yılında bir bilimkurgu filminde, aynı kıyafetleri giymiş çoğunluğun içindeki herhangi biri gibi hissettim. herkese bir sayı verilmiş falan.
hesabın var mı? giriş yap