şükela:  tümü | bugün
  • öncelikle(bkz: küsüratlı sayı veriyim de salladığım anlaşılmasın)

her ne kadar yüzde yüz doğru olmasa bile yadsınamaz derecede ateist ve deist oranına sahip olduğumuzun belirtisidir.

bu araştırmanın nasıl yapıldığını merak edenler için hemen açıklayayım. ıktisat işletme gibi bir bölümde 1 saat bile bulunsanız bir araştırma yapıldığında örneklem alındığını bilirsiniz. benim kitlem 20-35 yaş arası bir kitleden ve de çoğunlukla üniversite öğrencilerinden olursan bir kitle. 23 yaşında olan şahsım şimdiye kadar 2 üniversite ve de 20 ye yakın il gezmiş binlerce insanla siyaset din tartışmasına girmiştir. bu konuda her hangi bir şüpheniz olmasın. bu güne kadar olan tecrübelerim her 3 öğrenciden biri "abi bence allah yok ya yani ne biliyim bana saçma geliyor" veya "bence bir tane yaratıcı var bu kadar tesadüf olamaz ama dinlerim değiştirilmiş sanki" diyor. kalan 2 öğrencinden biri ise şunu diyor. "ne biliyim olm ben inanıyorum ama namaz felan oruç şu an pek zamanım olmuyor." bu tarz insanların ise maksimum 3 sene içerisinde ateist veya deist oldukları gözlemleniyor.

https://www.google.com.tr/…fusu-belli-oldu-40105031

türkiye'nin genç nufus oranı 16.4

düşünün sadece 15-23 yaş arası bir nufus oranında bile bu denli bir olan varken türkiye nufüsunun 3 te 1 inin ateist veya deist olmadığına inanmamak biraz hayal olur.

özellikle akp den nefret edenlerin dini kendi çıkarları amacıyla kullanıp prim yapanları, halkın değerleriyle dalga geçip dine sığınanları ve de radikal islam örgütlerini görüp dinden de soğuma veya inançsızlaşma yolunda olduğunu bilmemiz gelecekte sosyolojik anlamda bizi bambaşka bir türkiye'nin beklediğinin habercisi.
  • "yüzde 99 iddiası doğru değil ama bu başlıktaki iddianın gerçek rakamlarını tespit etmek de mümkün değil, hele türkiye'nin şu anki siyasi ve toplumsal ikliminde" dedirten önerme
  • geri kalanının ise, şirk içinde yüzüp kendini müslüman zanneden arapperestler olduğu gerçeğini yazmamışlar nedense.
  • dediğin rakam olsaydı eğer türkiye cok daha huzurlu bir ülke olurdu delikanlı.
  • islama göre islamdaki en ufak bir ayeti bile kalben benimsemeyen kafirdir islama göre. müslümanım diyenler kuranı okusunlar ve kalben doğru bulmadıkları yada benimsemedikleri herhangi bir ayet var mı? sorsunlar kendilerine.

kuran "inanın demez, iman edin der." inanmak ile iman etmek aynı şey değildir. islama inanmak islamı kabul etmektir. ama iman etmek, kurandaki tüm ayetleri sorgusuz sualsiz kabul etmektir.

kuran'a göre laiklik tağuttur. yani allah ın koyduğu hükümler dışındaki hükümler.

içinde hidayet ve nûr bulunan tevrat'ı, elbette biz indirdik. müslüman olan peygamberler, yahudiler hakkında hükmederler, kendilerini tanrıya adamış zâhitler, âlimler de, allah'ın kitabını korumakla görevlendirildiklerinden (onunla hüküm verirler) ve onun allah'ın kitabı olduğuna şahitlik ederlerdi. insanlardan korkmayın, benden korkun, âyetlerimi az bir paraya satmayın. kim allah'ın indirdiğiyle hükmetmezse, işte onlar kâfirlerin ta kendileridir. (maide 44)

''sana indirilene senden önce indirilenlere inandıklarını ileri sürenleri görmedin mi? tağut ile yönetilmek istiyorlar. halbuki tağutu inkar etmek ile / reddetmekle emrolunmuşlardır. şeytan ise onları büsbütün saptırmak istiyor.'' (nisa 60)

onlara allah’ın indirdiğine ve resulüne (kitap ve sünnete)gelin denildiği zaman münafıkların senden iyice uzaklaştıklarını görürsün.” (nisa: 60-61)

“hayır / dikkat edin!rabbine and olsun ki; aralaında çıkan anlaşmazlık hususunda seni (resulü ve getirdiği şeriatı)hakem kılıp sonra da verdiğin hüküme içlerinde hiçbir sıkıntı duymaksızın tam manası ile teslim olmadıkça iman etmiş olmazlar.” (nisa: 65)
    “dinde zorlama yoktur. artık doğruluk ile sapkınlık açığa çıkmıştır. o halde kim tağutu inkar edip / red edipallah’a iman ederse, kopmayan sapa sağlam kulpa yapışmıştır. allah işitir ve bilir.

allah, iman edenlerin velisidir/ dost ve yardımcısıdır, onları zulümattan / zulüm ve karanlıklardannura / aydınlığaçıkarır. kafirlere gelince onların velisi / dost ve yardımcısıtağuttur, onları aydınlıktan alıp zulümata / zulüm ve karanlıklara/kirlilikleregötürür. işte bunlar cehennemliklerdir. onlar orada devamlı kalırlar.” (bakara: 256-257)

“and olsun ki biz; ‘allah’a kulluk edin ve tağuttan sakının’ diye (emr etmeleri için)her ümmete bir resul gönderdik. allah onlardan bir kısmını doğru yola iletti, onlardan bir kısmı da sapıklığı hak ettiler. yeryüzünde gezin de görün, yalancıların sonu nasıl olmuştur!” (nahl: 36)

yoksa siz kitabın bir kısmına inanıp bir kısmını inkâr mı ediyorsunuz? şu halde içinizden böyle yapanlar, netice olarak dünya hayatında perişanlıktan başka ne kazanırlar, kıyamet gününde de en şiddetli azaba uğratılırlar. allah, yaptıklarınızdan gafil değildir. (bakara:85)

ülkemizin çoğu kurana göre yönetilmeyi istemeyip medeni kanuna göre yönetilmek istiyor.

mesela islamda cariyelik vardır. bunu kalben doğru buluyorlar mı , kalben benimsiyorlar mı?

'' ancak eşleri ve ellerinin sahip olduğu (cariyeleri) hariç. (bunlarla ilişkilerinden dolayı) kınanmış değillerdir. '' (müminun 6)

islama göre islamın hükümlerinden sadece birini bile inkar eden/kalben kabul etmeyen islama göre dinden çıkar.

caner taslamanı izleyen tatlı su müslümanlarının ''islamda savaş sadece savunma amaçlıdır '' demesinin aksine kuran der ki
    '
    ''kendilerine kitap verilenlerden oldukları halde ne allah'a, ne ahiret gününe inanmayan, allah'ın ve resulünün haram kıldığını haram tanımayan ve hak dini din edinmeyen kimselere alçalmış oldukları halde elden cizye verecekleri hale gelinceye kadar savaş yapın.''
    (tevbe:29)

fitne(şirk) ortadan kalkıncaya ve din tamamen allah’ın oluncaya kadar onlarla savaşın! (inkara) son verirlerse şüphesiz ki allah onların yaptıklarını çok iyi görür.’ (enfal/39)

edit: üstteki tevbe 29 ve enfal 39 ayetleri hakkında kimse bana demesinki ''bazı ayetler belli bir zaman için peygamberin dönemi için inmiştir. ayetin bir önceki ve bir sonraki ayetine bakıp, bağlamsal olarak ele alınmalıdır '' demesin kimse bana çünkü araştırmış bir insan olarak diyorumki, tevbe 29 ayeti ve enfal 39 evrensel bir ayettir .bütün zamanlar için geçerlidir.

not: islamcı yada şeriatçı değilim. laikliği benimsiyorum ama ''elhamdülillah müslümanım'' diyen bir çok türkün inandığı kitap başka şeyler söylüyor. eğer islam, islamın beş şartı , dua, sevap, günahtan ibaret ise o zaman ben dindar olurdum. bu arada, islam barış değil teslimiyet dinidir. islam silm kökünden gelir diyorlar bu da barış demekmiş. o konuda kesin bir bilgiye sahip değilim ama müslüman teslim olan demektir. müslüman arapçada teslim kelimesinden gelir. zaten müslüman kelimesine bakınca bunu farkedebilirsiniz. bu ülkede solcu sünnilerden bir bile deistlerle müslüman olmayanlarla evlenmem diyenler var bu ülkede. peki sen kuranı ,kurandaki altı bin civarı ayeti kalben benimsiyor ve kabul ediyormusun ki önce bir kendinize sorun küçükhanım.
  • akp döneminde yaşanmıştır.
  • az olmuş bence daha alınacak yol var demek ki...
  • en güvenilir kaynak gallup'un 2014 tahmini yüzde 15'tir. aynı kurumun 2006 tahmini ise yüzde 5'tir. yani rakam hızlıca artmaktadır. doğası gereği. şimdi olmasa bile çok yakın gelecekte 33'leri görecektir.

ek: kaynak, tablo 10'da rakam görünüyor. 2006 verisi ise siteden silinmiş durumda, ama vikipediden bir yerden teyit edilebilir sanırım. biri bulur ise bana mesaj atsın ben buraya ekliim.
hesabın var mı? giriş yap