şükela:  tümü | bugün soru sor
 • eski sadrazam, görevi yenisine devrederken üç zarf vermiş. "başın sıkıştıkça açarsın." demiş. "ama kesinlikle zamanından önce açma!"

  gel zaman, git zaman işler sarpa sarmaya başlamış. sadrazam uğraşmış, didinmiş işleri düzene koyamamış. herşey iyice kötüye giderken, aklına eski sadrazamın bıraktığı zarflar gelmiş.

  birincisini açmış. mektupta, "suçu senden öncekilere at!" yazılı. başlamış kötülemeye... gidene demediğini bırakmamış. ufak tefek de değişiklerle bir zaman işler yolunda gitmiş; ama sonra yine bozulmuş...

  bu kez ikinci zarfı açmış. zarfta, "suçu etrafındakilere at!" yazıyormuş. o da bunu yapmış, saray görevlileriyle vezirlerin bir kısmını görevden almış. ama sonunda işler yine olacağı yere varmış.

  bu sefer son çare diyerek üçüncü zarfı açmış. zarftan çıkan küçük pusulada şu yazıyormuş:

  "üç zarf hazırla!"

  ... ... ...

  bizim başbakan ikinci zarfı da açtı. tcdd genel müdürününün kellesi uçtu.

  sıra geldi "üç zarf" hazırlama faslına...
 • koparilan yaygara ile toplumsal lince donusen, i$in bilimiyle ilgilenmekten ziyade suclu arayip cocuklar gibi "suc atma" oyununun son karesi. zira, bugunkü yazisinda radikalde adnan ekinci, gorevden birileri alindigi icin rahatlamis gorunen kamu vicdanini rahatsiz edecek, ona biraz olsun sogukkanlilik yolu gosterecek bir yazi yazmis. bence dikkatlerden kacmamali ve okunmali diye dusunuyorum. ve siz olsaydiniz hangi rapora inanirdiniz sorusunu kendinize de sorun.. işte yazi aşağida:

  (radikal gazetesi, 24 eylül cuma, 2004, adnan ekinci'nin yazisidir)

  tcdd müdürüne yargısız infaz

  tcdd müdürü süleyman karaman görevden alındı, ama pamukova'da meydana gelen kazayla ilgili birçok soru işareti varlığını sürdürüyor.
  böyle bir toplumuz biz, kazanın nedenlerini sükûnetle araştırmak yerine,
  'kana-kan' naraları atarak ortalığı velveleye vermeye bayılırız.
  hukuk bilgi düzeyimiz de bu kadar, itü tarafından tcdd'yi yüzde 4 kusurlu bulan ön rapor, vicdanlardaki infaz için yeterli sayıldı.
  bunu yaparken, ceza kovuşturmasının temel bir ilkesini ayaklar altında çiğnemekten kimse çekinmedi. dava öncesi yapılan hazırlık soruşturma çerçevesindeki işlemlerin iddianamenin duruşmada okunana kadar açıklanması yasağına uyulmadı. rapor medyada açıkça yer aldı, internet sitelerinde dolaştı.
  itü raporu!
  böylece, tcdd müdürü karaman yargısız bir infaz kurbanı olarak, kamuoyu vicdanında mahkûm edildi.
  oysa, itü'nün vermiş olduğu rapor, mahkeme tarafından onaylanmış bir kanaat değildi. sadece, kazanın faillerini araştırmakta olan pamukova cumhuriyet savcılığı'na görüş bildirmekten ibaretti.
  dava açıldığında, sanıkların rapora itiraz ederek yeni bir bilirkişi raporu istemeleri ve mahkemenin bu isteğe uymasının mümkün olabileceğini kimse umursamadı.
  gizli olması gereken hazırlık soruşturması ortalığa döküldüğü halde, biz yine de yasağa uyup, itü'nün raporu hakkında yorum yapmayalım.
  lakin, yakın geçmişte adalet bakanı'nın 'türkiye'de bilirkişi kirlenmesi var' sözünden yola çıkarak, söz konusu raporun içeriğine ilişkin değil, yöntemi konusunda kısa bir analiz yapalım.
  itü'nün vermiş olduğu rapor, 'pamukova'daki tren kazası sırasında lokomotifin hızı her ne kadar 132 km. olsa da, demiryolunun altyapısı yetersiz olduğu için tren viraja 80 km. hızla girse bile yine devrilebilirdi' şeklinde özetlenebilecek nitelikteydi.
  ilk bakışta, her şeyi açıkça ortaya koyan bir analiz gibi görülüyor.
  kazanın nedeni hız
  ancak, tcdd genel müdürü'nün raporla ilgili olarak, bir röportajında dile getirdiği kuşkulara kulak asan çıkmadı.
  müdür, demiryolları ile ilgili anabilim dalı ve laboratuvarı olmayan bir üniversitenin yapmış olduğu kusur belirlemesinden kuşku duyulması gerektiğini söylüyordu.
  bu nedenle, itü'nün raporunu demiryolu kürsüsü ve özel laboratuvarı olan hollanda'nın deftl üniversitesi'ne inceletmiş.
  aldıkları cevapta, kazayla ilgili bulguların bilgisayar destekli simülasyondan geçirmeden yapılmış bir değerlendirmenin yanıltıcı
  olacağı belirtilmiş.
  deftl üniversitesi, itü raporundaki bilgi ve bulgu değerlerini simülasyondan geçirdiğinde, pamukova'daki demiryolu altyapısında hiçbir eksiklik olmadığı, kazanın kesinlikle 132 km. olan hızdan kaynaklandığı sonucu ortaya çıkmış.
  bunun gibi, kazanın aşırı hız nedeniyle meydana geldiğine ilişkin başka yabancı üniversite ve kuruluşlarının da raporu var.
  ve tcdd müdürü görevden alındı.
  ancak yine de, genel müdür karaman'ın yukarıda sözünü ettiğim röportajında, toplumsal bir lince uğramanın verdiği eziklikle muhabire sorduğu soruyu, aynı zamanda bize de sormuş olsun:
  "siz olsaydınız hangi rapora inanırdınız?"

  (radikal gazetesi, 24 eylül cuma, 2004, adnan ekinci'nin yazisidir)
 • haklılık payı olan bir uygulamadır. altyapı kusuru olmasa, kaza sırf hızdan kaynaklansa bile tcdd'nin ve genel müdürün sorumluluğu vardır. sorun, altyapıdan değil, daha önce hizlandirilmis tren dışında hiç bir tren için uygulanmayan bir işletmecilik anlayışı uygulanmasındadır. bununla ilgili ayrıntıları, hizlandirilmis tren kazasiyla ilgili gorusler başlığına yazdım.
 • seçimden sonra daha üst bir makama
  gelecektir.
  kimse suç ortağını yakamaz.
  mazallah ya konuşursa.
 • bi süre kendini unutturup sonra yeniden devlette görev almaya devam edecektir. aman seçim var üstümüze gelmesinler, sen marta kadar biraz kafa dinle sonrasina bakariz.
 • bu ülkeyi azıcık tanıdıysam görevden alınmasının kazalarla hiçbir alakası yoktur.
 • gelenin gideni aratmamasını temenni ederek herkese hayırlı olmasını umduğum karar.
 • kazalar nedeniyle görevden alındığını tahmin etmiyorum. büyük olasılıkla bir devlet büyüğümüze terbiyesizlik yapmıştır.
 • resmen gerçekleşmiştir.

  isa apaydın döneminde 8 temmuz 2018 çorlu tren kazası ve 13 aralık 2018 ankara-konya yht kazası gerçekleşmişti, çocuk ve bebekler dahil 34 kişi hayatını kaybederken, yüzlerce yolcu da yaralanmıştı.

  "geçen hafta, tcdd işletmesi genel müdürü isa apaydın umredeydi. apaydın’ın umre dönüşü görevden alınacağı belirtilmişti.

  ulaştırma bakanı cahit turhan, dün gece apaydın’ı görevden aldı.

  tcdd taşımacılık genel müdürlüğü’ne, genel müdür yardımcısı erol arıkan atanırken, tcdd işletmesi’ne de mevcut genel müdür yardımcıları arasından genel müdür ataması yapılabileceği konuşuluyor."