• son dört yıldır ciddi olarak boku çıkartılmış olan güzergahın, tıpkı diğer tren güzergahları gibi, peşkeş çekilmesi olayıdır.

ne bekliyordunuz ki? samimi olarak soruyorum, ne olmasını bekliyordunuz? öyle bir yükselttiniz ki güzergahın ve bu seyahatin beklentisini; dünyada sadece parasıyla var olan rezillerin de dikkatini çektiniz. ve bu insanlar, reyılcı ergenlerin aksine, paraya sahip olan insanlar. 4 günlük seyahate siz tek kişi 2.000 lira veremezsiniz, ama onlar tek kalemde bu fiyatı ödeyip çatır çatır o trene binerler. siz de elli kişilik otobüse doksan kişi binip, gidip bakir gölleri rezil edersiniz, sonunda da "abi reyıl yaa, layfsıtayla yaani" diye gezersiniz.

bu ülkenin demiryolları daha bir iki ay önce de facto özelleştirildi. "şirketleşme" adı altında, "hat kiralama" adı altında satıldı lan satıldı. bu ülkenin son kamu teşebbüslerinden biri, sessiz sedasız, şirketlere peşkeş çekildi.
    bunu biliyor musunuz? bunun farkında mısınız? bununla ilgili ne yaptınız?
    kolunuza taktığınız 868594 tane farklı reyıl bilekliğine adını veren "rail" için, "demiryolları" için ne yaptınız? hiç. sinirlendiniz mi? umursadınız mı? hayır.

ama şimdi sinirlisiniz. çünkü size dokundu yılan. şimdi sinirlenmenizin esas sebebi ne biliyor musunuz? trende leş bim konservesi yiyip 1429543 poz fotoğraf çekemeyeceğiniz için sinirlisiniz. o kompartımanları leş gibi bırakıp demiryolları'nda kalan bir avuç emekçinin hayatını zorlaştıramayacağınızı için sinirlisiniz. asla yüzüne bakmayacağınız, sadece fotoğrafta güzel çıkacağı için görmeye gideceğiniz ani'de fotoğraf çekemeyeceğiniz için sinirlisiniz.
    öfkenizin sebebi asla cebinize sokmadığınız cep telefonlarınız. üç dakikada bir kontrol ettiğiniz instagram hesabınız. iki farklı güzergaha bilet aldığınız an o hesaptaki açıklamaya eklediğiniz "travel addict" "traveller" falan gibi skimsonik sözde unvanlarınız. toplamaya çalıştığınız likelarınız. öfkenizin sebebi, ülkenin yuvarlanmakta olduğu bok çukurunda bile diğer insanlara kendinizi üstün gösterme hevesinizin kursağınızda kalması.

ne cimer, ne bimer, ne de khmerler sizin yazdığınız güzel güzel dilekçeleri okuyacak. belki bu yıl için bir-iki seferi göstermelik olarak satışa çıkartırlar. ama siz, her bokun sonuna eklediğiniz "reyıl" salaklığıyla deli gibi katkıda bulunduğunuz bu dejenerasyon döngüsünden ötürü, artık o güzergahı unutsanız iyi edersiniz...

kısacası, dönüp biraz kendinize bakma vakti geldi de geçiyor. ya şu gerzek yardımreyıl, bokreyıl, püsürreyıl gruplarınızı gerçek bir stk'ya dönüştürüp ülkenin sorunlarına bakmaya başlarsınız ya da vize paranız bile olmadığı için gitmeye mecbur kaldığınız 8. sınıf balkan ülkelerinin fotoğraflarından medet ummaya devam edersiniz.

gelen mesajlar üzerine edisyon:
    - bokpüsürreyıl gruplarıyla alıp veremediğim yok. itirazım ve kızgınlığım sadece bu grupların kafasını kuma gömmüş devekuşu modunda laylaylom yaşaması. hoş, "bana ne ya" deyip geçmek kolay olan yol ama gezi'yi görmüş insanlarsınız siz. o kadar umursamaz olamayız artık bence.

- kars çok güzel bir şehir. kars'a trenle gitmek de çok güzel bir deneyim(di). ancak şunu kabul edelim, bu destinasyona gidenlerin büyük çoğunluğu ne kars'ı umursuyordu, ne de trene binmeyi. olabilir, öncelikler farklı olabilir. ancak öncelikler bu denli farklıyken gelip buralarda yardım istenmesini ben ikiyüzlülük olarak görüyorum.

- ilk sorumu tekrarlıyorum, ne olmasını bekliyordunuz? adamlar ülkenin hatlarını kiralıyor hatlarını, alooo. iskenderun'da omsan'a komple tren yolu güzergahı verdiler. bakın komple güzergah, yolu, seti, makası, teli, yükü falan dahil. yükü dahil yükü! özel şirket işletiyor. bu olurken neredeydi reyılcılar? adını "demiryolcu" olarak koyan ama sadece hostellere kaçak giriş ipuçları paylaşan bir grup insanın bu konudaki ikiyüzlülüğünü daha net nasıl anlatabilirim?

- doğu ekspresi'nde pulman satışları devam ediyor. yataklı vagonların biletleri ise acentalara peşkeş çekildi. muhtemelen de değişiklik olmayacak bu durumda. bunun sorumlusu tabii ki tek başına reyıl grupları, bireysel gezginler veya bölge halkı değil.

- bu durumdan şikayetçi olan tek grup da reyılcılar değil elbette, olmamalı da zaten. bu ülkenin her vatandaşı bundan rahatsızlık duymalı.
    ve bu durum, şu reyıl gruplarının hem içeride hem dışarıda rezil bir izlenime sebep olduğu gerçeğini değiştirmiyor. ben floransa'daki otelde "türk müsün? gece yarısı 5-6 arkadaşın daha gelip gizlice kalmaya çalışmayacak değil mi?" cümlesini ya da paris'te polisten "sizinkiler suya bir şeyler atmayı çok seviyor, sizde pek su birikintisi yok mu?" ya da amsterdam'daki iş ortağımızdan "eskiden burada yaşayan türkler pek sevilmezdi ama sizden gelen üniversiteli gruplarını gördükçe buradakilere şükrediyoruz" cümlelerini duymak zorundayız? neden yani?
  • aşağıda entry olarak ekledim. ancak şuraya koyayım herkesin bilgisi olsun.
    https://www.instagram.com/p/bcszqyebwxw/
    ------- alıntı -------
    dun geceden beri yaptigimiz baskilar , mesaj ve post bombardimanlarin sonucunda
    ulastirma bakanimiz sn. ahmet arslan ‘in ve ulastirma daire bakanliginin ilgilenmesi sonucunda biletlerin rezervasyonunun kaldirilacagi ve ilgililerin yarin arastirma yapip bilgi verecegini soylediler.

halka satilan biletlerin onceden rezerve edilemeyecegi ve turlar yapilamayacaagini bizlere bildirdiler.

1 ay onceden satilmasi gereken biletlerin yarindan itibaren zamaninda ve gununde satisa cikacagi duyurulmustur.

bu da kucuk mutluluklar pesinden kosarak yasayan bizlerin cokta kucuk olmayan zaferidir :) paradan daha onemli olgular vardir... belki birgun siz de ogrenirsiniz @tcddtasimacilik
    en kisa zamanda biletlerimizi alip karsrail hatiralarimiza yenilerini ekliyoruz

--------- alıntı -------

----------------------------------
    tam da "soğuklar başladı. hazırlıklara başlayayım" dediğim sırada gördüğüm ve canımı sıkan konu.

organize şekilde tcdd'ye ve bakana da sorulmuş. muhtemelen henüz cevap alınmamış.
    tcdd biletleri 30 gün sonrasına kadar satışa çıkmasına rağmen turizm acentalarının mart ayına bile tren bileti sattığı ve biletlerin satışa çıktığında 30 saniyede tükendiği ana şikayet konusu.

özeti şöyle:
    https://i.hizliresim.com/vjqlmd.jpg
    https://i.hizliresim.com/rj7apz.jpg
    not: twitlerin orijinalini link olarak veren olursa eklerim. aramaya üşendim. (edit: link geldi)
    https://twitter.com/…turk/status/941293089611710464
    ayrıca böyle bir dilekçe metni de eklenmişti okduğum facebook * sayfasında.

ilgili makama;
    türkiye cumhuriyeti devlet demir yollarından ocak ayının ilk haftasına ait ankara-kars treni yataklı vagon bileti almak istedim. ancak, belirttiğim zamana ait yataklı vagon biletleri “satılmış” olarak sisteme girildi. konuyla ilgili yapmış olduğum araştırmalar neticesinde biletlerin tcdd tarafından daha önceden turizm acentelerine satılmakta olduğunu öğrendim. standart ücreti 100 lira olan yataklı vagonla yapılan yolculuğun turizm acenteleri tarafından çok uçuk fiyatlar karşılığında vatandaşa sunulduğuna dair deliller ektedir. trenin hangi kısmı olursa olsun turizm şirketlerine satılması rant oluşturmaktadır. vatandaşın hizmetine sunulmuş, kamu hizmeti, kamu yararı düşünülerek kurulmuş olan bir kamu kurumunun, devletin vatandaşa sunmuş olduğu bu ulaşım hizmetini şirketlerin rant saikine aldanmak suretiyle engellemiş olması bir hizmet kusurudur. ayrıca, tcdd ile yapmış olduğum görüşmelerin neticesinde ocak ve şubat ayarına ait tüm ankara-kars treni yataklı vagon kısmının henüz sistemde dahi görünmemesine rağmen aylar öncesinden rant saiki taşıyan turizm şirketlerine satıldığı bilgisini teyit ettim.
    talep: cumhurbaşkanlığı/başbakanlık kurumlarından konu ile ilgili araştırmaların yapılarak, ocak-şubat aylarına ait , vatandaşın yataklı ve kuşetli vagon hizmetinden yararlanmasını engelleyen idari işlemin ortadan kaldırılmasını talep ediyorum.”
  • vay amk tren yolculuğunu bile ranta dönüştürmüş herifler. artık memleketin ne hale geldiğini hayal edin. gerçi hayal etmeye de gerek yok, her şey gün yüzü gibi ortada yaşanıyor.

tanım: devletin kurumu olan tcdd'nin acentalarla beraber halkı soyması hadisesi.
  • ülkede rezalet ve skandal yaşanmayan, sektör ve yer kaldı mı? gerçekten merak ediyorum.

kars treninde bile rezillik yaşanıyor, son 15 yıllık süreçte yaşananlar kıyamet alameti gibi.
  • doğu ekspresi bilet rezaleti şeklinde bir başlık da açılmış ama ilgi çekmemiş pek.
  • ilgili caps'leri istemsizce devlet bahçeli'nin tonlamasıyla okudum.

'acenteler 3 aylık biletleri alarak nereye varmak istemektedir'
    'neden biletler 30 sn. içinde tükenmektedir'
  • saçma salak konuşmayın. konu tren seyahat biletlerinin habersiz ihalesiz ve halkın hakkı gasp edilerek toplu olarak yandaşa satılması. ben ailemle ankara kars yolculuğu yapmak "zorunda olsam" ve bebeğim çocuğum olduğu için kuşet veya yataklı almak istesem bilet yok. yok! neden? çünkü yandaş'a peşkeş çekilmiş. biletler 1 ay önce satılmasına rağmen 3 ay sonrasının biletleri ile yandaş acenta tur düzenliyor! bunu görmezden anlamazdan gelip "amaan bu devirde tren yolculuğu mu ehüehü" demek veya "ben ukrayna'dan başka bir yerde trene binmem" demek cehalet ve kötülüktür. daha fazlası da vardır da yazmayacağım...
  • olay hakkında uzun uzadıya yazı yazmamın zamanı gelmiştir artık. sözlüğün artık emekliye ayrılmış trencilerindenim ama konu hassas, yazmam lazım.

her şeyden önce, başlıkta yazılan iki bilgiyi, birini kesin birini kişisel düşünce olarak düzeltmem lazım.

1) acenta değil, tur şirketi. söz konusu olay, yataklı ve bazen de kuşetli vagon biletlerinin halka hiç açılmadan, doğrudan tur şirketlerinin kullanımına sunulması. tur şirketleri, daha sonra, bu biletleri birkaç günlük bir paket tur kapsamında (kars'ta konaklama, yemek, gezi, rehberlik vb hizmetlerin tamamını kapsayan bir paket tur işte) satıyor.

2) şahsen, biletlerin tur şirketlerine "peşkeş çekildiği" gibi bir düşüncem yok. büyük olasılıkla, tcdd'nin tarifesinde yayınladığı ücretler üzerinden, parasıyla satılıyordur biletler. üçkağıt dönmüyor mudur, belki dönüyordur. ancak, bu biletleri parasız verme olarak değil, aynı günün biletlerine birden fazla tur şirketi talip olduğu zaman, aralarında seçim yapma aşamasında dönüyordur.

işin bundan sonrası biraz karışık.

birincisi şu: bu tren, kamu hizmeti yükümlülüğü kapsamında işletilmekte olan bir trendir. işte ispatı:

http://www.tcdd.gov.tr/…10/mevzuat/bkk/yolcutas.pdf

tcdd taşımacılık a.ş., kamu hizmeti yükümlülüğü altında işletmekte olduğu trenin belirli bir çeşidinden olan kapasitesini halka açmıyor, doğrudan kâr amaçlı şirketlerin ticari kullanımına sunuyor. üstelik, bu kapasite, ürün çeşidi açısından bir tekel. ankara - kars parkurunda yataklı veya kuşetli vagon ile taşımacılık yapmakta olan başka bir şirket yok. tek ürün tcdd taşımacılık aş'ninki, üstelik yasal olarak kamu hizmeti yükümlülüğü altında sunulan bir ürün ve bu ürün halka açılmadan doğrudan şirketlerin kâr amacına hizmet eder hâle getiriliyor. bunu kabul edilebilir görmüyorum.

ayrıca, "uçak varken trene binmeye kalkışıp da binemeyince bik bik ediyorsunuz" argümanı da, en ufak tabiriyle, gerzeklik. bu trenin kullanıcı kitlesini senede 2 – 3 kez zevk amaçlı ankara – kars gezisi yapan reyılcı ergenlerden ibaret sanmak ise, gerzeklik değildir ama olayı aşırı düzeyde ıskalamak anlamına gelir. bu tren sadece ankara - kars arasında işlemiyor. iki şehir arasında tam 49 adet ara durakta duruyor ve bunların arasında yüzbinlerle ifade edilen nüfuslu büyük şehirler bulunduğu gibi, yine onbinlerle, yani birkaç ifade edilen nüfuslu pek çok ilçe var. bunların bazılarında uçağa erişim zaten yok (en yakın havalimanı 100 km'den epey fazla bir mesafede ya da seyahat başlangıç bitiş noktalarının ikisi de ara merkez, yani iki şehir arasında doğrudan uçuş yok, örneğin kayseri'de de erzurum'da da havalimanı var ama kayseri'den erzurum'a direkt uçak yok vb. durumlar) ve yataklı / kuşetli vagonlar bu ara yerleşim yerlerinin yolcuları tarafından bol miktarda kullanılıyor. ayrıca uçak benim için bir seçenek olsa bile ben çeşitli sağlık sorunlarım nedeniyle uçağa binemiyor olabilirim, uçaktan korkuyor olabilirim, ya da uçağı sevmiyor ama yataklı treni seviyor olabilirim (evet uçak düşkünü arkadaşım, sen mutlak doğru ya da idea değilsin, ben senin zevkini benimsemek zorunda değilim). yani uçak diye bir taşıtın varlığı, bu kamu hizmeti yükümlülüğünün yerine getirilmemesi için geçerli bir sebep değil. "ben bu treni beğenmiyorum, benim beğenmediğim bir hizmet var olmamalı" gibi bencil ve kendini beğenmiş, kendini aşırı önemseyen tavırlara girenlere "hassiktir lan sen kimsin" diye cevap vermek icap eder.

yanlış anlaşılma olmasın diye şunu da eklemeliyim: ben halkın vergileri ile finanse edilen bir kurumun gereksiz yere zarar ettirilmesinden yana değilim. tam tersine, eğer tur şirketlerinden gelen böyle bir talep varsa, tcdd taşımacılık aş bu talebi karşılamalı, bu talebi es geçip de, mal gibi, para kazanma fırsatını tepmemeli. tepki gösterdiğimiz şey bu değil. tepki gösterdiğimiz şey, öncelikle kamu hizmeti yükümlülüğünün aksatılması. bunun önüne geçmek için yapılması gereken de belli.

doğu ekspresi'nin çeker hesapları, 12 vagon olacak şekilde yapılır. bu trenin standart kompozisyonu ise 1 jeneratör + 1 furgon + 4 pulman + 1 yemekli + 1 kuşetli + 1 yataklı şeklindedir. toplam 9 vagon yapar. daha fazla vagona elektrik verebilmek için bir adet daha jeneratör vermek gerekse bile, hâlâ 2 adet daha yataklı vagon ekleyebilecek çeker vardır. işte yapılması gereken budur. treni bir yerine 3 adet yataklı vagon ile gönder ve eskiden olduğu gibi bir tanesini halka açarak kamu hizmeti yükümlülüğünü yerine getir. geriye kalan 2 adet yataklı vagonunu da istediğin tur şirketine sat. ama bunu da açık ve şeffaf bir şekilde yap. aç resmi ihaleni, en yüksek ücreti ödeyen tur şirketine yap satışını. kim ne karışır?

çeker hesabına göre sıkıntı olmayan yataklı vagon eklemesi neden yapılmıyor, aslın sorulması gereken soru budur. son yıllarda o kadar çok gece yolcu treni seferden kaldırıldı ve o kadar çok yataklı vagon boşa çıktı ki. sadece ankara ekspresi'nin seferden kaldırılması bile 20 tane yataklı vagonun boşa çıkmasını sağladı. bunlardan sadece 6 tanesini tahsis ederek, her trene ikişer yataklı ilavesi sağlanabilir. bu neden yapılmıyor, asıl bunu sorgulamak lazım.

edit: geçen seneden farklı olarak bu sene 2 yataklı ile gönderiyorlar mesela. bu olumlu gelişme ama bariz ortada olan bir şey var ki, iki yataklı da tur şirketlerine veriliyor. bunu 3'e çıkarmak ve ikisini tur şirketlerine verirken birini halka açmak sorunu çözer.
  • kars'a sadece enteller gidermiş , neden 24 saat gidiyormuş insanlar , poz vermek için gidiliyormuş.
    ilk önce sanane

ulan ben kars'lıyım ne biliyorsun , belki param yok trenle gidiyorum , paşa gönlüm öyle istiyor trenle gidiyorum , uçak bileti ne kadar haberin var mı ?

hem 24 saat yolculukta korkulacak bir şey yok. o manzarayı kaç kere gördünüz .
    instagrama fotoğraf atmak içinmiş. telefon çekmiyor trende .sonra çektiklerini de atsın sanane .

bir de sokayım kars'ına demişler . yavaş sok.
    edit: entel olmak neden bu kadar kötü bir de onu sorguluyorum .
  • hangi siyasi görüşe yakın acentalara bu biletlerin ittirildiğini az çok tahmin edebiliyorum. zaten can çekişen demiryollarına bu iktidar zamanında ölüm narkozu verildi. bir iki göstermelik hızlı tren hattı ile de gaz alındı bir güzel. haydarpaşa'ya senelerdir tren girmiyor doğru düzgün yahu. koskoca tarihi garı yakmayı bile başardılar.

öte yandan bu railci tayfanın bolu'daki kamp etkinliğinin ardından bıraktıkları çöp yığınlarını ve doğru düzgün bir özür bile dilemeden yaptıkları komik açıklamayı da unutmadım. siz gitmeyin ulan. atacağınız iki poz instagram'a. kars da eksik kalsın. oranın da içine etmeyin. ya da pulman vagonda gidin. yataklıları yerli ve milli, uyanık bir kaç acenta kapatmış işte. çok uzatmayın. reisin bir lafına bakar yataklı vagonları bile yasaklar kafası atarsa.

(bkz: i liked doğu eskpresi before it was cool)
hesabın var mı? giriş yap