şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • türk deniz kuvvetleri'nin ilk lhd gemisinin ismi.
 • üzerinden f-35 lerin kalkış yapabileceği söyleniyor.eğer dikey kalkış yapabilen türlerinden bahsediliyorsa ,yüzen helikopter pistimiz olacak gibi görünüyor.
 • yiğidi öldür hakkını yeme, işte bunlar hep tayyibe kısmet oldu!

  türk donanmasının, milli savaş gemisi projesi çerçevesinde tasarlanan amiral gemisi tcg anadolu’nun inşa başlangıç töreni bugün yapılacak. cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan’ın katılımı ile yapılacak törenle, 700 kişilik anfibi taburunu taşıma, savaş uçaklarının iniş ve kalkışı imkanına sahip türkiye’nin kapasitesi en yüksek savaş gemisi için start verilmiş olacak. tcg anadolu, donanmanın envanterine girdiğinde türk donanmasının gücünü; karadeniz, ege ve akdeniz’in yanı sıra okyanuslara da taşıyacak ve türkiye’yi orta ölçekte küresel bir güç yapma potansiyelini yaşama geçirecek.

  çok maksatlı amfibi hücum gemisi anadolu'nun inşa başlangıç töreni, saat 16.30'da tuzla’daki sedef tersanesi’nde yapılacak.
  törene, cumhurbaşkanı erdoğan da katılacak. tcg anadolu, gelecekte türk donanmasının amiral gemisi olması potansiyeli nedeniyle önem taşıyor. ağırlıklı olarak milli imkanlarla üretilecek bu gemi, türk donanmasının gücünü okyanuslara taşıyacak bir potansiyele sahip.

  savunma sanayi müsteşarlığı’nın bilgi notunda, geleceğin amiral gemisiyle ilgili şu ifadeler yer aldı:

  *çok maksatlı amfibi hücum gemisi (lhd), ege, karadeniz ve akdeniz harekât alanlarında ve gerektiğinde hint okyanusu (arap yarımadasının kuzeyi, hindistan’ın batısı) ile atlantik okyanusu, avrupa’nın batısı, afrika’nın kuzeybatısında kullanılabilecektir.

  *tcg anadolu, gerekli muhaberebe ve destek araçlarını ana üs desteği olmadan kriz bölgelerine taşıyabilecek. havuzunda taşıyacağı çıkarma araçlarıyla çıkarma operasyonlarına katılabilecek. deniz kuvvetleri’nin envanterindeki nato helikopterleri ile ağır dönebilen hava araçlarının gece ve gündüz operasyon yapabilmesine imkan sağlayan uçuş güvertesine sahip olacak.

  f35 jetleri konuşlanacak

  *tcg anadolu amiral gemisi; aynı zamanda f-35b gibi dikey mesafede kalkış yapabilecek taktik savaş uçaklarını konuşlandırabilecek. gemi bu özellikleri ile türkiye’nin denizlerdeki bölgesel gücünü, orta ölçekte küresel güce çevirebilecek.

  genesis savaş yönetim sistemi olacak

  *çok maksatlı amfibi hücum gemisi genesis advent savaş yönetim sistemi sayesinde geminin silah ve sensörlerinin kontrolü ile birlikte gemi savunmasının sağlanması, görev kuvveti komuta kontrol ve amfibi harekât desteği sağlanacak. harekât öncesinde göreve göre konuşlandırılacak kara kuvvetleri, hava kuvvetleri ve amfibi birlik komuta kontrol sistemleri, nato harp karargâhı sistemleri bulunacak.

  en büyük deniz platformu

  *tam yüklü deplasmanda 27,436 ton ağırlıkta ve 231 metre boyunda inşa edilmesi planlanan çok maksatlı amfibi hücum gemisi tcg anadolu, tsk’nın envanterinde yer alan en büyük deniz platformu olacak.
 • ispanyol navantia - sedef gemi ortaklığıyla inşa edilecek gemi.

  navantia'nın ispanyol donanması için daha önce ürettiği l-61 juan carlos 1'in varyantıdır.
 • borda numarası l400 olacaktır.
 • ne işe yarayacağını merak ettiğim gemi.
 • uçak gemisi olmayan gemi.uçak gemisi bünyesinde bir uçak filosunu barındırırken bu gemi bünyesinde bir çıkartma taburu(500 kişi civarı),üstüne bir düzine zırhlı araç ve tank ve bunlara ek olarak bir miktar helikopter ve bir kaç uçak bulundurucak bir çıkartma platformudur.

  yani belirlenen herhangi bir hedefe (örneğin kıbrıs veya ege adaları olabilir) donanma ve hava kuvvetlerinin girişeceği çıkartma harekatında mobil bir üs olarak görev alacaktır ve hedefe hem çıkartma unsurlarının sevkini sağlayacak hemde bu sevk esnasında sevkedilen kuvvetlere hava desteği sağlayacaktır.
 • ıcinde 30 yatakli bir hastane bulundurmasi vede multeci tasimak icin bolumler bulunmasi sebebiyle buyuk oranda insani yardim icin kullanilacak gemi.