şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bugün denize indirilen milli gemi projesinin 3. korveti. savunma sanayinde son yıllarda yerli üretimde çok önemli gelişmeler yaşandı ve silah üreticisi ve ihracatcısı ülkeleri rahatsız etmeye başladık fakat nükleer silah olmadan diplomasinin elini güçlendiremiyoruz.
 • milgem projesi kapsamında ada sınıfı gemilerin 3.sü olarak inşa edilmiştir.

  serinin son gemisi;

  (bkz: tcg kınalıada)
 • kurandaki 5:13 ayeti gemili falan bir sey oldugu icin comarlar tarafindan ozellikle f513 borda numarasi verildigi zannedilen yeni korvetimiz. boyle bir mala denk gelirseniz diye bir denizci cocugu olarak soyluyorum alakasi yok. borda numaralari geminin sinifina gore sirayla verilir. saygilar.
 • bugün dzkk envanterine giriyor. türkiye'nin bulunduğu coğrafya'ya göre tam ihtiyacı olan gemi tipleri bu ada sınıfı korvetler. elbette sürat, manevra kabiliyeti ve silah sistemleri bakımından. tasarımı tamamen yerli, üretiminde ki yerlilik oranı ise % 70'in üzerinde.

  özelliklerinden bir kaçı ise şöyle.

  99,5 mt. boyunda, eni ise 14,4 mt.

  personel sayısı 95 (15 sb., 52 astsb., 13 uzm.erbaş, 15 erbaş/er)

  sürati 29 kts+

  üzerinde helikopteri de, güdümlü mermiside, topu da, torpidosuda mevcut. son sistem. ayrıca seyir halinde iken kıç tarafında açılan kapaktan denize indirilebilen süratli botu da mevcut.

  velhasıl kelam 10 numara bir savaş gemisi.

  ege ve akdenizde çok iş görür. caydırıcılığı yüksek bir savaş gemisi.

  ve bu korvetler öyle abd'nin yıllarca ''silah yardımı'' adı altında verdiği ucube çöp savaş gemileri gibi değil. tabi o gemiler bize verilirken kafadaki mantık ''la bunları çöpe atacağımıza türklere verelim, hem çöplerden kurtuluruz, hemde türkler bunları yüzdürmek, faal tutabilmek için yıllarca bize bağlı kalırlar'' diye düşünüyordu. (bu gemilere örnek (bkz: knox sınıfı fırkateyn)

  neyse ''derin mevzulara'' girmeyelim, bu projenin devam edilmesinde ve gemilerin üretiminde emeği geçen mühendisinden, işçisine, devletin en tepesindeki memurundan, en alt kademedeki memuruna kadar allah razı olsun.

  seninde denizlerin sakin pruvan neta olsun tcg burgazada.

  not : milgem projesinin mimari emekli amiral özden örnek'e ayrıca teşekkür etmek lazım. bu vatan size minnetdardır amiralim. size yapılan haksızlık karşısında sesimizi daha gür çıkaramadığımız için hakkınızı helal edin.
 • bugün hizmete giren milgem projesi mamülü, ada sınıfı korvet.

  tsk'nın "hoşgeldin" videosu
 • biraz geç kalmış olsa da * hoşgelmiş, sefalar getirmiş.

  umarım bundan sonra üretim hızlanır ve yakın zamanda milli çafrad dahil tf2000'leri donanmamizda görürüz zira çok yakın zamanda doğu akdenizdeki petrol sahalarinın bölüşümü kas gücü oranında başlayacak. bu bölüşüme elimiz kuvvetli girmek zorundayız.
 • milgem projesi kapsamında yapımı tamamlanan serinin 3'üncü gemisi inşa edildiği istanbul tersane komutanlığından donanmaya katıldı. su üstünde saatte 29 deniz mili üzerinde sürat yapabiliyor. intikal sürati ile ikmal ve yakıt desteksiz 3 bin 500 deniz mili yani 6 bin 485 kilometre seyir menziline sahip olan gemi 10 gün denizde kalabilme özelliğiyle dikkat çekiyor. https://www.haberturk.com/…klamalar-2206378-ekonomi
 • vatana millete hayırlı uğurlu olsun. bu tarz ıslahatların önünü açtığı için başta sayın cumhurbaşkanımıza ve diğer emek veren herkese teşekkürü borç bilirim. türkiye savunma sanayiinde resmen çığır açtı artık kimseye eyvallahımız yok. bu gururu bize yaşatanlardan allah razı olsun allah başımızı öne eğmesin.
 • ilk kaynağı 2013 yılında atılmış korvettir. deniz kuvvetlerinin hazırladığı tanıtım vidyosu da gayet güzel olmuş. su üstü, su altı, hava savunma, keşif ne ararsan var.
 • bu geminin pistine 4 adet t129 atak yerleştirildiğini hayal ettim, irkildim.