şükela:  tümü | bugün
 • abd donanması'ndan 1994 yılında transfer edilen knox sınıfı fırkateyn. eski adı uss ainsworth olan gemi, 1972 yılında denize indirilmiştir. knox sınıfı fırkateynlerin avondale tersanesi, luisiana'da üretilen joseph hevves serisi gemilerinden biri olan uss ainsworth, ilk üretilen knox sınıfı fırkateynlerden farklı olarak, bayrak gemisi şeklinde tasarlanmıştır. bu nedenle, sınıfındaki diğer gemilerin aksine, üst komuta heyetinin iştirak ettiği zamanlarda ihtiyaç olacağı düşünülerek, "flag staff" için ek kamaralar tahsis edilerek inşa edilmiştir. öyle ki, gemide komutan kamarasının hemen yanında onunla aynı tipte özelliklere sahip ayrı bir "komodor kamarası" bulunmaktadır.

  ff 1090 borda numarasıyla 31 mart 1973 tarihinde abd deniz kuvvetleri'ne katılmış olan uss ainsworth adını, 2. dünya savaşı'nda güney pasifik'teki deniz muharebelerinde çarpışan bir görev kuvveti komutanı olan ve "muhripçilerin muhripçisi" ünvanı ile tanınan koramiral valden lee ainsworth'dan almıştır. gemi birinci öncelikle dsh maksatlı olarak dizayn edilmesine rağmen aynı zamanda karakol, arama kurtarma, keşif, kara bombardımanı, su üstü savunma harbi gibi görevleri de icra edebilecek şekilde silah ve sensörlerle teçhiz edilmiştir.

  söz konusu gemiye, 1976 yılında, baş tarafındaki mk16 füze lançerinin iskele tarafında kalan bölmelerine harpoon füzesi fırlatacak şekilde modifiye işlemleri yapılmıştır. bu bağlamda knox sınıfı fırkateynler içerisinde, harpoon füzesi atabilme kabiliyetini haiz olan ilk gemidir.

  uçak gemilerine refakat etmek üzere görevlendirilen gemi, 1970'li yıllarda karayip adalarında çeşitli deniz tatbikatlarına katılmıştır. sonraki on yıl içerisinde, özellikle akdeniz kıyılarında yaşanan hareketliliklerde önemli görevler üstlenmiştir. söz gelimi, 6. filo'nun bir parçası olan gemi, 1981 yılında libya'nın sirte körfezi'nde abd'nin uyguladığı ablukaya katılmış ve 1983 yılında lübnan kıyılarına yönelik kara bombardımanı harekatına top atışlarıyla dahil olmuştur. 1986 yılında norfolk'a dönen gemi, türk deniz kuvvetleri komutanlığı'nın ikinci parti (knox)tepe sınıfı fırkateyn alımı kapsamında f 256 borda numarası ve tcg ege ismi ile 27 mayıs 1994 tarihinde norfolk/virginia'da teslim alınarak türk deniz kuvvetleri'ne katılmıştır. tcg ege 26 haziran 1994 günü norfolk'dan ileri hareketle 16 temmuz 1994 tarihinde gölcük'e intikal etmiştir. 28 temmuz 1994 tarihinde gölcük'te yapılan törenle 3.muhrip filotillası komodorluğu'na katılmıştır.

  tcg ege, 16 ocak-20 mart 1995 tarihleri arasında gölcük tersanesi'nde yapılan kazan bakımından sonra, dsh için görevli personeli faal ve hazır olduğundan, 17 nisan-5 mayıs 1995 tarihleri arasında abd personeli ile birlikte diğer tepe sınıfı fırkateynlerin personeline dsh eğitimleri vermiştir. bu eğitimler hitamında 20 mayıs-02 haziran 1995 tarihleri arasında tridente-95, 05-11 haziran 1995 tarihleri arasında marex-1/95, 13-23 haziran 1995 tarihleri arasında denizkurdu 1/95 tatbikatlarına iştirak etmiş, bu esnada italya'nın augusta, arnavutluk'un durres limanları ile antalya ve izmir limanlarını ziyaret etmiştir.

  tcg ege 13 ağustos-13 kasım 1995 tarihleri arasında comstanavformed emrinde adriyatik denizi sharpguard harekatına iştirak etmiştir. bu kapsamda ancona, bari, napoli, birindisi limanları ile 13 ekim 1995'de icra edilen nato/bab/sea day kapsamında antalya limanı ziyaret edilmiştir.

  29 ocak 1996 tarihinde kardak krizi nedeni ile kardak adaları civarına keşif karakol için hareket edilmiş, bu periyotta güney görev grubu özel görevi icra edilmiş, 30 ocak 1996'da güney görev grubu özel görevi sona ermiş ve gölcük'e intikal edilmiştir. 02 ocak-18 temmuz 1997 tarihleri arasında gölcük tersanesi komutanlığı emrinde kazan onarımına girmiştir. onarımların tamamlanmasını müteakip harekata hazırlık eğitimini tamamlamış ve daha sonra 15-17 haziran 1998 tarihleri arasında malta, italya, fransa deniz kuvvetleri unsurları ile birlikte icra edilen canale-98 tabikatı'na iştirak etmiştir. bu tatbikat kapsamında 12-18 haziran 1998 tarihleri arasında valetta/malta limanı ziyret edilmiştir.

  31 ağustos-13 aralık 1998 tarihleri arasında stanavformed görevi maksadıyla comstanavformed emrinde italya'nın napoli, cagliari, catania, brindisi, bari, la spezia ve mısır'ın iskenderiye limanları ziyaret edilmiştir. aynı dönemde icra edilen nato dynamic mix 98 tatbikatı'na 21 ekim 1998 tarihinde katılan gemi, burada önemli görevler üstlenmiştir. 19 nisan-09 mayıs 1999 tarihleri arasında deniz yıldızı-99 tatbikatı kapsamında bulgaristan'ın varna ve gürcistan'ın batum limanları ziyaret edilmiştir. gemi daha sonra gölcük limanına avdet etmiş ve 01 haziran-14 haziran 1999 tarihleri arasında ilk ayağı marmara denizi'nde icra edilen denizkurdu-99 tatbikatına iştirak edip, buradan ege denizi'ne yönelerek efes-99 tatbikatına katılmıştır. söz konusu gemi, efes-99 tatbikatı kapsamında, doğanbey açıklarında ica edilen çıkarma harekatı senaryosunda, d-350 tcg piyalepaşa muhribi ile birlikte kıyı tahkimatlarına karşı denizden top atışlarıyla kara bombardımanına iştirak etmiştir.

  geminin en önemli özelliği baş karina bölmesinde yer alan ve 65 km uzaklıktaki unsurları dahi algılayabilen an/sqs-26 sonarı ile, geminin kıç tarafındaki özel bir bölmeden suyun altına bir kablo marifetiyle sarkıtılan an/sqr-18 towed array sonarı sayesinde, denizaltı savunma harbi alanında büyük bir avantaja sahip olmasıdır. towed array sonar, denizin az ışık alan soğuk ve çok ışık alan sıcak tabakalarının arasında kalan thermocline tabakasının altından ses dalgalarının kırılarak yansımasından dolayı, tekne altı sonar ile tespit edilmesi güçleşen unsurları saptayabilme olanağı sağlamaktadır.

  geminin en kötü özelliği ise tek uskurlu olmasıdır. bu durum savaş anında, geminin hızı açısından olumsuzluklar yaratmakta olduğu gibi tek bir itki öğesi olduğundan, bunun zarar görerek bozulması halinde alternatif bir güç kaynağı bulunmaması önemli bir dezavantajdır. şaftın bağlı olduğu ana güç kaynağı, iki adet buhar kazanı bulunan, 35000 beygir gücündeki westinghouse v2m tipi buhar türbinidir. ana güç kaynağı 26000 kw olan gemide ayrıca, yardımcı güç ünitesi olarak veya acil durumlarda kullanılabilen, biri dizel, diğer üçü buhar gücüyle çalışan 750 kw'lık 4 adet jeneratör de bulunmaktadır.

  geminin standart deplasman ağırlığı 3010 ton, azami hızı saatte 27 deniz milidir.

  suüstü takip radarı sps-10, hava takip radarı sps-40, seyir radarı decca 1226, atış kontrol radarı spg-53'dür.

  geminin silah sistemleri şu şekildedir:
  -geminin baş tarafında 1 adet 127mm'lik mk 42 top (dakikada ortalama 18 mermi atabiliyor, toplam mermi adeti 600)
  -geminin baş tarafında 1 adet 8 hücreli mk 16 füze lançeri (iskele tarafında kalan iki hücresinde satıh hedeflerine karşı 2 adet 109 km menzilli rgm-84 harpoon, diğer bölmelerinde ise denizaltılara karşı 19 km menzilli rur-5 asroc füzeleri bulunmakta olup, lançerin arkasında köprü üstünün altında yer alan cephane bölmesinde aynı sayıda yedek mühimmat bulunur.)
  -geminin kıç tarafında 1 adet 2km menzilli phalanx füzesavar savunma sistemi
  -4 adet 324mm'lik tekli torpido kovanı

  gemide ayrıca bir helikopter platformu ve hangar bulunmakta olup, buraya agusta bell 212 tipi dsh kabiliyeti bulunan bir helikopter konuşlanabilmektedir. ab-212 helikopteri, 2 adet, torpido veya aynı sayıda güdümlü mermi (15 km menzilli sea skua veya as-12 tipi füze) ile teçhiz edilebilmektedir.

  1999 temmuz'unda geminin personeli 21 subay, 155 astsubay, 110 er ve erbaştan oluşuyordu ve toplam 286 kişiydi.

  komutan: dz.kur.yb. a.sinan ertuğrul
  ıı. komutan: dz.kur.kd.bnb. fahir gür
  başçarkçı: dz.yzb. veysel sarı
  harekat subayı: dz.yzb. namık alper
  seyir subayı: dz.kd.ütğm. metin çulcu
  silah subayı: dz.kd.ütğm. enver ünal

  geminin 1998 yılında malta'da çekilmiş fotoğrafları:
  https://www.battleships-cruisers.co.uk/…es/ege7.jpg
  https://www.battleships-cruisers.co.uk/…ges/ege.jpg
  (bkz: ahmet sinan ertuğrul)
 • 1998 sonbaharında italya'nın brindisi limanına nato görevinden dolayı değil, makina arızasından dolayı uğramıştır. tamirat süresince brindisi'de kalan geminin personeli, 1930'lu yıllarda kente inşa edilen denizciler anıtı'na da fırsattan istifade bir ziyaret gerçekleştirmiş ve geminin komutanı kurmay yarbay sinan ertuğrul, ziyaret anısına geminin şiltini italyan yetkililere armağan etmiştir. üzerinde tcg ege'nin arması bulunan şilt bugün halen ilgili anıtta yer almaktadır.

  bu gemilerin sık sık kazan aksamları arızalanmakta olduğundan, yedek güç kaynağı olarak dizel jeneratörler büyük önem taşımaktaydı. ayrıca zaman zaman kazanı ısıtan ateş sönebilmekte ve tekrar ateşleme yapmak için bildiğimiz meşale kullanılmaktaydı. ancak mesele ateşin sönüp sönmediğini bilebilmekteydi. bunun için de küçük bir çubuk kullanılmaktaydı. neyse ki artık buhar türbinli gemilerin yerini, gaz türbini ile çalışan gemiler almaktadır.

  (bkz: perry sınıfı fırkateyn)
  (bkz: milgem)