şükela:  tümü | bugün
 • 74 de yanlislikla batirdigimiz muhribimiz
 • (bkz: kocatepe)
 • 21 temmuz 1974 yılında yanlışlıkla batan gemimiz.
 • türk jetleri ve üç türk muhribi, türk hava ve deniz kuvvetleri arasındaki koordinasyon eksikliği nedeniyle birbiriyle muharebe etti. sonuçta tcg kocatepebattı ve bu geminin personelinden54kişi şehit oldu.
 • batirili$iyla ilgili ibret dolu bir roportaj icin:
  http://p208.ezboard.com/…xtmessage?topicid=12.topic
 • kıbrıs harekatı sırasında deniz ve hava kuvvetleri arasında irtibat eksikliğinden , kendi uçaklarımızın dost ateşi ile batırdığı muhribimiz . kocatepe aslında uçak gemilerini denizaltılara karşı korumak amacıyla dizayn edilmiş bir gemi , hava savunma silahları ve daha önemlisi o silahları kullanan personel etkili olabilse bugün ayrıca , kendi savaş uçaklarımızı düşüren savaş gemimiz olarak yazmamız muhtemel olurdu .
 • 21 temmuz 1974 gunu saat 13:30 ile 17:30 arasindaki 4 saat boyunca kendi ulkesinin hava kuvvetleri tarafindan bombalanmis ve 4 saat boyunca cozulemeyen bu yanlis anlama (!) sonucu 54 turk askerine akdenizin derin sularinda celikten bir mezar olmus gemidir tcg kocatepe (orjinal adiyla dd-861 uss harwood)

  batirilisindaki en aci nokta bir "paranoya"nin kurbani olusudur.. kıbrıs barış harekatı sırasında turk hava kuvvetleri yunanistan'dan yaklasmakta olan bir yunan konvoyu olduguna dair kiytirik bir istihbarat almistir, fakat gemiler ile irtibatlarında telsizden turkce konusmalari duyunca "yunanlilar savas gemilerine turk bayragi cekmis, gemilere cok iyi turkce konusan rum subaylari yerlestirmis" fikrine kendini kaptirmistir.

  telsiz konusmalarinda ciglik ve feryatlar arasinda "biz turk gemisiyiz bombalamayin" sesini duyan turk ucaklarinin liderinin diğer pilotlara hitaben "yalan soyluyor, yunanli bu orospu cocuklari, telsiz kanalini degistirin" diyerek asagida celik bir mezarda bulunan 54 denizcimizi kendi kaderine biraktığı anlatılagelir.

  bu elim olaydan cikartilmasi gereken en onemli sonuc turk insaninin "paranoyak" olgulara kendini kaptirmakta ne kadar basarili oldugudur..

  turk hava kuvvetlerinin 3 turk gemisini 4 saat boyunca bombaladigi bu harekatin parolasinin "şenlik başladı" olusu da tarihteki belki de en aci karamizah ornegidir..

  bir paranoyanin kurbani olan bu 54 denizcimizin ruhlari şaad, mekanlari cennet olsun..
 • iki kişinin** mesleki çekişmesi yüzünden 54 denizcimize mezar olan çelik tabut.

  rodos açıklarından baf yönünde seyretmekte olan bir yunan konvoyu istihbaratına (daha sonra rus, amerikan ya da ingliz radar aldatmacası olduğu belirlenmiştir.) istinaden planlanan hava ve deniz unsurlarının ortak harekatı gereğince, söz konusu yunan konvoyunun baf limanı açıklarında yol kestiği sırada önce hava kuvvetleri taarruz edecek, daha sonra da kalıntıların işini muhriplerimiz bitirecekti. saldırının daha planlanması aşamasında da görülmektedir ki zaten hava ve deniz güçleri birbirlerinin manevra kabiliyetlerini tam olarak kavrayabilmiş değillerdir.
  hava kuvvetleri seri, hızlı ve de taktiktir. her türlü koşula çok kısa bir sürede cevap verebilecek, harekat açısından çok esnek bir yapıya sahiptir. ancak deniz kuvvetleri bir taarruza kalkışmazdan önce çok ince hesaplar yapılarak tüm saldırı planı en ince ayrıntısına kadar ve tüm ihtimaller düşünülerek ve harekatın çok uzunca bir sürede gerçekleşeceği göz önünde bulundurularak hareket etmek durumundadır.
  bu bilgiden yoksun olan karar vericilere rağmen harekatın bekaası açısından muhriplerimiz eş güdümlü genel harekat merkezi tarafından telkin olunan, koordinatları meçhul muharebe hattının (terk olunacak sahaya ilişkin detaylı bir bilgi asla sunulmamıştır) dışında kalınması uyarısına rağmen zamanlama açısından düşman konvoyunu karşılayabileceği uygun bir mesafeye intikal etmiştir. bu noktada zaten insiyatif teorik olarak görev bölgesindeki deniz gücüne bırakılmıştı.
  uçaklarımız tarafından temas sağlandığında deniz kuvvetleri komutanı ora.kemal kayacan tarafından bölgede donanmamıza ait bir unsurun bulunmadığı teyidi alınarak taarruza geçilmiştir. taarruzun kod adı trajikomik bir şekilde "şenlik başladı" olarak anaons edilmiştir.
  ilk anda en ağır yarayı alan tcg kocatepe muhribimiz tarafından bildirilen "hava saldırısına uğradık" mesajıyla deniz kuvvetleri komutanlığı tarafından, yapılan yanlışlık farkedildi. bu durumun hava kuvvetleri komutanlığına bildirilmesine rağmen hava hücumu tcg kocatepe batıncaya dek, 5 saat boyunca devam etti. gerekçe ise deniz kuvvetlerinin taaruz başlamazdan önce bölgede gemimiz olmadığı bilgisini teyid etmiş olmasıydı. düşen ilk bombadan itibaren 5 saat boyunca yapılan tüm "saldırıyı durdurma ricaları"na rağmen taarruz durmamış ve tcg kocatepe muhribimizin nihayet batması neticesinde durdurulabilmiş hava taarruzunun ardından hava kuvvetleri komutanı org. emin alpkaya ile deniz kuvvetleri komutanı ora. kemal kayacan arasında geçen telefon konuşmasında geçen tek bir cümle uslarda soru işaretleri bırakmaya yetmektedir:
  - bölgede geminizin olmadığını belirtmiştiniz?

  hakkın rahmetine kavuşmuş iki değerli kuvvet komutanımızın maneviyatına asla zarar vermek niyetinde olmaksızın yazılmış işbu entry, esasında ülkemizdeki kişisel çatışmaların yönetimsel boyutlarda yaşanmasının hangi boyutlara varabileceğini gözler önüne sermek maksadını taşımaktadır; ve de bilhassa hakkında yorum yapma gereği hissedenlerin siyasi çekişmelerin, zaten türkiye cumhuriyetini getirdiği durumu göz önünde bulunduracağı düşüncesinden hareketle yazılmıştır.
 • 21 temmuz 1974'te türk bayrağı çekmiş ve türkçe kodlarla konuşan; yunan muhribi sanarak batırdığımız muhriptir. şöyle ki muhribe, yunanların türk bayrağı çekip türkçe kodlarla konuşacağı gibi yanlış bir istihbarat sonucu saldırılmış; bu saldırıda mareşal çakmak muhribi de ağır hasar almıştır. henry kissingerin; bu saldırıdan önce ecevite söylediği "evet, sayın başbakan, türk bayrağı taşıyan ve türkçe konuşulan gemileri batırdığı için türkiye'yi kimse suçlayamaz." sözleri de tam manasıyla yerini bulmuştur. biri bizi çok pis tufaya getirmiş ama neyse..

hesabın var mı? giriş yap