şükela:  tümü | bugün
21 entry daha
 • 1972 yılında nato güney kanat yardımı kapsamında türkiye'ye verilen, eski adı uss gwin olan, 1944 yapımı robert smith sınıfı mayın döken muhrip dm357 tcg muavenet, 2 ekim 1992 tarihinde, saros körfezinde icra edilen display determination tatbikatının gece dinlenme anında, forestal sınıfı cv-60 uss saratoga gemisinden atılan 2 adet sea sparrow füzesiyle vurulmuştur.

  sea sparrow füzeleri normalde satıhtan havaya, uçaklara karşı kullanılan 4 mil menzile sahip olan sistemlerdir. ateşlenebilmesi için 4 aşama gerekir:
  i. atış kontrol radarı aracılığıyla hedefin aydınlatılması,
  ii. kurulum
  iii. emniyetin açılması
  iv. ateşleme.
  bütün aşamalar farklı konsollardan yapılır ve bu konsolların kullanılabilmesi için harekat subayı ile silah subayının onayı ve gemi komutanının emri gerekir. konsolların başına maymunlar bile oturtulsa kazara ateşlenebilme şansı yoktur.

  olaya ilişkin olarak abd basını tarafından tamamen yanlış anlaşılma ve kaza olduğu iddiası savunulduğu halde, soruşturma raporuna giren telsiz konuşmalarına bakıldığında, harp harekat merkezindeki astsubayın kasten yanıltılmış olabileceği kuşkusu oluşmaktadır. söz gelimi, silah subayı, emniyetin açılması emrini verdikten sonra, ateşleme konsolonun başındaki astsubaya "kuşları uçur" şeklinde bir komut vermektedir. bunun üzerine astsubay füzeleri ateşler. hemen bir kaç saniye sonra silah subayı "sen ne yaptın?" diye sorunca, astsubay "kuşları uçur derken neyi kastettin? gerçek olduğunu sandım" diye cevap verir. bunun üzerine silah subayı "sana bunun gerçek olduğunu söylemedim. hepsi talimdi... hepsi sadece talimdi" şeklinde konuşmayı sonlandırmaktadır.

  bu olaydan sonra şehitlerin ailelerinden bazıları abd hükümetiyle hukuki arabulucuk büroları kanalıyla anlaşmaya varır ve dava açmadan bu kişilere belli miktarda tazminat ödemeleri yapılır. bazı kişiler, abd'de dava açmak için başvuruda bulunur ancak abd'deki savcılık makamları, bu olayın iki ülke arasındaki politik bir mevzu olduğunu, abd mahkemelerinin bu konuda yetkili olmadığını belirterek dava açma talebini reddederler. sakatlanan ve yakını ölenlerden dava açanlar abd hükümetinden tazminat alamaz. türk hükümeti bu kişilere maaş bağlar ancak hukuki haklarını aramaları konusunda yol gösterici davranmaz. devletler arası ilişkilerde ise hiçbir değişim olmaz. abd, vurulan ve hizmet dışına çıkarılan tcg muavenet'in yerine 11 adet knox sınıfı fırkateyni türkiye'ye leasing benzeri bir uygulama ile transfer eder. bu gemilerden 7'si karşılığında türkiye gemi başına 171 milyon dolar ödeme yapar. gemilerden 1 tanesi ise eski tcg muavenet'in yerine sembolik bir rakama (uss capodanno) satılır. geri kalan 3 gemi ise nato güney kanat yardımı kapsamında ücretsiz olarak verilir. türkiye bu 3 gemiyi diğer 8 gemi için yedek parça kaynağı olarak kullanır. gemilerle birlikte içlerindeki güdümlü mermiler de türkiye'ye verilir. türkiye ayrıca gemilerin transfer ve personel eğitim maliyetleri için abd'ye 300 milyon dolar tutarında bir ödeme yapar.

  uss saratoga'da bulunan ve faciaya neden olan amerikalı personelden hiçbiri askeri mahkemeye gönderilmez ve sadece disiplin cezası alırlar. geminin komutanı albay james michael drager'a da personelin eğitiminin eksik ve yetersiz olmasından dolayı kınama cezası verilir. drager'ın ödediği tek bedel amiral olamadan emekli olmak olur. 8 insanımız katledildiği halde, kimseye hiçbir ciddi ceza verilmemiştir. türk hükümeti ve yetkilileri de abd ne istiyorsa onu yapmıştır.
1 entry daha