şükela:  tümü | bugün
 • türk ceza kanunu'nun özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlarla ilgili maddelerinden. haberleşmenin gizliliğini ihlâl konusunda cezaları açıklar.

  (1) kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlâl eden kimse, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. bu gizlilik ihlâli haberleşme içeriklerinin kaydı suretiyle gerçekleşirse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.
  (2) kişiler arasındaki haberleşme içeriklerini hukuka aykırı olarak ifşa eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
  (3) kendisiyle yapılan haberleşmelerin içeriğini diğer tarafın rızası olmaksızın alenen ifşa eden kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
  (4) kişiler arasındaki haberleşmelerin içeriğinin basın ve yayın yolu ile yayınlanması hâlinde, ceza yarı oranında artırılır.
 • sözlükte özellikle 3. bendi sıkça vuku bulan madde.
 • haberleşmenin gizliliğini ihlal suçunu düzenleyen kanun maddesidir. söz konusu suç genel kast ile işlenebilir, kasttan söz edebilmek için de sanığın hukuka aykırı hareket ettiğini bilmesi ve bu biçimde hareket etmeye devam etmesi gerekir.

  hakaret etmek de tck 125'te düzenlenmiş olup, yine suçtur.

  sözlükten bir yazara mesaj yolu ile hakaret ederseniz suç işlemiş olursunuz o da sizin mesajınızı ifşa ederse şikayet hakkınız doğar ancak karşı tarafın kast ile hareket ettiğini ispatmak sözlükte önüne gelene küfretmekten biraz daha zor ve zeka gerektiren bir iştir.

  mesaj yoluyla küfretmenin ise zeka gerektirmediği tartışmaya açık bir konu değildir.

  bitti.
 • özellikle sözlük yazarlarının ve kalan sosyal medya ağları kullanıcılarının bilmesi gereken kanun maddesidir.

  özel mesajların ifşa edilmesi bir suçtur.
 • ozel mesajlarin ifsasi suctur, eyvallah.

  peki ornek olarak eksisozlugu ele alalim. bizi ozel mesajla rahatsiz eden, sirf yazdigimiz seyler hosuna gitmiyor diye agza alinmayacak kufurler eden sozluk ergenleri konusunda ne gibi bir yaptirim uygulatabiliyoruz?

  bu konuda da aydinlativersinler madem konunun uzmanlari. bir iki tanesine dava acasim var da...