şükela:  tümü | bugün
 • sayın rte'nin yeni zırhı. akıldan çıkarmayın bu maddeyi.
 • "yeni türkiye"nin 301. maddesi.
 • halen yürürlükte kalması hukuk'a aykırı olan tck maddesi. bu madde eski sistemde yalnızca devleti temsil eden, tarafsız, herhangi bir siyasi rolü olmayan cumhurbaşkanı içindi. mevcut sistemde cumhurbaşkanı hem yürütmenin başı, hem siyasi bir kişilik hem de bir parti başkanı. bu yasa şu şartlarda istismar ediliyor ve aslında bir geçerliliği yoktur. batı ülkeleri de cumhurbaşkanına hakaret suçunun kaldırılması yönünde taleplerde bulunuyorlar.
 • türk ceza kanunu'nun 3. bölümünde yer alan devletin egemenlik alametlerine ve organlarının saygınlığına karşı suçlar kapsamında cumhurbaşkanına hakaret alt başlığını içeren maddedir.

  madde 299 - (1) cumhurbaşkanına hakaret eden kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

  (2) (değişik fıkra: 29/06/2005-5377 s.k./35.mad) suçun alenen işlenmesi hâlinde, verilecek ceza altıda biri oranında artırılır.

  (3) bu suçtan dolayı kovuşturma yapılması, adalet bakanının iznine bağlıdır.
 • erdoğan’ın görev yaptığı ilk 4 yılda cumhurbaşkanına hakaret suçundan hakkında mahkûmiyet kararı verilen sanık sayısı, demirel’in dönemine göre 79 kat artmış.

  cumhurbaşkanları döneminde tck’nın 299 maddesinden görülen davalarda mahkûmiyet kararı verilen sanık sayıları; süleyman demirel döneminde 71, ahmet necdet sezer döneminde 82, abdullah gül döneminde 233, recep tayyip erdoğan’ın görev yaptığı ilk 4 yılda ise bu sayının 5.683 olduğu görülüyor.

  detay: https://www.dogrulukpayi.com/…80-kat-artmis-durumda
 • bir de kendi saygınlığına gölge düşürücü suçlar ayrı bir bölümde ele alınmalıdır. sonuçta o koltuğun saygınlığının devamı için vatandaşlar kadar koltuğa oturanın da bu saygınlığı zedeleyecek hareketlerden imtina etmesi, etmediğinde cezalandırılması gerekir.