şükela:  tümü | bugün
 • lisedeyken nazım hikmet'ten yaptığım alıntının içeriği nedeniyle kompozisyon yazılısından sıfır almama ve hocadan bi ton azar işitmeme neden olan maddelerdir..
  yine de insaflı adammış diye yadediyorum hocamı, polise teslim etseydi başıma kimbilir neler gelecekti..
 • bulutsuzluk özlemi'nin uçtu uçtu albümünde bir şarkısına konu ettiği zamanın anayasa meşhurları.
  (bkz: acil demokrasi/#2251230)
 • 31 ocak 1991'de bakanlar kurulunda “cebir şartlarına bağlanarak” kaldırılmasına ve yerine bir “terörle mücadele kanunu”nun hazırlanmasına karar verilen maddeler. 12 nisan 1991'de de tbmm’de terörle mücadele kanunu kabul edilerek tck 141, 142 ve 163. maddeler kaldırıldı. cezaevlerinde bu maddelerden yatmakta olanlara koşullu af getirildi.

  http://www.yasayananayasa.ankara.edu.tr/…_82-91.htm
 • tiyatro oyunlarinda ve sinema filmlerinde zamaninin devlet yonetimine gonderme yapmak icin kullanilan rakamlardi. -kibar feyzo, deveku$u kabare'nin bazi oyunlari ve ferhan $ensoy'un yazdigi bir kac oyun- ve zamaninda belli bir kesimi -malesef- koyunla$tirmi$ maddelerdir bunlar.
  (bkz: bir nesil onunla buyudu)
  aslinda,
  (bkz: bir nesil bu yalanla buyudu)
 • madde 141/1. fıkra: sosyal bir sınıfın diğer sosyal sınıflar üzerinde tahakkümünü tesis etmeye veya sosyal bir sınıfı ortadan kaldırmaya veya memleket içinde müesses iktisadi veya sosyal temel nizamlardan herhangi birini devirmeye matuf cemiyetleri her ne suret ve nam altında olursa olsun kurmaya tevessül edenler veya kuranlar veya bunların faaliyetlerini tanzim veya sevk ve idare edenler veya bu hususta yol gösterenler sekiz yıldan on beş yıla kadar ağır hapis cezası ile cezalandırılırlar. bu kabil cemiyetlerin birkaçını veya hepsini sevk ve idare edenler hakkında ölüm cezası hükmolunur.

  madde 142/1. fıkra: sosyal bir sınıfın diğer sosyal sınıflar üzerinde tahakkümünü tesis etmeye veya sosyal bir sınıfı ortadan kaldırmaya veya memleket içinde müesses iktisadi veya sosyal temel nizamlardan herhangi birini devirmek veya devlet siyasi ve hukuki nizamlarını topyekun yok etmek için her ne suretle olursa olsun propaganda yapan kimse beş yıldan on yıla kadar ağır hapis cezası ile cezalandırılır.
 • ilginç bir biçimde resmi olarak türkiya'da toplumsal sınıfların varlığının da kabulüdür. yani, "sınıflar var ama bunların dengelerini değiştirmek yasak" gibi abzürt bir anlatım içermekteler.
 • kamuoyunu yıllarca meşgul ettikten sonra kaldırılmıştı bu maddeler. onlar kalktığında herşey mükemmel olacak sanıyorduk.
  nasıl herşey daha beter oldu..? o kısmı kaçırmışım.
 • 141 ve 142, tck'nın ilk halinde bambaşka maddeler iken 1936'da değiştirilerek (tam anlamıyla) faşist italyan ceza kanunlarından alınma bir hale getirilmişti. memleket dahilindeki içtimai bir zümrenin diğerleri üzerinde tahakkümü şiddet kullanarak sağlamak veya bir içtimai zümreyi şiddet kullanarak ortadan kaldırmak amacı suç sayılmış, tüm propaganda ve düşünceler de cezai yaptırımlara tabi tutulmuştu. 1938'de ise şiddet vurgusu çıkartılarak tüm fiiller şiddet içermeseler bile suç sayılmıştı. yıllar içinde pek çok kez değişti ve en son 1951'de bilinen halini aldı. sonradan toptan kaldırıldı.
 • (bkz: 301)
 • kaldırılmasalardı (bkz: tck 215) ile birlikte dünyanın en saçma maddeleri olacaktı.