• hissedarlarını saklayan banka.

  sitesinde şöyle diyor: "bankamız hisse senetleri nama yazılı olduğundan hissedarlık ile ilgili bilgiler yalnızca hissedarlarımıza veya yetkili vekillerine, hissedarın vefatı halinde ise veraset ilamında kayıtlı varislerine verilebilmektedir."
 • bizimki tahmin konusunda bayağı başarısız. sene sonu kurunu 3,01, 3,05 ve 3,20 küsür olarak sadece 2 ay içinde üç kere revize etti. dolar şu anda 3,49. tutturamamanın bile bir adabı var.
 • enflasyonun altında faiz oranları açıklayarak yeni bir ekonomik model yaratmaya çalışan kurum.
  suyu tersine akıtmak gibi bir şey.
 • eyvah eyvah. 1,5 milyar usd'lik tl depo karşılığı döviz depo ihalesine sadece 30 milyon usd teklif gelmiş.
 • son birkaç saattir doviz kuru sayfasında
  "resmi tatil, hafta sonu ve yarım iş günü çalışılan günlerde gösterge niteliginde kur bilgisi yayımlanmamaktadır." mesajı yayınlayan banka. ne tatili bu ?
 • gösterge niteliğindeki döviz kurlarının her gün saat 10-15 arası toplamda 6 kere ortalama alınıp 15:30'da net olarak yayımlandığını bokçu sözlükçülerin bilmediği hede
 • türkiye cumhuriyet müteahhitler bankası
 • merkez bankası görev ve sorumlulukları
  bankanın merkez bankası kanunu ile düzenlenen görev ve sorumlulukları, 5 temel alana ayrılmaktadır:

  1. fiyat istikrarı
  merkez bankasının temel amacı, fiyat istikrarını sağlamaktır. * fiyat istikrarı ile ekonomik kararlarda dikkate almayı gerektirmeyecek ölçüde düşük bir enflasyon oranı kastedilmektedir. banka, bu amaç doğrultusunda uygulayacağı para politikasını ve kullanacağı araçları doğrudan kendisi belirler, bir başka deyişle araç bağımsızlığına sahiptir.

  2. finansal istikrar
  finansal istikrar, merkez bankası için destekleyici amaç özelliğine sahiptir. bu kapsamda banka, türkiye’deki finansal sistemin istikrarı için para ve döviz piyasaları ile ilgili düzenleyici önlemleri almakla sorumludur.

  3. döviz kuru rejimi
  ülkemizdeki döviz kuru rejimini hükûmet ile birlikte belirlemek, biçimlendirmek ve uygulamak; bankanın bir diğer görevidir.

  bunun yanında, türkiye’deki altın ve döviz rezervlerini saklamak* ve ülke menfaatleri doğrultusunda yönetmekten sorumlu kurum, yine merkez bankasıdır.

  4. banknot basma ve ihraç imtiyazı
  türkiye cumhuriyeti anayasası'nın 87. maddesine göre para basma yetkisi türkiye büyük millet meclisine (tbmm) aittir. ancak tbmm banknot basma ve ihraç yetkisini süresiz olarak merkez bankasına devretmiştir.

  5. ödeme sistemleri
  merkez bankası; fonların ve menkul kıymetlerin güvenli ve hızlı bir şekilde aktarılması ve mutabakatının gerçekleştirilmesi için yeni sistemler kurmak, kurulmuş ve kurulacak sistemlerin kesintisiz işlemesini sağlamak, gözetimini gerçekleştirmek ve gerekli düzenlemeleri yapmakla yükümlüdür.

  kaynak `:https://www.tcmb.gov.tr/…banka hakkinda/genel bakis`

  bir de şunu bırakiyim gaflet,dalalet ve hıyanet için https://www.tdk.gov.tr/…taturkun-genclige-hitabesi/
hesabın var mı? giriş yap