şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yaklaşık olarak 206 ton kadardır. ancak tahminlere göre türkiye piyasasında (yastık altı dahil) 5.000 ton kadar altın vardır, ki bu rakam türkiye'yi dünyanın en çok altını olan birkaç ülkesinden biri yapar.
 • hükümet yanlısı rezil haber sitelerinin birinde yayınlanan yeni rakam 514.9 ton. doğru mudur bilmem ama neredeyse bir 5 gram da bende var, korkma türkiyem!

  edit:
  bu entry biri oyladığı için tekrar karşıma çıktı ve o zamanlar reza zarrab diye bir adamın varlığından haberdar olmadığım için ufak bir edit yapmam gerekiyor;

  1- bu kişinin getirdiği iran altınının yolculuğunun beyin yakan şemalarını baz alırsak, performansı aksine düşük bulup, 600-700 ton olmasını beklememiz gerekirmiş. o açıdan yandaş yayın kuruluşlarına özürümü ileterek, bahsi geçen 5 gram altınımı da verdiğimi bildirmek durumundayım.

  2- mevcut rezerv 440 ton. 1 kilosu 38,000 dolar. (fiyatlandığı para biriminin de dolar olduğunun farkına varalım, kıçımızı da yırtsak kaçış yok.)

  https://en.wikipedia.org/wiki/gold_reserve
 • 2014 yılı verilerine göre 500 ton civarında olduğu doğru olan reservlerdir.

  hukumet yanlısı rezil haber sitelerine sallamak ayrı, araştırarak sallamak ayrı bir meziyet. şu şekilde bir ekonominin olması veya ülkenin rezervlerinin erimesi sırf akp gitsin diye yapılıyorsa; akp'nin gidişi sorunları çözmekten çok yeni sorunları getireceği de aşikar.

  konu hakkında bilgisi olup, resmi belgelerle gelecek yazarlar olursa konu aydınlanır düşüncesindeyim.

  http://www.futuresmag.com/…ntry-2014-edition?page=7
  http://globaleconomicanalysis.blogspot.com.tr/…html
 • dunyada 11. buyuk altin rezervidir.

  https://www.statista.com/…he-largest-gold-reserves/

  dunya bankasi sitesinden guncel sekilde gorulebilir,

  https://data.worldbank.org/…e&start=1992&view=chart
 • miktarının yanı sıra brüt rezerv içindeki oranınında önemsenmesi gereken deger.

  (bkz: konvertibilite)
 • 27 ocak 2017'de 15.3 milyar dolar iken 30 mart 2018'de % 70 lik artisla 25.3 milyar dolara yukselmistir. anadolu çomari akp sanirim dolardan umidi kesti ve hizla altina yatirim yapip kendini konsolide etme pesinde. kesin bir pislik var ama kuresel piyasalardan boruyu alir o ayri.

  http://www.bloomberght.com/…i-36-milyar-dolar-dustu
 • hazır seçim yakınken birileri belki mb'nın ingiltere'de emanette olan 450 ton altınının neden emanette olduğunu, bu altınlar bizim güvencemiz iken nasıl olur da ingiltereye bırakıldığını, haydi geri alalım dersek hemen alıp alamayacağımız gibi soruları cevaplar diye düşünüyorum.

  yarın savaş çıksa ülkede para yok, sıkıntılı durumda kullanabileceğin altının da yok. ne ilginç ülkeyiz yahu!

  osmanlı'ya geri dönüş

  edit: link eklendi
 • türkiye cumhuriyet merkez bankasının 7 eylül 2018 tarihi itibariyle altın rezervi 18,579.00 milyon abd doları cinsinden gerçekleşmiş. bu oran 6 ocak 2017 tarihinde 14,051.00 milyon abd dolarıyken 23 mart 2018 tarihinde 25,721.00 milyon abd doları seviyelerindeydi.
  kaynak: https://evds2.tcmb.gov.tr/…seriemarket/#collapse_13 (sayfanın sağ üst tarafında rapor seçenekleri - grafik oluştura tıklayarak değerlere ulaşabilirsiniz.)