şükela:  tümü | bugün
  • yıllardır cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan'ın dillendirdiği, hatta bir adım daha atıp 24 haziran 2018 cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası eğer seçimi kazanırsa bunu hemen yapacağını söylediği faiz düşürmesidir.

bunu defalarca söylemiştir, örnekler:

“enflasyonda hâlâ düşüşü sağlamamamızın sebebi yüksek faiz. bu benim iddiam. bunun kararını öyle veya böyle vermemiz lazım. göreve geldiğimizde faizi düşürdük enflasyon da buna bağlı olarak düştü. ekonominin anası da babası da faizdir.” (erdoğan, 3 ekim 2017)

“yurtdışına gitmeden önce faizlerin düşürülmesiyle ilgili bir toplantı yaptık. faizlerin düşürülmesinden bahsettik. nurettin canikli ve nihat zeybekçi de oradaydı. sonra ben yurtdışındayken, merkez bankası faiz artırdı. benim arkamdan iş çevirdiler. böyle bir şey olabilir mi? bağımsızmış. iyi de onların aldığı kararın bedelini biz ödüyoruz. bir de tek adamlık derler, bu nasıl tek adamlıksa, karar alıyoruz uygulamıyorlar.” (5.4.2018, hürriyet, nuray babacan)

gelelim gerçek hayata. eğer böyle bir durum söz konusu olursa, piayasalar ve ülke ekonomisi bu kırılgan durumdan nasıl etkilenir?

genel kanı; faiz düşerse özellikle yabancı yatırım düşük faiz nedeniyle çıkış yapar. sıcak para aşkıyla inleyen piyasalar bu durumda büyük bir panik yaşar ve ödeme dengelerimiz alt-üst olur.

peki gerçekten durum bu mudur?

şimdi söz sırası ekonomiyle ilgilenen sayın suserdaşlarımda. bitcoin ile imtihanınız bittiyse buyrun ülke ekonomisini kurtarmaya.
  • hangi faizden bahsediyor ? asıl ve herşeyi barındıran soru bu. yoksa bahsedilen faiz terimi sadece seçim kampanyası mı ?