şükela:  tümü | bugün
  • içinden tren geçen eski deyimin güncellenmiş hali. mehmet şimşek'in söylemiyle "tcmb'nin eli kolu bağlı değil" ama nedendir bilinmez(!), belki trenin gelişini ahenkli bulmuş olacak ki, öyle seyrediyor, bir yandan ortalık yanıyor, tcmb öyle bakıyor bakıyor bakıyor..
  • hem de ne bakmak.
    öyle bir bakmak ki artık dolara eylemsizce bakmayı bir sanat haline getirdi tcmb.
  • döviz rezervindeki eksiklikten kaynaklanan durumdur.

kimdi bir ekonomist mi ne şey diyordu birkaç sene önce: ben merkez bankası olsam bi x milyar dolar sürerim piyasaya, herkes afallar. sonra bi x milyar dolar daha... yatırımcı da der ki, ya bunların elinde baya dolar var herhalde.

x, x dediği rezervin büyük bir kısmına denk geliyordu, şimdi hatırlayamadım.

arkadaşlar, iki sene önce de dolar yükseliyordu. 750 milyon doları piyasaya sürdüler, döviz kuru kuruş oynamadı. demek ki 7,5 milyar dolar sürseler 50 kuruş falan fark edecek.

ülkeye döviz girmiyor. döviz girmediği gibi döviz çıkıyor. varlık barışı falan dediler şimdi. nedir o? yurtdışındaki vatandaşlar parasını getirsin. niye? çünkü onlarda döviz var.

ben ehonomiz değilim zaten olmama da gerek yok, ehonomi çoh eyi şu an ama tcmb'nin elinde bir tek faiz kaldı. o da su tabancası gibi sıkıyor sıkıyor öldüremiyor.

eeeehh akılsız başın cefasını ayaklar çekermiş. ramazan ayının bir seneye uzatılmasına dair kanun hükmünde kararname bekliyorum ben. az yersek belki biraz tasarruf olur.

ama halkta da kafa yok. haberlerde gösteriyor, hurma 50 lira diyor, vatandaş hurma alıyor. o hurma bu ülkeye dolarla giriyor. bir de 3-5 lira değil anasını satayım 40-50 lira. sonra pahalılıktan şikayet ediyor. e alma! hem aldım diyorsun mikrofona hem de pahalılıktan şikayet ediyorsun. gerizekalı mısın nesin sen ya?

ekleme: öf ben iyice doldum artık, işsizlik sinirlerimi bozdu. bir de gürültü geliyor dışarıdan. bu ne şimdi sabah sabah ya, galdır guldur...
  • bugün de yine "o değil de tl çok değer kaybetti ama hışşş" diye oturduğu yerden sözlü müdahale yaparak bakmaya devam etmesini bekliyorum 4.55'e dayanan usd/try kuruna