*

şükela:  tümü | bugün
 • turk dil kurumu'nun cikardigi iki ciltlik turkce sozluk. tdk'nin maymun gibi gorulmesine ragmen alaninda hala iyi bir kaynak. bir klasik.
 • aranan başlık bulunamadığında arama yapmayı kolaylaştırıcı linklerin arasında tdk şeklinde bir linkle erişilebilecek sözlük*.
 • ekşi sözlükte "yok böyle bi$ii??" ile birlikte gelen, kelimeyi türkçe sözlükte aratmaya yarayan link.
  sözlükte* türkçe karakterler çıkmadığı için çoğu kelime pat diye bulunamamakta. olsun.
 • internet baglantisi olan ama kitap, sozluk, vb. esyalari bulundurmamiz icin bize pek fazla alan tanimayan bu yurt odasinda herhalde isime en cok yarayan resmi web sitesi... arkadaslar arasinda bir kelimenin anlami ya da nasil yazildigi konusunda cikan anlasmazliklarda direk referans olarak gosterilen sozluk sitesi.
  iyi ki var, yoksa biz ne yapardik.
 • iyi bir alternatifi vardır: meb sözlüğü
 • gözünün önündeki şeyi göremeyen, interaktif sözcüğünü aradığınızda

  "interaktif sözcüğü bulunamadı
  eleştiri ve katkılarınızı bilgi edinme hakkı bölümündeki etkileşimli (interaktif) belgeyi doldurarak bildirebilirsiniz."

  uyarısını veren sayfa
  http://www.tdk.gov.tr/…elime=interaktif&submit1=ara

  edit: farkına varmışlar. artık linke tıkladığınızda anlam olarak etkileşimliyi yazmışlar.
 • güncel sözlük'te söz arama bölümünün rengi değişmiş. güzel olmuş, böyle limon sarısı şeklinde. limonlu dondurmayı hatırlatıyor insana, ama ondan başka -"kompozisyon" itibariyle- bir de tanıdık siteyi* hatırlatıyor. tdk sitesinin diğer bölümlerinin renginin değişmemiş olması da "acaba?" dedirtiyor insana.*
  http://tdk.org.tr/…p?kelime=klon&geridon=0&eskisoz=
 • kendini güncelleye güncelleye bir hal olmus sözlüktür. kendini güncellemesi iyi bir seydir, valla hiç sözüm yoktur, hasadir, estagfurullahtir, ne haddimedir. artik gündelik dilde kullanilan her türlü küfür, argo kelime, komik ve uydurma sözleri de barindirmaya baslamistir, ne güzeldir lakin bu tarz sözcüklerin açiklamasini okurken, insan pek bir garip olmaktadir. sanki karsida hiç espri anlayisi olmayan, her seyi ciddiye alan, böyle kilkuyruk, yaban ördegi bir tip vardir da o konusuyordur. sanki bazi kelimelere, bu kadar ciddi açiklamalar yapilinca hayat bayram oluyordur. ya da bazen sanki tdk sözlügü, böyle erdener abi edalarinda konusuyor gibi oluyordur. bazen de sanki çok sinirlenmis gibi oluyordur açiklama yaparken aklina gelen bütün küfürleri ediveriyordur.

  dilerseniz, konumuzu daha iyi anlamak için "örnegin ve mesela" diyerekten, tdk sözlügü'müzden bir kisim kelimelerin açiklamalarina beraberce bakalim:

  yengen olur!: bayanla yakin iliskisi oldugunu ima etmek için kullanilan söz.
  insanlar konusa konusa hayvanlar koklasa koklasa: insanlar konuşarak daha iyi anlaşırlar.
  hani ya:  hani. "garson, hani ya kahve nerede? bir saattir bekliyorum."- a. s. hisar.
  pezevenk: gizli ve yasal olmayan cinsel iliski öncesinde aracilik eden kimse, dümbük, godos, muhabbet tellali, kavat, astik, dasnik.
  orospu çocugu: serseri, haylaz, hinogluhin, hilekâr, kalles, orostopol.
 • ekşi sözlüğün katli vacip, dahi anlamındaki deleri, soru eki mileri ayrı yazamayan, iki sayfa entel entel tartışıyormuş pozunda yazıp "herkez"* bombasını patlatan yazarları kadar olmasa da, ilginçliklere (mesela geronimo türkçesi) imza atmış sözlüktür.
  şimdi haberler: borç kelimesini aradığımızda ulaştığımız içinde borç geçen deyimlerden, "borç bini aşmak" * deyiminin mastar halinin sözlükte olduğu veya olacağı şekliyle "borcun bini aşması" şeklinde yazılmaması birinci bomba iken anlamının fevkalade bilgilendirici şekilde:

  "pek çok borç olmak, altından kalkılamayacak duruma gelmek"

  (anlatım bozukluğu sahibine aittir) açıklamasıyla karşılaşmak bizi tdk sözlüğünde ayar entrisi girmeye sevketmiyor değildir. ek olarak "borç yiyen kesesinden yer" deyimimizin " "borçla alışveriş yapan, aldıklarının parasını hemen ödemez ancak aldıklarının karşılığı kesesinden mutlaka çıkacaktır" anlamında kullanılan bir söz" şeklinde tane tane izah edilmiş olmasını da dikkatlere sunmak bir borçtur.

  http://tdk.gov.tr/…kelime=borç yiyen kesesinden yer

hesabın var mı? giriş yap