şükela:  tümü | bugün
  • skandal tanım olarak tarihe geçmiştir.

"tdk , boşnak kelimesinin birinci anlamını, "kocasından kaçarak başkasıyla evlenen kadın" olarak tanımladı. bu tanımın, "türkiye tükçesi ağızları sözlüğü"ne dayandırıldığı görüldü. boşnak kelimesinin kamuoyunca bilinen manası ise ikinci tanımda yer aldı."

kaynak
  • her yanımız politik doğruculukla kaplanacak anlaşıldı.

google, youtube gibiler başladı sıra ülke sözlüklerine geldi amına koyim.

sen herkesin bildiğini sözlüğüne koymasan ne olur. yazmadığın şey ortadan kaybolmuyor.

bunun tvlerde yayınlanan filmin orasını burasını kesmekten ya da biplemekten bir farkı yok.

orama da politik doğruculuk koy yetmedi şurama da koy. her yanıma koy amına koyim.
  • kocasından kaçarak başkasıyla evlenen kadın.

http://www.tdk.gov.tr/….gts.5b9b5a3d46aca2.84376511

not: bu anlamda kullanan var mı cidden yahu? ben ilk kez duyuyorum.

edit: linkte güncel türkçe sözlük açılıyor. büyük türkçe sözlükte açınca görülüyor. ayrıca aşağıdaki arkadaş haklı. yerel kullanım imiş.

konuyla ilgili haber
  • çorum-alacahoyuk yoresine ait kullanimmis. muhtemelen 3-5 yasli kalmistir kullanan.
    milleti gaza getirmeyin emenike

su tdk'yi kullanmayi da ogrenin artik
  • link

türkiye türkçesi ağızları sözlüğü karşılığında vardır. tdk kayıtlarında böyle bir kelime yok.

tdk'ya göre bu kelime sadece budur.
  • size içeriden bir bilgi vereyim: bosna hersek'te yaşayanlara boşnak derseniz alınırlar. bosna hersekli demeniz gerekiyor. boşnak dediğiniz zaman ayrıştırıcı söylem olarak görüyorlar.
  • "bosna halkından veya bu halkın soyundan olan kimse"
  • "kocasından kaçarak başkasıyla evlenen kadın" anlamına gelen "boşnak" muhtemelen "boşanak" kelimesindenin ortasındaki a'nın düşmesi ile oluşmuştur. bosna herseklilerle ilgisi olduğunu düşünmüyorum.
  • baştan sona saçmalık. sene 2011 de saraybosna'da bir taksici ile geçen muhabbetimizde ülkenin kuruluşu olarak şunu söylemişti "ne zaman bosna hersek türkiye'nin şehri olur o zaman kurtulur."

bu adamlar bizim balkan kardeşlerimiz.
    türkiye sıçışlarda o ayrı ama.
  • "boşanık"ın yöresel ağızdaki söyleyişidir.