şükela:  tümü | bugün
  • tdk'nın cevaplaması gereken rezalettir. şuradan görülebileceği gibi, tdk dolandırmak fiilinin karşılığını "devleti yönetmek" olarak vermektedir.

ekran görüntüsü: https://twitter.com/…nmen/status/713935911763841024

link: http://www.tdk.gov.tr/….gts.56f75e0bd0efb8.25455105
  • günümüz türkiye'sine bakarsak herhangi bir hata veya rezalet göremediğim şey.
  • içinde yaşadığımız dünyanın bir simülasyondan ibaret olduğunun kanıtı. bu gariplikler de simülasyonu yapanların yerleştirdiği easter egg'ler.
  • ''hasmının içinde gezdirmek'' gibi bir cümle ile örneklendirip de cinsiyetçilik falan yaptılar zannettiğim rezalet iddiasıdır.

daha önce hiç duymadım ama bu kelimenin ''devleti yönetmek'' gibi bir anlamı varsa, tdk'nın sitesinde de yazabilir. büyütülecek bir olay değil.
  • yönetmek gibi bir anlamı varsa, cümle içinde nasıl kullanıldığını merak ettiğim kelimedir: kendi şirketimi dolandırıyorum gibi mi oluyor?
  • rezalet olmayan kullanımdır. 'ağız' diyor yani halk arasında bu şekilde yaygın bir kullanım varsa yazılması ideal olan zaten.

yalnız yayılmaya başladığına göre çok kısa sürede sansürlenecek ve asıl rezalet bu olacaktır.

cümle içi kullanım:

şimdi bizi kim dolandıracak ahmet abi? seçimleri takip edemedim.
  • 1969 yılında dördüncü cildi yayımlanan "derleme sözlüğü"nde yer almış bu kullanım: kars'ta rastlanıp kayıt altına alınmış. erzurum ağzı'nda da "idare etmek" anlamını taşıdığına dair bir başka kayıt var. kubbealtı'na, nişanyan'a, tarama sözlüğü'ne baktım, benzer bir kullanım bulamadım. "devr" ve "idare"dekine benzer bir "dola-mak" - "dola-n-dır-mak" ilişkisi kurulmuşa benziyor. kelimenin bu anlamıyla, sınırlı bir bölgede kullanılmış olduğu ve bu yüzden de yazılı metinlere girmediği düşünülebilir.
  • dogu anadolu'da gayet de 'idare etmek', yonetmek' anlaminda kullanilir.
    misal, evlenip aile gecindirmeyi dusunen ama daha kendine hayri olmayan birine soyle denilebilir;

"sen daha kendini dolandiramiyorsun, evlenmek neyine"
  • tdk'ye laf edip hala tedeka diyenleri, kısaltmalara ek getirmeyi bilmeyenleri rahatsız etmesi ilginçtir.

edit: anlam doğrudur.