şükela:  tümü | bugün
 • türkiye diyanet vakfı (tdv) islam araştırmaları merkezi'nce (bkz: isam) halen yazılmakta olan devasa telif eser. ilk cildi 1983'te yayınlandı. o günden bugüne 28 cilt çıktı, hedef 40 cilt, 18 bin madde. son kaldıkları madde meks. hem sosyal bilimler, hem din bilimleri araştırmacıları için ve evinde zengin bir yerli kaynak isteyenler için eşsiz bir eser olduğu/olacağı kanaatindeyim.
  keşke bir madde de ben yazabilseydim bu esere... dediğimdir.
 • 29. cildi de yayınlanmış muhteşem eser. bu cildin son maddesi mısır mevlevihanesi... bu gidişle 45-50 cilt arasında olabilir...

  türkiye'nin dünya çapındaki bir yüzakı... başvuru kaynakları arasında dev bir yerli yapım... aralarında yabancı müelliflerin de bulunduğu bin sekiz yüze yakın yazarıyla uluslararası düzeyde bir ansikopedi.

  umarım başta arapça ve ingilizce olmak üzere diğer dillere de çevrilir ve dünya kütüphanelerinde hakettiği yeri bulur.

  edit: 2012 ramazanında (tevekkül-tüsteri arası maddeleri içeren) 41. cilt de piyasaya çıkmış bulunuyor.

  bu değerli eserin 44. ciltte biteceği, 1 veya 2 ciltlik bir eki olacağı bilgisine ulaştım.
 • dünyanın büyük kütüphanelerinde bulunan şaheser.
  son olarak 33. cildi yayınlanmıştır ve bu cildin son maddesi; osmanlılardır. bu başlık toplam 102 sayfada incelenmiştir.
 • gerçekten müthiş bir eser. ön yargısız olarak birçok yazarı içinde barındırmış ve deli bir kaynak haline dönüşmüştür. sanırım bitiminin ardından en az 3 cilttik bir ek çıkacağını düşünmek ile hata yapmamaktayım. zira kadroya yeni eklenen düşünceler zaman içerisinde kendilerinden önceki maddelerde var olan hataları ve yeni bulguları da gündeme getirmiştir.
 • şu ana kadar yayınlanan ciltlerinin derhal internet ortamında erişilebilir hale getirilebilmesi, diyanet işlerinin ve türkiye'nin en büyük görevidir ve yapıldığında prestij kaynağı olacaktır. aynı hızla çeviri işlemine başlanması da gerekmektedir.
 • "zemahşerî" maddesini mustafa öztürk* yazmış.
 • içinde klavye / harf hatası bulamazsınız, çünkü 18 yıl önceki ciltlerininin bir kısmının dizgisini ve sayfa mizanpajını (bkz: macintosh classic) ben yaptım. evet, çıraklık dönemi çalışmalarımdan biriydi ama özellikle bu yayında hataya yer yoktu...
 • ortaokuldayken hacli seferleri konulu donem odevini bundan yararlanarak yapmak gibi bir hataya dusmus bulundum. her cildinin ici disi tugla gibidir, bir konuya basladi mi oyle kenarindan deginerek gecmez sayfalarca anlatir da anlatir. en kiytirik hacli seferini bile o ince fontuyla 1-2 sayfadan asagi anlatmiyordu. benim odevin capini astigini anlamistim ama tuttum yine maddeyi sonuna kadar okudum gittim bir de sap gibi oradan ozetlemeye kalkistim, o gun bugundur copy paste zihniyeti ile iliskim cok limonidir.
 • babamın bir zamanlar ek iş olarak satışını yaptığı muhteşem kaynak serisi. çıkan her yeni sayıdan birini kendisine ayırır, bu yüzden annemden laf yerdi, her şeyimiz tam bir ansiklopedimiz eksik, diye. babam da çocuklar okur ilerde diye savunurdu kendini. 14. ciltte (gelibolu - haddesena ) pes etmişti, zira bir islam ansiklopedisi cildi geniş hacmi, kaliteli basımı nedeniyle oldukça pahalıydı ve seri yakın gelecekte tamamlanacak gibi de görünmüyordu. ben de yaptığım ufak bir hesapla ansiklopedinin 40 ciltte tamamlanamayacağını net olarak ortaya koymuştum.

  şimdi babamı yalancı çıkarmamak için eve gidip geldikçe açıp bir şeyler okuyorum ilk 14 ciltten. "haddesena" nedir hala bilmiyorum. 90'larda çocuk olmak biraz da islam ansiklopedisidir benim için.
 • cumhuriyet tarihinin en önemli ilmi olaylarindan biridir böyle bir ansiklopedinin hazirlanmasi. tübingen üniversitesi de bunun farkinda olacak ki, abone olmuslar, yeni bir cilt cikar cikmaz hemen üniversite kütüphanesindeki yerini aliyor.