şükela:  tümü | bugün
  • ben sadece bulundugum yerdeki atm'de bir sorun var sandigimdan pek ustelememistim. megerse baska yerde de oluyormus.

bir arkadasin sana karti verir gibi yapip elinden ceker ya, ayni hissi yasatiyor.
  • güvenlik önlemidir.
  • güvenlik önlemiyse neden olduğunu bilmiyorum ama benim de sürekli başıma gelen durumdur. 8 bankanın farklı farklı kartlarını kullanıyorum. teb dışında henüz bunu yapan atm'ye rastlamadım. insan kartı yutacak diye panik yapıyor. yutsa zaten bir ton uğraş dur. fakat defalarca bunu yaptıktan sonra alışıyorsunuz. gösteriyor, çekiyor ama sonra kartı veriyor. iyi ki para konusunda aynısını yapmıyor.
  • her defasında eeeh eytere bea gidip başlığını açacağım dediğim olaydır, her defasında da unuttum, sonunda açılmış. *
  • ilk hamlede kartı alan kitledeyim ben, yemem bu numaraları
  • atm içinde oturan adamın götlüğüdür. "al bunu al, ahhaah" diyip gülüyor kesin. muhtemelen çok sıkılıyor tüm gün içerde. düşünsene arkadaşların veznede, sen mesai boyunca bi kutunun içinde filan. hak veriyorum açıkçası.
  • sırf kartı vermese iyi, özellikle döviz çekerken parayı bakiyeden düşüp vermediği de çok oluyor.

eğer teb hesabından çekiyorsanız bir problem yok, yaklaşık 10 dakika sonra para, bakiyenize ekleniyor ancak yurtdışındaki bir bankanın kartı ile yaptıysanız geçmiş olsun. en az 14 gün beklemeniz gerekiyor parayı geri alabilmek için.

hayır yani çok zor bir şey olduğunu da sanmıyorum. çekilmek istenen tutar kasada var mı diye bakarsın, yoksa "yok, veremiyoruz" dersin. hadi diyelim kasada var ama mekanik bir sorun oluştu, bunun için de paranın alındığı hazneye bir sensör koymak yeterli. niye böyle saçmalıklar yaşanıyor hiç anlamıyorum.

edit: atm'lerin çalışma prensibine bakınca mantıksızlığın nerede olduğunu anladım. atm, para hazneden alındıktan sonra provizyon göndermek yerine (yani bakiyeyi düşmek yerine diyeyim), para hazırlanıp hazneye gönderildiği sırada bu işlemi yapıyor. bu tamamen yerel düşünmenin bir sonucu. çünkü geliştirirlerken "hazneden alınınca bir bildirim daha gönderelim, eğer o bildirim x dakika içinde gelmezse de bakiyeye geri ekleyelim" demişler. ancak kendi sistemleri içinde bunu yapmaları mümkün. farklı banka olunca işler öyle yürümüyor. karşıdaki banka "bana bildirim gelmedi ama belki bir sorun vardır, ben olabildiği kadar bekleyeyim" diyor. bu da 14 güne mal oluyor. tabii tüm atm'ler böyle mi çalışıyor bilmiyorum.