*

şükela:  tümü | bugün
 • 4. muratin favori gezinti kiyafeti..
 • (bkz: incognito)
 • taninmamak icin giyilen kiyafet.
 • eğer kullanımındaki amaç halkın nabzını tutmaksa olumlu, halkın içine padişah ya da kral kostümüyle çıkamamaktan dolayı korunmak ise olumsuz olabilen kıyafet çeşidi.
 • giyilen bir kıyafetten ziyade kılık değiştirme manasına gelen söz öbeği. osmanlı padişahları sözkonusu ise, tebdil-i kıyafet halkın gündelik giysilerini giymekten öte birşey değildir. zira o zamanlar padişahın her allahın günü televizyonlarda basın açıklaması yapması gibi bir durum sözkonusu olmadığından halkın padişahı tanıması da imkansızdır haliyle.
  (bkz: tebdil)
 • tayyip erdoğan'ın yaptığı ne kadar bu başlıkla örtüşüyor bilemiyorum ancak korumaları olmadan istanbul trafiğine çıkan erdoğan, az daha tebdili kıyafetle dayak yiyen ilk devlet büyüğümüz oluyormuş. radikal'de çıkan bir habere bakılırsa geçtiğimiz günlerde korumalarını atlatan erdoğan, beşiktaş tarafında bir minibüs şoförüyle trafikte kapışınca, şoför otomobildekini okşamak için aşağı inmiş. ancak erdoğan'ı tanıyınca olay yerinden hemen tüymüş.
 • saniyorum ki padisahlar bunu halki kontrolden ote kariya kiza bakmak icin kullanmislardir..

  zira padisahi ünü şani olan devletlü bir adam oldugundan gidip siradan bir kadina "selam güzellik tanisalim mi güvercinini verir misin" diyemez idi.. bu yüzden gidip tedbili kiyafet giyinip muhabbeti koyulastirip "bre kadin sen benim kim oldugumu bilmez misin tez hareme atila" gibi soylemlerde bulunurdu.

  veyahut ne bileyim padisahin zaten 17 tane karisi oldugu icin karilarini aldatmak istemez ama yine de flortle eglenmek isteyebilirdi. böylelikle kendini farkli farkli illerde "1. osmanoglu 2. osmanoglu ...... n. osmanoglu" diye tanittiktan sonra kadinlarin kalbini calar her yerde farkli imzalar birakirdi.. mesela diyelim ki afyon vilayetinde kadinlar "7. osman a güvenmeyeceksin onunla olma kizim" derlerken kizlar "yok zaten bu 8." diyerek padisaha puan kazandirirlardi..

  yani annatacagim degisik amaclar neticesinde yapilabilir.. oh bebek kendim yapiormusum imgesi cikior olabilir ama yok oyle bir fake kiz hesabim var hepsi o.. o da arkadasla 1 haftada beni 100 kisi tutar iddaasinin ürünü.. işte seffaflik işte mal varligi bildirimi budur..
 • 4. murat'ın çok yaptığı söylenmektedir bu hareketi. ama biz fatih'in ve diğer padişahlardan bazılarının da bu hareketi yapıp halkın arasına karıştığını biliyoruz. hatta hz. ömer de bu şekilde halk arasına karışırmış.