şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: gulumseme)
  • bu dünyada renk, nakış, lezzet, ne varsa küsüm;
    gözümde son marifet, azrâil'e tebessüm...

--- necip fazıl kısakürek ---
  • kısa, oz ve sevdiğim bir şiirim.

varmişim;
    ya da yokmuşum...
    ne fark eder ki?
    unutun beni;
    hatırlamayın...
    ne bir anımla yaşayın,
    ne de bir parçamı taşıyın.
    değmez ruhum buna...
    inanmayın bana;
    guvenmeyin.
    artık yokum diye;
    uzulmeyin,
    gülümseyin !!!
  • bir de ;
    "gülerim sanırlar. ağlayamam ya işte ondan,
    sanırlar ya, oysa ben tebessüm ederim"

cümlelerinden yola çıkılarak tanımlanması gereken insan davranışıdır. mutluluk ve huzur duyulan anlarda simanın aldığı şekle denir tebessüm. ancak her tebessüm, hatta her zaman tebessüm, bu iki hissi ifade etmez.
    zat-ı beyhudenin biri; en içten "canı sağolsun"u, kocaman kocaman ızdırapları, asla dökülmeyen gözyaşlarını, umursamazlığı, farketmezi, kimi zaman sevgisini, kimi zaman alaycılığını, bazen kıskançlığını, çokca öfkesini, bir de "dünya ayağa kalksa da, boynum aha tam burada"yı çarpık bir tebessüm ile ortaya dökermiş. rivâyet böyle. râvi kişi der ki ; "bir daha bakmak lazım. kötü değil bu".
  • geçmişte birlikte yaşanmış şeyleri hatırlamayla yüzde oluşan tatlı kıvrımlar. ilerde bu kıvrımlar alınmak üzere botoxa başvurulabilir
  • hafifçe gülmek, dudakları hafifçe kıvırmak. kimi zaman çok tehlikeli olabiliyor. tehlike işareti olarak da algılanabilir. ne demiş ziya paşa:
    "yaktı nice canlar o nezaketle tebessüm,
    şirin dahi kasdetmesi cana gülerektir."
  • özellikle insanların sarhosken bol bol yaptıklari eylem. (bkz: liriel baenre)
  • sadece dudaklarin iki kenarinin hafifce kivrilmasi degildir. goz-ka$-dudak-cene-elmacik kemigi kombosunun cehreye kattigi aydinliktir tebessum.

ya$am, tebessume mahkum etmi$tir beni. birbirimizi anlamlandiran bir çiftiz biz, uzun senelerdir. tebessumun çe$idini deneyimlemi$imdir sirf bu yuzden, "aha i$te bu 5 numarali gulu$!" diyebilecek kadar listeyebilmeyi ogrenememi$ olsam da...

$irin tebessum vardir once, benim icin en guzeli. en itici simaya bile, bogaz kenarinda sabah yuruyu$u kivaminda ferah bir aydinlik yayar. di$ler asla gorunmez, ama tek bir hat halindeki dudaklar oylesine yukari kivrilir ki butun yuz sadece o pembe kivrimlarin hakimiyetindedir artik. elmacik kemikleri hafifce belli eder kendini ve gozlerde, gokku$aginin iki ayagini gormuscesine pirilti taneleri. goz rengi normalin bir acik tonundadir.
    nadide bir parçadir, bunu bir ba$kasiyla payla$an surat icin biriciktir o ki$i.

capkin tebessum, turunun en eglencelisidir bence. buradaki kas/goz oynakligi bile digerlerinden ayirir onu. yuz, simetri ekseninden ikiye bolundugunde: bir tarafta goz kisik, kas dusuk, elmacik kemigi cikik, dudak hafifce yukari kivrikken; diger tarafta kas kalkik, gozde fettan bir parilti, yanak gergin, dudak buzulmustur.
    peki capkin tebessum burada kime sesleniyor? zannimca "gel, cok eglenecegiz."den "sicacam agzina farkinda degilsin."e geni$ bir gamda hizmet veren bu tebessum; dalgalanmalarin uçlarda seyrettigi bol acili, keskin duygululu bir hayat vaadidir.

asabi tebessum, ne yapacagina kendi de karar verememi$ bir $a$kindir. alt cene one cikik; dudaklar ordek misali sarkik, ufuk misali dumduz; ka$lar dusmus iki kenardan, gozler cakmak cakmak. ic sesin "simdi seni oldurecem!" yankisi sakaklarda patlamak uzere. peki niye tebessum ediyor asabi? sinirli evet, ama biliyor ki kar$isindakinin amaci da bu ofke patlamasini gormek zaten. gulesi gelmi$ bir yandan.

ailenin melankoligi bugulu tebessumde ka$lar $akaklardan a$agi sarkar, elmacik kemikleri gorunmez olur. goz rengi normalin bir ton koyusudur; malum, onunden bir sis perdesi gecer. ama ne tezattir ki bugunun kaynagi sis perdesi, yagmur damlalarina donu$tugunde; goz renginin en acik tonunu aliverir o akmaya hazir bebekler.
    dudaklar kucucuktur ama kenarlar yukari kivriktir. bu tebessumun potansiyel anlami, "kalbimi kirdin ama bir sey diyemeyecek kadar cok seviyorum seni." olabilir. olmayabilir. "kalbimi kirdin ama bir sey diyemeyecek kadar yorgunum artik." da denmek isteniyor olabilir zira. tehlikelidir.

bir de zoraki tebessum vardir ki tebessum ailesinin yuz karasi, utanc abidesidir.
    gozler icinde alenidir riya. elmaciklar olmadiklari kadar cikik, gozlerdeki anlamsizligi gizler gibi. ka$lar da ortmeye cali$ir o gulumsemeyen baki$lari.
    gulumsemesin hic kimse boyle; lekelemesin tebessumu, layik gormedigi ki$ilere zorla yansitirken.

velhasil; pirildayan gozlerden icten bir tebessum a$ktir, sonmemesi icin avuciclerinde sikica korunmalidir.

yn: 1000.entrym kendim olayim dedim.
    gerci entry sile sile bu da bir gun 937.entry falan olacak ama olsun. canim benim...
  • en mutlu anlarimda
    bir dert icimde
    gulsem kahkaham siritir tebessumlerin icinde
    anlatsam derdimi anlatamam ki..
    herkesin guldugunu bilmek kolay ama
    kimsenin islanmadi ki gozleri benim kadar

ceyhun yilmaz