şükela:  tümü | bugün
  • türkiye ekonomi bankası’nın üç personelinin sayısı henüz tespit edilemeyen sayıda kişisel veriyi sızdırması olayıdır. teb kırmızı alarma geçmiş ve tüm müşterilerini arayarak yasal mevzuatı ve alınması gereken önlemleri söylemektedir fakat konuya net bir açıklama getiremeyerek beni tatmin edemedi ve durum endişe verici görünüyor.

kişisel verileri koruma kurumunun yaptığı açıklama
  • buralar karışacak vaziyet alın.
  • geçmişte 50 milyon seçmenin bilgileri çalınıp internete konulduğundan şaşırmadığım olay. millet eski sevgilisinin kimlik no'sunu öğrenmişti birkaç yıl önce. liyakatı öldürmeye devam edin.
  • bence çoğu banka kişisel verilerimizi paylaşıyor fakat gündeme gelmiyor.bu sadece haber olan kısmı ise varın gerisini siz düşünün.
  • en kotu banka dedik dedik inanmadiniz.

bak noldu simdi?
  • iflah olmaz bir yıkık olarak önemsemediğim krizdir. hesap bilgilerimi bile ele geçirebilirler. hatta iletişim bilgilerim hesap bilgilerimden daha fazla para eder öyle bir sefalet öyle bir yokluk

*
  • kişisel veri çaldırma değil kkb nin usulsüz kullanımı söz konusu. birkaç ay önce de ing bankın başına aynı şey gelmiş, bankanın kkb erişimi durdurulmuştu. şimdi durum nedir bilmiyorum.

edit: usulsüz sorgulamayı nasıl tespit etmişler gibi sorular geliyor. yani herkes yılda ortalama 300-500 sorgulama yaparken sen 10 bin yaparsan dikkat çeker. bir diğer önemli nokta da sorgulanan kişilerle iş ilişkisi tesis edilip edilmediği. yani kredi vereceği müşteriyi sorgulamakla banka müşterisi olmayan eş dost akrabayı ve hatta bir de bunu para karşılığı yapmak aynı şey değildir.
  • hiç şaşırmadım. teb'de liyakat olmadığı için daha bu iyi günleri. yıllarca bankaya emek vermiş çalışanlarını yarı yolda bırakan nankör bir kurum.
  • banka personellerinin kkb sorgusu yapma yetkisi bulunduğundan da bahsetmiş. yetkisi kapsamında olan bir işin usulsüz şekilde kullanıldığını nasıl tespit ettiler acaba. meraklandım şimdi bak.
  • bankacılıkta "güven"in en önemli ve kritik mesele olması hasebiyle, teb'i çok sıkıntıya sokacaktır bu durum.
    bu 3 personele gelince türkiye'de özel sektörde iş bulabileceklerini sanmıyorum şu noktadan sonra, kendi işlerini kurmaya ya da yurtdışında çalışmaya çalışacaklardır.