şükela:  tümü | bugün
 • bildirim
 • bi garip bişey. bugün eve bizim valide adına iş mahkemesinden tebligat geldi. tanık olarak çağrılıyor. muhatabın adı (valide), durusma günü, saati, yeri yazılı. buraya kadar eyvallah. ama tarafların adı ve davanın konusu kısmı bom boş.

  böyle zikik iş mi olur lan afedersin. kadınla dalga geciorum; az gez biraz, olacağı buydu haberin olmadan şahit yazmışlar diye ama baska bi açıklama yapamadım. hatun ne mahkeme görmüş ne tebligat ömrü hayatında, kafası karıstı resmen.

  bu tebliğin bilinmeyen kısımlarını nereden öğreniriz ki acaba? bi de merak ettim bu tebligat işleri hep böyle saçma mıdır yahu? sen beni durusmaya cagırıyorsun gelmezsen su kadar tl para cezası veririm diyorsun ama ben davanın konusunu ve taraflarını bilmiyorum, wtf?!
 • mahkemeler ve icra müdürlüklerinin hukuki bildirimlerini kapsayan genel kavram. içerikleri konu ve merciye göre farklılık gösterir. ödeme emri, dava dilekçesi, satış ilanı, mahkeme kararı gibi.
 • bir de bunların 35.maddeye göre çıkarılanları vardır. mesela dosyada bir taraf, adresini değiştirmiş ve yeni adresini bildirmemişse ve yeni adresi tebliğ memurunca da tespit edilememişse tebliğ edilecek olan ödeme emri ya da her ne haltsa bir nüshası eski adresinin binasının kapısına asılır. ve asıldığı tarih tebliğ tarihi kabul edilir.

  ha ondan sonra da vay efendim ben almadım, bana öyle bir şey gelmedi diye sızlanması olasıdır.
 • tebligat kanunu'na eklenen 7/a maddesi gereğince 19.01.2013 tarihinden itibaren anonim, limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlere elektronik yolla tebligat yapılması zorunlu hale gelecektir. bu hüküm, yeni ttk uyarınca şirketlere web sitesi kurma zorunluluğu getirilmesi ile paraleldir.
 • tebliğ edilecek evrak, tebellüğ edilecek kişi için yasal bir süre hakkı içeriyorsa, bu süre tebliğ tarihinden sonraki gün işlemeye başlar. ptt'nin web sitesinde, tebliğ mazbata numarası ile akıbeti ve takibi mümkündür.
 • vaktinde ve olması gerektiği şekilde teslim edilmediğinde postacının* dava edilip ifadeler vermesine kadar varan sorunlar yaratan evrak cinsi.
 • ntvmsnbc nin haberine göre artik elektronik posta yoluyla da yapilabilecek.
  http://www.ntvmsnbc.com/news/474188.asp
 • hukukta çok önemlidir. haciz, satış vb. gibi hukuki işlemler gerçekleştirileceği zaman (haciz için ödeme emri, satış için satış ilanınının) karşı tarafa tebliğ edilmesi gerekir. bu tebligatın yapılıp yapılmadığı, dosyadaki tebligat parçasından anlaşılır. bazı çakal borçlular dosyadan tebligat parçasını çalarak, bu hukuki işlemleri durdururmaya çalışırlar. bu durumda yapılması gereken tebligat gönderilmeden önce barkodun bir kopyasını alıp internetten sorgulatmaktır.