• usulüne uygun yapılmadığında kesilen cezanın iptali mümkündür. *
  • hayatımda ilk defa bugün 23 yaşında bir birey olarak ilk icra tebligatımı almış bulunuyorum. e-devlette baktım ziraat bankası diyor, kesin kyk ile ilgili daha ödeme zamanı gelmedi ama olay nedir bilmiyorum. sabah muhtardan alacağım bakalım ne kadar girecek
  • bildirim
  • bi garip bişey. bugün eve bizim valide adına iş mahkemesinden tebligat geldi. tanık olarak çağrılıyor. muhatabın adı (valide), durusma günü, saati, yeri yazılı. buraya kadar eyvallah. ama tarafların adı ve davanın konusu kısmı bom boş.

böyle zikik iş mi olur lan afedersin. kadınla dalga geciorum; az gez biraz, olacağı buydu haberin olmadan şahit yazmışlar diye ama baska bi açıklama yapamadım. hatun ne mahkeme görmüş ne tebligat ömrü hayatında, kafası karıstı resmen.

bu tebliğin bilinmeyen kısımlarını nereden öğreniriz ki acaba? bi de merak ettim bu tebligat işleri hep böyle saçma mıdır yahu? sen beni durusmaya cagırıyorsun gelmezsen su kadar tl para cezası veririm diyorsun ama ben davanın konusunu ve taraflarını bilmiyorum, wtf?!
  • mahkemeler ve icra müdürlüklerinin hukuki bildirimlerini kapsayan genel kavram. içerikleri konu ve merciye göre farklılık gösterir. ödeme emri, dava dilekçesi, satış ilanı, mahkeme kararı gibi.
  • "...öncelikle tarafların serbest iradeleriyle kararlaştırdığı sözleşmede yazılı tebligat adresine ödeme emri tebliğe çıkartılmaksızın, doğrudan ticaret sicil adresine çıkartılan ve bila tebliğ iade üzerine tebligat kanununun 35. maddesi gereğince yapılan tebliğ işlemi usulsüzdür."

yargıtay 12. hukuk dairesi
    esas:2018/8646
    karar:2019/11308
  • yakın zamanda 16,50-tl yapılan normal tebligat ücreti son güncelleme ile birlikte 07.10.2019 itibariyle 19-tl olmuştur.
  • bir de bunların 35.maddeye göre çıkarılanları vardır. mesela dosyada bir taraf, adresini değiştirmiş ve yeni adresini bildirmemişse ve yeni adresi tebliğ memurunca da tespit edilememişse tebliğ edilecek olan ödeme emri ya da her ne haltsa bir nüshası eski adresinin binasının kapısına asılır. ve asıldığı tarih tebliğ tarihi kabul edilir.

ha ondan sonra da vay efendim ben almadım, bana öyle bir şey gelmedi diye sızlanması olasıdır.
  • vaktinde ve olması gerektiği şekilde teslim edilmediğinde postacının* dava edilip ifadeler vermesine kadar varan sorunlar yaratan evrak cinsi.
  • tebligat kanunu'na eklenen 7/a maddesi gereğince 19.01.2013 tarihinden itibaren anonim, limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlere elektronik yolla tebligat yapılması zorunlu hale gelecektir. bu hüküm, yeni ttk uyarınca şirketlere web sitesi kurma zorunluluğu getirilmesi ile paraleldir.
hesabın var mı? giriş yap